Web Analytics
Mehmet Emin Nas'ın Ardından - Halil Severcan
Bir çok hemşerimiz gibi doğduğu , büyüdüğü mahalleden bahsederken ben hacılış (Hacı Kılınç Mh.) bebesiyim derken büyük keyif alırdı. 1955 yılında Hacılıkılınç Mahallesinde dünyaya geldi

Babası Röntgen teknisyeni, annesi ev hanımıydı İlkokulu Mahallesinde ki Salih Avgun Paşa İlkokulunda  tamamladıktan sonra Orta Okul ve Lise eğitimine  Kayserili ailelerin ilk tercihi olan  İmam Hatip Lisesinde başladı.  Başarılı bir şekilde İmam  Hatip Lisesini bitirdikten sonra Yüksek tahsilini Kayseri Yüksek İslam Enstitüsünde tamamlayan  M.Emin Nas Öğretmen olarak göreve başladı. 

Tahsil yaparken de  mahalle takımında ardından Lise takımında  futbol oynayan  M.Emin Nas  1972 yılında Kayseri Şeker Spor’da forma giymeye başladı. Şeker spor’dan sonra zaman içerisinde  Develispor, Yeni Erciyes Spor ve Ambar Kızılırmak spor da sporcu olarak yoluna devam sesinin güzel olması nedeniyle 1980 yılında TRT nin açmış olduğu sınavı kazanarak TRT de göreve başlamışsada kendisi gibi öğretmen olan eşinin ısrarı ile TRT den istifa ederek öğretmenliğe devam eder.
Futbol neredeyse yaşam biçimi olan M.Emin 1987 yılında Antrenörlük kursunu tamamlayıp antrenörlüğe başlar.
Antrenörlük kariyerinde Türkiye 3.olan Fevzi Çakmak Lisesinin yanında birkaç kulüpde daha antrenörlük yaptı.  1999 yılında Tüfad Kayseri Şubesi başkanlığına seçildi. Tüfad Genel Merkez  Yönetimine girdi.
Sanat dünyasındada aranılan bir şahsiyet olan M.Emin Nas Kayseri Büyükşehir Belediyesi Konservetuarında   Kasidehan ve Mevlüthan olarak solistlik ve hocalık yaptı.
Dost meclislerinin bilhassa spor camiası toplantılarının  aranılan, beğeni ve zevkle dinlenen bir sanatkardı.
Evli ve 3 çocuk babasıydı 2007 yılında geçirmiş olduğu  talihsiz bir trafik kazasında eşini kaybetti.
2012 yılında öğretmenlik mesleğinden emekli olmuştu.  Eşini kaybetmiş olmasının verdiği acıya    yüksek inancı sayesinde katlanıp hayata tutunmaya çalışmış.  Spor camiasından da kopmamak için büyük gayret göstermişti.
Spor Adamları Derneği tarafından Vefa ödülü ile ödüllendirilmiş  istisna bir spor adamıydı. Yeri gelince Mevlithanlığını, yeri gelince Türk Sanat Müziğindeki ustalığını sergilerdi. Sanırım 8-10 yıl kadar önce geçirmiş olduğu ağır bir rahatsızlık sonunda epeyce yatağa bağlı yaşamış son birkaç yıldır ise bir takım ihtiyaçlarını görecek , davetlere refakatçı ile gidecek kadar  sağlığına kavuşmuştu. 
M.Emin Nas’ı Fehmi Hocamla birlikte 3 ay kadar önce evinde ziyaret edip sohbet etmiştik. Son olarakda bu yazıyı kaleme almadan telefonda görüşmüş bir takım bilgiler almıştım. Hatta Bayramdan sonra buluşmak için de sözleşmiştik.  
Bu sabah( 25.06.2024 9  ise onun Hakka yürümüş olduğunun haberi geldi.. Kısmet bu kadarmış, çok değerli bir spor adamını kaybetmenin üzüntüsü içerisinde bu yazıyı kaleme aldım. Yüce Mevlamızdan kardeşime Rahmet çocuklarına ve spor camiasına baş sağlığı dilerken, hepimizin başı sağ olsun diyorum.

Halil Severcan

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları