Web Analytics
Sevdiğim Kız İçin Futbolu Bıraktım
Ertan Erpek (1949) 1976-1982 dönemleri arasında fotbol oynadı. Nam-ı diğer İhtiyar Delikanlı. Memur bir ailenin çocuğu olarak 1949 yılında dünyaya geldi. Afyon Kocatepespor kulübünde futbola başladı.

Sevdiğim Kız İçin Futbolu Bıraktım

Ertan Erpek (1949) 1976-1982 dönemleri arasında fotbol oynadı. Nam-ı diğer İhtiyar Delikanlı. Memur bir ailenin çocuğu olarak 1949 yılında dünyaya geldi. Afyon Kocatepespor kulübünde futbola başladı.  Afyon’a karşı oynadığı bir maçta attığı gol sonrası sevincini abartarak tekrar kaleye şut atması  futbolunun başlamadan bitmesine sebep olacaktı. Maç sonrası Ertan Erpek’in babası bir daha böyle hareket yaparsan futbol oynatmam demesi ile kendine gelmiş. [reklam] Daha sonra hayatında çok büyük önem taşıdığı Eskişehir’e gelir. Burada önce Eskişehir Bentspor ve DSİ Spor’da forma giyer.  Ertan eğitimine de devam eder. Hem Eskişehir Ticaret Lisesinde okur, çalışır ve futbol oynamaya devam eder.

1969 senesinde Eskişehirspor teknik direktörü GEGİC takibe aldırır ve aynı yıl Eskişehirspor’a transfer ettirir. Gegiç Eskişehirspor’da ilk dönemlerde Sağ bek olarak oynatır. Gegiç, Ertan’ın futbolunu sevmiştir. Gittiği her yerde Milli Takıma sağbek  yetiştiriyorum diye çevresindeki anlatır. Ertan biraz dertli ve üzgün olarak “Ben bek oynamayı sevemedim” diyor. Gegiç bunu duyunca çok sinirlenir. Bunun üzerine Eskişehir Demirspor’a kiralık olarak gider. Gegiç Ertan’ı nerede görürse kafasını çevirip onu görmezlikten gelmeye başlar. 1970 yılında Konyaspor’a gider. Ertan Konyaspor günlerini ise “Keşke gitmez olaydım” dediği seneler. “Konya’da 2 sene Tapu Müdürlüğünde hem çalıştım ve futbol oynadım”.  Diye ekler. 1975 yılında Eskişehir’e tekrar döner. Ertan’ın “Olğunlaştığım günler” dediği yıllar. Ama yine olmaz. Beşiktaş maçında kadroya alınmaz. Koko ve Burhan “Ertan oynamazsa bizde oymamayız” derler.  Neticede Ertan ilk onbirde sahaya çıkar maç 2-2 berabere biter. 1975-76 sezonunda Eskişehirspor forması ile 5 maçta sahaya çıkar. Aynı sezon UEFA kupasında Soyfa’da harika bir maç çıkartır. Sezon sonunda kendini Sakaryaspor’da bulur. Ertan’ın askerlik zamanı gelmiştir. Bugünkü gibi erteleme filan yok. Yakaladıkları anda askere alıyorlar.

1976-77 sezonunda Kayseri Et Balık Kurumu Müdürlüğünü yapan eniştesi vasıtası ile Rahmetli Üveys Molu ile görüşür. Ertan “ Rahmet’li Üveys Molu ile Askerliği Kayseri’de yaptırmak şartı ile Kayserispor’a geldim ve 1 Yıl oynadım ve 2.sene Askere gittim” dedi .  Transfer sonrası Talas’ta kamp yapan takıma 20 gün sonra  Metin Kurt Kayserispor’a transfer olur. Ertan için yine zor günlerin başlaması gibi bir şey olur. Milli Takımın ve Galatasaray’ın santraforu Metin Kurt  2.ligde karşısında çıkmıştı. Kayserispor’da  en büyük rakibi olmuştu. Ertan “Metin Kurt’un transferi sonrası  Talas Kampında takıma nasıl gireceğim diye ağladım. Benim ağladığımı gören  Genç taraftarlar bana büyük bir destek verdiler” dedi. “Oynamadığım haftalarda çok üzülüp hatta bazı geceler ağlıyordum. Futbolu çok seviyordum. Ruhum  amatördü önce oynar sonra paramızı alırdık”. Diyor.

Bir Kocaelispor maçı sonrası Metin Kurt Kayserispor’u bırakır. Metin Kurt maç sonrasında soyunma odasında “Bu formayı bir tek Ertan hak ediyor” diyerek formayı Ertan’a verir. Ertan için büyük bir fırsat doğmuştur. 1978-79 sezonunda Kayserispor harika bir dönem geçirir. Forvette Yılmaz Yavman, Adnan Dürüst ve Ertan mükemmel bir üçlü oluştururlar.

 Gaziantepspor’un ardından ligi 2. Bitiren Kayserispor İzmirde Ankaragücü’nü 3-0 yenerek Süper lige (o zaman ki adı ile 1.lig) çıkar. Ertan Süperlig’de 21 maçta 1 gol atar.

Attığı gol ise Eskişehirspor forması ile 2-2’lik maçtaki rakibi Beşiktaş’dır. Kayserispor bu maçı  Ertan’ın 33, Cengiz Yazıcıoğlu 71 ve Mustafa Ergücü’nün 78.dakikada attığı goller ile 3-1 mağlup eder.

 Sezon sonunda talihsiz bir şekilde Kayserispor küme düşer. Bir çok futbolcu takımdan ayrılır. Ertan artık 30 yaş üzerine çıkmıştır. Taraftar Ertan’a “İhtiyar Delikanlı” lakabını takmıştı. Beyazlaşan ve seyrelen saçlar Ertan’a farklı bir hava katmıştı. 1980-81 sezonunda iyi bir sezon geçirmesine rağmen takım şampiyon olamaz. [reklam] Ertan’ın evlilik hazırlığına başlar. 30 yaşını aşmış ve futbolun son dönemleri yaşamaktadır. O dönemlerde 30 yaşına geçtin mi futbolu bırakma dönemin gelmiş olduğu bir dönem.

 Görüştüğü bir kız vardır. Evliliğe ikna eder. Ama kız bir şart koşar. “Futbolu bırakacaksın” der. Ertan Futbolu bırakıp Kayseri’den gider. Ticarete atılır. İşleri rast gitmez ve batar. İşin en garip tarafı ise futbolu bırakırsan seninle evlenirim diyen kızın evlenmemesi. O günlerle ilgili “ Sevgilisi için futbolu bırakan salak bile diyebilirsiniz” der. Konya’ya Enver Ürekli gelerek Gençlerbirliği’nde oynamasını ister. Bazı sebeplerden dolayı olmaz. Yılmaz Gökdel  Kayserispor’da iken hocası olduğundan dolayı Ankaragücü’nde oynamasını ister. Açık çek verirler ve 1 gün süre tanırlar. Çok büyük paradır. Ertan “ Kısmet değilmiş” der. Bir dönem daha Kayseri’ye gelir. Futbol oynamadan geçen bir dönem vardır. Birazda yaş. Bu sefer istemesine rağmen olmaz. Başkan Üveys Molu Ertan’a bir harçlık vererek terminalden yolcu eder. Ertan için her şey ogün bitmiştir. “Televizyonda futbol bile izleyemez olmuştum”  diyor o günler için. Ertan tekrar iş hayıtına döner ve emekli olur. Evlenmemiştir. Belki de o günlerdeki hatanın tekrarlanmasından korkmuştu. Bundan birkaç sene önce beyin felçi geçirir. Ertan “Allah’a şükür buna rağmen iyiyim”diyor. Bugünden o günlere bakarak “ Kayseri’de acı tatlı günlerim oldu. Ama güzel günlerim daha çok. En çokta Erciyes’i özledim. Esat’ı (Rahmetli oldu Kasap Esat) özledim. Onunla pazartesi günleri Erciyes’e giderdik” diyerek özlemini dile getiriyor. İçindeki buruklukla. Son olarak “Kayseri’yi çok özledim” diyor. Herkese selam gönderiyor.

Bizde kendisine Kayseri’ye yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor ve Sağlıklı yaşaması için dua ediyoruz. Buradan kendisine bol bol selamlar sunuyoruz. Unutmadık seni “İhtiyar Delikanlı” unutmadık.

Ayhan Baynal.

Not: Ertan Hoca'yı Facebook'tanda bulabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://kayserispor.org/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!