Web Analytics
Yeniden Başarılı Günlere Kayserispor.. - Selim Dündar
Kayserispor, esasen geçmişten bu yana pek çok kritik maçta bize ters gelen Gaziantep deplasmanında 2-1 galip geldi ve ilk 13 hafta sonunda 7 galibiyet, 2 beraberlik ve 4 mağlubiyet ile topladığı 23 puan ile 5. Sırada. Kayserispor’un bilhassa son haftalarda oynadığı bilinçli futbol ve alınan neticeler bize Kayserispor’un geçmişte sezonu iyi yerlerde tamamladığı sezonları hatırlattı. İlk 13 hafta itibariyle en iyi sezonları hangisi diye baktığımızda şu şekilde bir tabloyla karşılaştım:

2005-2006 sezonunun 13. Haftasında 14 gol atıp, 11 gol yemişiz, puan 21, sıralama 5, sezon sonu sıralaması 51 puan ile 5.’lik. Sezon sonu gol kralı 25 gol ile Gökhan Ünal.  Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam.

2006-2007 sezonunda 16 gol atıp, 15 gol yemişiz puan 19, sıralama 5, sezon sonu sıralama 51 puan ile 5.’lik. Teknik Direktör yine Ertuğrul Sağlam.

2007-2008 sezonunda ise 13 hafta sonunda 18 gol atıp 14 gol yemişiz ve 20 puan ile 7. sıradayız. Teknik Direktör Tolunay Kafkas. O sezon Kayserispor Türkiye Kupasını da kazanıyor.

2008-2009 sezonunda ilk 13 hafta sonunda yine 20 puan ile 7. sıradayız.  Teknik Direktör Tolunay Kafkas.

2009-2010 sezonunda ilk 13 hafta sonunda 7 galibiyet, 4 beraberlik ve 2 mağlubiyet ile 25 puan ile 5. Sıradayız. 21 gol atıp, 10 gol yemişiz. Sezon sonunda 51 puan ile 8. Sıradayız. 2009-2010 sezonunun gol kralı yine bir Kayserispor’lu: Aziza Makakula. Teknik Direktör ise yine Tolunay Kafkas.

İlk 13 hafta sonunda en iyi sıralamamız ise bir sonraki sezon 2010-2011 sezonunda. Sezonun ilk 13 haftası sonunda 8 galibiyet, 4 beraberlik ve sadece 1 mağlubiyet almışız ve 28 puan ile lider Trabzonspor’un 2 puan gerisinde 3. sıradayız. Teknik Direktör Shota Arveladze.

Kayserispor için en sevindirici yan şu ki, takım ligin en ne yaptığını bilen takımlarından birisi. Planlı, pasa dayalı, organize atakların geliştirildiği, oyunun her alanında mücadele edildiği bir oyun izlettiriliyor. Başarı…evet kişisel hayatlarımızda, şirket yönetimlerinde, kamuda, sporda her yerde önemli. Başarıya giden yollar için pek çok şey söylenir, yazılır. Herkes pay sahibi olmak ister. Ancak başarı için en önemli ve ilk şart: Çalışmak ve özveri göstermektir. Ekiplerde ise çalışmak ve özveri ile birlikte yardımlaşma, birbirinin açıklarını kapatma da çok öne çıkar.

Hiç şüphesiz Çağdaş Atan oyun anlayışı modern futbola uygun ve son derece iyi. Diziliş olarak da 4-1-4-1 sistemine takım çok iyi uyum sağladı. Hakkaniyet gereği olarak zaman zaman onbirde ufak değişiklikler de oluyor. Örneğin geçen hafta oyuna girdikten sonra oyunun kaderini değiştiren oyunculardan olan Gökhan Sazdağı, bu hafta sağ kanatta onbirde kendine yer buldu. Cardoso bu senenin tartışmasız en çok öne çıkan oyuncusu. Gökhan Sazdağı, Fenerbahçe alt yapısından yetişen ve ilk zamanlar büyük umutlar bağlanan bir oyuncuydu. Ancak futbol hayatı inişli çıkışlı oldu. Boluspor da istikrarlı bir grafik yakalamıştı. Sıra dışı özellikleri olan bir oyuncu. Hikmet Karaman onu zaman zaman “Sahte Dokuz” olarak da kullanıyordu. Kayserispor belki transfer yapamadı ama Cardoso gibi, Gökhan gibi, Ali Karimi gibi, Bernard Mensah gibi ve Oliver Kemen gibi kendi içinden yeni transfer gibi oyuncuları öne çıkardı.

Evet başarı için takım olmak, doğru sistemle oynamak çok önemli ancak bana göre en önemli şey oyunun içinde yaptığın küçük gibi görünen yardımlaşmaların ve ekstra gözüken topa doğru hamlelerin, kısaca bir moral motivasyon içinde oyundan zevk alarak oynayıp mücadele etme anlayışı en önemli unsuru oluşturuyor. Bu anlayış olmadığı sürece hangi modern sistem ile oynarsanız oynayın başarı zor olacaktır. Pas oyununda, sabit kalmamak topa yakın olmak, oyunun içinde kalmak çok önemlidir. Kayserisporlu futbolcular bunu çok güzel yapıyor. Yine oyunun defansif yönünde çok iyi yardımlaşıyorlar ve birbirlerinin açıklarını kapatabiliyorlar. Antep maçında belki Antep’in 2 topu direkten döndü ama organize ataklar yapan, planlı pozisyonlar yakalayan ve sayıca çok fırsata giren Kayserispor idi. Biraz daha dikkat ile farklı bir galibiyet de alabilirdik. Erol Bulut’un haftalardır üçlü savunma anlayışı ile kolay gol yeme sorununa çözüm bulamadığını görüyoruz. Futbolda sistemler elindeki oyuncu kimyasına göre ve oyuncuların oyun zekalarına göre uygulanır. Gaziantep’in defanstaki üçlüsünün ben üçlü defans anlayışına uygun olmadığını düşünüyorum. Jevtovic daha çok ön libero bölgesinde başarılı olan bir isim. Sengalli Djilobodji ise çok ağır. Bu sistem ile klasik bir 5’li defansa dönülmüş oluyor ve orta saha ile forvet arasındaki hatlar da açık kalınca takım kompakt bir oyundan uzaklaşmış oluyor. Gaziantep’de yıllardır çıkış beklenen Furkan Soyalp’i daha iyi gördüm. Alin Tosca ile Ertuğrul ya da Arda Kızıldağ ortada oynayıp sağ bekte Kitsiou sol bekte Halil İbrahim ile dörtlü bir defans anlayışına geçilebilirse daha başarılı olunabilir diye düşünüyorum.

Kayserispor için bu hafta önemli bir Anadolu derbisi var. Konyaspor maçı aynı zamanda İlhan Palut ile Çağdaş Atan gibi iki genç kuşak teknik adamın da mücadelesine sahne olacak. Oyun tarzını Pep Guardiola’nın geçiş oyunu, Jürgen Klopp’un agresif hücum tarzını benimsiyorum olarak özetleyen İlhan Palut, topa sahip olmak isteyen, ileride basan ve çabuk atağa çıkan bir ekip görünümünde. Konyaspor oyun sisteminde Arnavut oyuncu Endri Cekici ve Kosovalı oyuncu Zymer Bytyqi çok önemli. Her iki oyuncu da kanatlarda çok etkili. Orta sahada ise en önemli oyuncu Bosnalı Amir Hadziahmetovic. 25 yaşındaki oyuncu rahatlıkla büyük takımlarda oynayacak kalitede bir oyuncu. Sporting B takımından bu sezon başında aldıkları Portekizli Bruno Paz da son haftalarda öne çıkan bir oyuncu. Defansın önünde oynuyor ve tüm açıkları kapatıyor. Takımda sağ bek oynayan Ahmet Oğuz Trabzonspor karşısında 35. dakikada sakatlandı ve yerini Altay’dan gelen Cebrail Karayel’e bıraktı. Endri Cekici ve Muhammet Demir de sakatlar. Bu Kayserispor için avantaj olacak. Ancak Kayserispor da da Cardoso sarı kart cezalısı. O da bizim için önemli bir dezavantaj olacak. Kayserispor’un bu maçta en büyük handikapı zaman zaman defansta çok riskli paslar yapmaları. Bu riskli pas ağına kaleci Bilal de dahil ediliyor. Konyaspor ileride iyi basan bir takım. Bu nedenle Kayserispor’un sabırla pas yapması ama bunu da mümkün olduğunca daha az riskli bölgelerde yapması gerekiyor. Kayserispor’un ileride Gavranovic ile arkasında Ramazan-Bernard Mensah-Kemen-Thiam dörtlüsü ile maça başlayacağını düşünüyorum. Bu Anadolu derbisinden galibiyetle ayrılmak önemli…

Selim Dündar

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://kayserispor.org/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!