Web Analytics
Ahmet Demircioğlu Röportajı-Bekir Demirağ
Bu haftaki konuğum tüm Kayserili futbolseverlerin çok yakından tanıdığı, Kayserispor’un eski başkanlarından- bir dönem Kayseri Erciyesspor’un da 2. Başkanlığını yapan sayın Ahmet Demircioğlu.

Ahmet Demircioğlu Röportajı-Bekir Demirağ

AHMET DEMİRCİOĞLU RÖPORTAJI

Bu haftaki konuğum tüm Kayserili futbolseverlerin çok yakından tanıdığı, Kayserispor’un eski başkanlarından- bir dönem Kayseri Erciyesspor’un da 2. Başkanlığını yapan sayın Ahmet Demircioğlu.

Ahmet Demircioğlu ile yaptığım ve Kayserispor tarihinin bir dönemine ışık tutacağını sandığım  bu söyleşiyi beğeneceğinizi ümit ederek aynen paylaşıyorum.

(Bekir DEMİRAĞ- Gazeteci)

 

KİMDİR ?

Ahmet Demircioğlu  1965 yılında Kayseri’de doğdu.Sırasıyla Mimarsinan İlkokulunu, Dedeman Ortaokulunu ve Kayseri Lisesini bitirdi. Tahsilini tamamladıktan sonra da iş hayatına atılan Demircioğlu, 1981’den itibaren  de Kayseri’de kuyumculuk yaptı. Bir ara inşaat  ve turizm sektörüyle de uğraşan Ahmet Demircioğlu , 1988 yılında evlendi. İkisi erkek biri kız olmak üzere 3 çocuğu var. Lise yıllarında futbol ve basketbolla da ilgilenen Demircioğlu, 1999 yılında Kayserispor başkanı Enver Kemaloğlu’nun ekibinde görev aldı ve yönetici oldu. Daha sonra da Enver Kemaloğlu’nun  başkanlık görevinden istifasıyla da genç yaşında Kayserispor’a başkan oldu. 2001-2002 sezonu sonunda Kayserispor başkanlık görevinden istifa eden Ahmet Demircioğlu, bir yıl aradan sonra Kayseri Erciyesspor’da Başkan Memduh Büyükkılıç döneminde 2. Başkan olarak görev yaptı. Takım o dönemde peş peşe şampiyonluklar yaşayıp Süper lig’e yükseldi. Ahmet Demircioğlu halen İstanbul’da Yapı Malzemeleri ticareti ile iştigal ediyor. Tabiri caizse  işi gereği Kayseri- İstanbul arasında mekik dokuyor.

 

“DEMİR” GİBİ ADAM !

Kayserimaç : Sayın Demircioğlu, öncelikle bana  bu röportaja imkan tanıdığın  için teşekkür etmek istiyorum.Çoktandır senin bir röportaj yapmayı planlıyorduk  ama kısmet bugüne imiş ?

Ahmet Demircioğlu : Ne demek abi ? Seve seve… Önceki haftalar için söz vermiştim ama işlerimin yoğunluğu bunu biraz geciktirdi.

Kayserimaç : Spor camiası seni genelde hep yönetim düzeyinde gördü. Şöyle bir gençliğine dönecek olursak, spor tutkun nasıl ve ne zaman başladı ?

Ahmet Demircioğlu : Okul yıllarımda iyi bir futbol taraftarıydım. 13-14 yaşlarımda iken taraftarlarla birlikte Kayserispor’un pek çok deplasmanına gittim. Otobüslerle Mersin, Adana, Konya deplasmanlarına mesela. O zamanlar Kayserispor maçları için meydandan otobüs kaldırılırdı. İlgi bugüne oranla çok daha fazlaydı. Ben de yaşıt arkadaşlarımla birlikte taraftarlarımızın arasına karışıp çok deplasman maçına gittim. Lise yıllarında futbol ve basketbolla ilgilendim ama aktif olarak bu sporları yapmadım. Okulda izciydim Pek çok kampa gittim.

Kayserimaç : Aktif olarak belki  spor yapmadın  ama  Kayserispor ve Kayseri Erciyesspor’da üst düzey görevler aldın  ?

Ahmet Demircioğlu : Evet… Allah bana hem de genç yaşımda bu iki kulübümüzde de görev ve sorumluluk üstlenmeyi nasip etti.

Kayserimaç: Sayın Demircioğlu, peki bu yöneticilik durumu nasıl oldu da oldu ?

Ahmet Demircioğlu : Başkanlarımız Mehmet Özhaseki ve Memduh Büyükkılıç’ın ısrarları sonrasında oldu tabii ki… Çünkü tecrübesizdim, futbol piyayasında çarkın nasıl döndüğü konusunda fazla bilgiye sahip değildim. İlk defa  sayın Enver Kemaloğlu başkanın döneminde Kayserispor’da yönetici olarak görev aldım.

Kayserimaç: Ya başkanlık işi nasıl gerçekleşti ?

Ahmet Demircioğlu : O dönem Kayserispor’da işler pek iyi gitmiyordu.  Sezon başında Sivas’taki geleneksel Cumhuriyet Kupası’na katıldık. Teknik Direktörümüz Mustafa Uğur’du. Ancak takım final maçında sahadan çekildi. Lige de kötü başladık. Tepkiler giderek büyüdü. Enver Kemaloğlu başkan istifa etti. Bu gelişme üzerine başkanlık görevini ben devraldım. Dördüncü hafta idi teknik direktör Mustafa Uğur istifa edip ayrıldı. Biz de bu göreve Kemal Kılıç’ı getirdik.

Kayserimaç: Peki Cumhuriyet Kupası’ndan çekilişiniz sonrasında nasıl tepki aldınız ?

Ahmet Demircioğlu : Böyle anlamlı bir kupadan hem de finalde iken çekilmek Kayserispor için çok kötü oldu. Özellikle zamanın Spor Bakanı Fikret Ünlü’yü bir anlamda oluşan kötü imajı gidermek adına ziyarete gittiğimizde  bize “ Kayserispor’un Cumhuriyet Kupası’ndan çekilmesi affedilir gibi değil… Maçta diğer bakan arkadaşlarım da tribündeydi ve takımın sahadan çekilmemesi  için ricada bulunduk. Ama çekildiler . Çok kızgınım” diye konuştu.Biz de özür dileyerek Kayserispor’a destek olmasını istedik.

Kayserimaç : Ne gibi destek mesela ?

Ahmet Demircioğlu : Bakandan o  görüşmede daha sonraları yıkılan Kayseri Atatürk Stadı’nın 49 yıllığına Kayserispor’a kiralık olarak verilmesini istedik. İşe olumlu baktı. Hemen Genel Müdür Kemal Mutlu’ya talimat verip işin takipçisi olmasını ve Kayserispor’a kolaylık gösterilmesini istedi. Daha sonra Vali Nihat Canpolat ve Büyükşehir Belediye başkanımız Mehmet Özhaseki ile birlikte Gençlik ve Spor Genel Müdürü Kemal Mutlu’yu ziyaret ettik. Görüşme akabinde 3 yılı bedelsiz olmak kaydıyla Atatürk Stadı’nı yıllığı 40 bin dolardan 49 yıllığına  kiraladık.Bizim planımızda Dış Saha ve Atatürk Stadı’nın altındaki bölümleri ileride iş yeri yapıp kiralamak ve böylece Kayserispor’a gelir sağlamak  vardı.Bu kiralama işini Türkiye’de bir ilk olarak biz başardık ancak ilerleyen süreçte stat Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.Stat yıkıldı ve sonra da şu anki pozisyona gelindi.

Kayserimaç : Ya teknik direktör değişimi yani kan değişiminiz takım için faydalı oldu mu ?

Ahmet Demircioğlu : Oldu tabii ki… Ligde oynadığımız diğer 13 maçın tümünü de kazanma başarısını gösterdik. Ekstra play-off’a kaldık. Maçlarımızı Antalya’da oynadık ama yarı finalde ve uzatmalarda Malatyaspor’a  “uyduruk “ bir penaltıyla kaybettik.Böylece de Süper Lig’e çıkma şansımız olmadı. Ancak o sıralar Haluk Ulusoy başkanlığındaki TFF yönetimi ligler için yeni düzenlemeler planlıyordu. Eğer Kayserispor  play-off oynamasa idi bir alt kategoriye inecekti.Çünkü Lig A 1ve A-2 diye ayrılacaktı.

Kayserimaç: O zamanlar Federasyonla kulübün ilişkileri ne durumdaydı ?

Ahmet Demircioğlu : Mükemmel diyebilirim…Haluk Ulusoy ve yönetimini Kayseri’ye çağırıp Kulüpler Birliği toplantısının burada yapılmasını ve Türkiye Kupası finalinin ilk kez Atatürk Stadı’nda oynanmasını sağladık. Kupayı  Gençlerbirliği rakibi Fenerbahçe’yi penaltılarla geçerek kazandı.  Kıranardı Belediyesi Milli takımlarımızın kamp yapması ve tesisler için 50.000 metrekarelik bir arsayı tahsis etti. Ancak şanssızlık olsa gerek, başkan Haluk Ulusoy ve yöneticilerle tahsis edilen alana gittiğimizde bizi şiddetli bir fırtına karşıladı.Onlar da böyle sert rüzgar alan bir yerde tesis kurulamayacağını söyleyince iş olmadı.

Kayserimaç: Türkiye’de yönetici olarak taktir ettiğin ve örnek aldığın herhangi biri var mı ?

Ahmet Demircioğlu : Evet var, İlhan Cavcav… Bu işin piri. Kulübü getirdiği yer ve kazandırdığı tesisler ortada.

Kayserimaç : Peki sayın Cavcav ile hiç fikir alış-verişinde bulundun mu ?

Ahmet Demircioğlu : Hem de çok… Cavcav abimle iyi anlaşırdık. Zaten onun içindir ki Gökhan Ünal’ı 5.000 dolar gibi sembolik bir bedelle transfer ettik.

Kayserimaç : Peki Başkan, bu kadar süre yöneticiliğinde unutamadığın maçlar mutlaka vardır ?

Ahmet Demircioğlu : Kayseri Erciyesspor’da yönetici iken ligde oynadığı 34 maçın 33’ünde bulunmuştum. Bu maçlardan sadece birini, İzmirspor ile deplasmanda oynayıp 1-0 kazandığımız maçta o da Başbakanımızın Japonya gezisine davetine icabet ettiğimden yoktum. Ama aklım hep İzmir’deki maçtaydı. Yönetici Ali Çamlı’yı sürekli arayıp adeta dakika dakika naklen yayınla takip ediyordum. Ara transferde Zafer adında bir oyuncuyu takıma ben aldırmıştım. Onun oynayıp oynamadığını sordum. Ali Çamlı, “ Oynuyor ama ortada hiç yok. Gezinip duruyor” dedi.  Ben “ Merak etme, o Zafer gol atar” şeklinde cevapladım. Bana “ Hiç de öyle görünmüyor Ahmet” dedi. Son dakikalar gelmişti ve maç 0-0 berabere idi. Onu bir daha aradım, “Maç berabere bitecek gibi. Hakem uzatmaları gösterdi…” diye konuşurken birden bire “Zafer… Zafer… “ diye bağırdı ve telefon anında  kapandı. 3-5 dakika kimseye ulaşamadım. Zafer golü atmış ve sonuçta 1-0 kazanmışız. İzmirspor o yenilgiyle küme düşmüş, tribünde de yöneticiler arasında kısa süreli bir tartışma yaşanmış.

O hafta en önemli rakibimiz Vestel Manisaspor da yenilince şampiyonluk iddiamız iyice artmıştı.

Bir de Antalya’daki play-off oynadığımız dönemde yani Aydınspor’u yenip yarı finale kaldığımızda  Kayserispor - Malatyaspor maçında İsmail Müderrisoğlu ile girdiğimiz mutlak gollük pozisyonda kaleci Hakan Polat’ın kurtarışı halen gözlerimin önünde.Kayserili Hakan’ın o kurtarışıyla Malatyaspor finale çıkmış  ve sonra Süper Lig’e  adını yazdırmıştı.Unutmak hiç mümkün değil ! …

Kayserimaç : Zaten bildiğim kadarıyla Antalya dönüşünde istifa etmiştin ?

Ahmet Demircioğlu : Evet. O karşılaşmada hakem Musa Eryılmaz’ın verdiği uyduruk penaltıyla kaybedişimiz ve bende futbolun “adil olmadığı” düşüncesinin ağır basması  ile Antalya’dan dönünce hemen istifa ettim.Kayserimaç :Peki başkan, statlarımızdaki seyirci sayısı neden giderek düşüyor ?

Ahmet Demircioğlu : Şike süreci sonrası getirilen Passolig olayı ve doymuşluk statların boş kalmasında en önemli etken… Kayserimizde bu çok daha fazla. Geçmiş yıllarda Kayserispor’un Perşembe günleri yaptığı çift kale maçları bile şimdiki kadar seyirci toplardı. Ancak yönetimin yaptığı hatalar ve  takımı taraftardan uzaklaştırmaları stadın boş kalmasından başka bir işe yaramadı.Şu gerçeği lütfen görelim : Kayseri şehir olarak bir Bursa, Trabzon ve Eskişehir’deki taraftar profiline sahip değil !.  Türkiye’nin en ucuz maç bileti bu şehirde ama stat boş. Yönetimle taraftar arasındaki iletişim kopuk. Bu da doğal olarak herkesi olumsuz etkiledi. Eskiden çarşıda herkes futbolcularla karşılaşır, onlarla güzel  dostluklar kurarlardı yani haşır-neşir olurlardı. Bugün böyle bir ortam yok. Bağlar kopuk. Kayserispor yönetimi tribünlere taraftarı çekmek istiyorsa önce kulübün kapılarını taraftarına açmalı.

Kayserimaç : Peki maçlara gidiyor musun ?

Ahmet Demircioğlu : Hayır gitmiyorum. Beş yıldır maç izlemiyorum.

Kayserimaç : Hayret,  niçin ?

Ahmet Demircioğlu : Kayserispor’u yönetenlerin bu kulübe hizmet eden çoğu başkan ve yöneticileri ben de dahil üyelikten silmesi tabii ki ?  Biz hepimiz bu  kulübü iyi yerlere getirebilmek  için elimizden gelen tüm gayreti gösterdik, elimizi taşın altına soktuk. Emek verdik, zaman harcadık. Karşılığı bu olmamalıydı ? Resmen unutulduk. Bu insanlara kombine bilet verilebilir, bir vefa gecesi düzenlenebilir ve böylece gönülleri alınırdı. Ama ne hikmetse bunu bile yapmadılar…

Kayserimaç : Eski bir yönetici olarak Kayserispor’daki  alt yapı için  düşüncelerini öğrenebilir miyim, alt yapıdan niçin kaliteli futbolcu çıkmıyor ?

Ahmet Demircioğlu : Futbol artık öyle bir sektör ki asla hata affetmiyor ? Kayserispor’un gelecekte sağlam temeller üzerinde oturması için alt yapıya mutlaka profesyonel isimler getirilmeli. Hamdi Serpil Tüzün, Tamer Güney, Fethi Demircan gibi  geçmişte Türk futboluna önemli isimler kazandıranların izinde olanlara görev verilmeli. Transfer döneminde alınacak 2 oyuncunun parası alt yapının başına getirilen profesyonele yani işin ehline verilse  , inanıyorum ki Kayserispor’da forma giyecek yetenekli isimler mutlaka çıkar.

Kayserimaç : Peki başkan son olarak futbolseverlere  iletmek istediğin bir mesajın olacak mı ?

Ahmet Demircioğlu : Şunu açıklıkla ifade edeyim ki, futbol camiasına girdiğim ve karınca kararınca bu şehrin kulüplerinde görev yaptığım için kendimi şanslı  ve mutlu hissediyorum.Sporun dostluk ve arkadaşlık olduğu gerçeğini gördüm.Hemşerilerime bu şehirdeki tüm takımlarımıza sahip çıkmaları çağrısında bulunuyor, herkese ama herkese Kayserimaç gazeteniz aracılığıyla sonsuz selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Kayserimaç: Teşekkürler Sayın Demircioğlu.

Ahmet Demircioğlu : Ben de teşekkür ederim Bekir abi.Sağ olun…

Röportaj:  Bekir Demirağ

Basın: Kayseri Maç Gazetesi.

Not:

Ahmet Demircioğlu. Belediye Başkanlarının arasında sivil ilk başkan diyebiliriz. Kuyumculuk yapan Ahmet Demircioğlu 17.09.2000-23.06.2001 tarihleri 50 ve 51.döneminde  276 gün Kayserispor başkanlık yaptı.

 Ahmet Demircioğlu Erciyesspor'da da başkanlığı bulunuyor.

Kayserispor.gen.tr 'de Ahmet Demircioğlu Profili


 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları