Web Analytics
Hikmet Karaman Gönderilmemiş mi Oldu Şimdi?- Dr. Selim Dündar
-Futboldaki Son Gelişmelerin Değerlendirilmesi-

HİKMET KARAMAN GÖNDERİLMEMİŞ Mİ OLDU ŞİMDİ…

-Futboldaki Son Gelişmelerin Değerlendirilmesi-

Dr. Selim DÜNDAR

Futbolda son dönemde yine anlaşılamayan işler olmaya başladı. Merkez Hakem Kurulu, Hakem Suat Arslanboğa ile de yolları ayırdı. Hatırlarsanız sezon başında da, hemşehrimiz Bülent Yıldırım ve Serkan Çınar ile yollar ayrılmıştı. Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, yardımcısı Oğuz Sarvan’a sormak lazım. Bu kişiler ile yollar neden ayrıldı, bazı maçlardaki kötü performansları buna neden olmuş ise o zaman neden kötü performanslı pek çok hakem olmasına rağmen onlarla ilgili aynı tasarrufta bulunulmuyor da bu kişiler ile ilgili bu şekilde bir tasarrufta bulunulma yoluna gidildi. Geçen sezon Galatasaray-Konyaspor maçında son dakikada verdiği penaltı kararıyla tartışılan Hüseyin Göcek ve VAR Hakemi Halis Özkahya ile ilgili hatırlarsanız Galatasaray dışındaki 17 kulüp, hakemlere destek veren bir bildiri yayımlamışlar ve “Ligimizde her daim hakem hataları olmuştur ve olacaktır. Çünkü insanın var olduğu her yerde hata da işin bir parçasıdır. Dünyanın birçok liginde de hakemlerin performansına bağlı uygulamalar mevcuttur.” denilerek hakem hatalarının olağan olduğu, bir maçta hakemin kurban edilmemesi gerektiği vurgulanmıştı. Şimdi olan bitene bakıyorsunuz, bir maçta hakemlerin kurban edildiğini görüyorsunuz. Tahkim Kurulu üyelerine bakıyorsunuz, bazı kulüpler ile avukatlık ilişkileri olmuş kişilerden oluşturulduğunu görüyorsunuz. Öncelikle futbolun profesyonel yöneticiler eliyle bu işe gönüllü kişiler ile yönetilmesi gerekiyor. Böyle olmayıp, dışarıdan atamayla işler yapılınca da futbol futbol olmaktan çıkıyor ve ne olduğu anlaşılamayan bir takım çıkar odaklarına hizmet eden tuhaf işler olduğunu görüyorsunuz.

Kulüplerimize bakıyorsunuz, aklı selim ile yönetilen kulüp yok gibi. Galatasaray Falcao, Seri, Lemina gibi oyuncular alıyor, Trabzonspor gidip 2 yıllığına renklerine bağladığı Norveçli oyuncu Sörloth, çok daha iyi çıkıyor. Giresunspor’un Arnavutluk’tan vasat bir takım olan KF Teuta kulübünden  2014 yılında gidip 100.000 Euro’ya satın aldığı 20 yaşında ve 1.94 boyundaki Vedat Muriç, 1. Ligde oynadığı 2 sezonda harikalar yaratıyor. Çok açık belli ki, bu oyuncu hem genç, hem boyuna göre çok faydalı ve kaliteli bir oyuncu. Büyük kulüpler o dönem Vedat Muriç’in yüzüne bakmıyor. Sonra Gençlerbirliği gidip 800.000 Euro’ya Vedat Muriç’i alıyor ancak 1,5 sezon sonra ara transferde nedense Rizespor’a satıyor. Rizespor oyuncuyu 3.5 milyon Euro’ya Fenerbahçe’ye satıyor. Bizim kulüplerimiz de gidip yurt dışından halen ne olduğu belirsiz bir sürü oyuncuya tonlarca para akıtmaya devam ediyor.  Yurt dışında Türk stoperlere rağbet var. 21 yaşındaki Merih Demiral, Fenerbahçe alt yapısından yetişiyor ama nedense 2016 yılında serbest bırakılıyor, oyuncu yurt dışına Portekiz’e gidip, ardından Alanyaspor’a transfer oluyor. Şimdi Juventus’ta oynuyor. Bucaspor’dan yetişen ve Leicester’da forma giyen Çağlar Söyüncü var. Türkiye’de iken kimse kıymetini bilmiyordu. Roma gidip Gençlerbirliği’nden  22 yaşındaki Mert Çetin’i transfer ediyor. Schalke forması giyen 19 yaşındaki stoper Ozan Kabak var. Bizim kulüplerimiz bu değerleri görmüyor, yurt dışından tabir yerindeyse “pili bitmiş” oyunculara tonlarca para akıtmaya devam ediyor. Yanlış üstüne yanlış yapılıyor.

Kayserisporumuz Ganalı kağıt üstünde 34 yaşındaki Asamoah Gyan’a 2 sezon katlanıyor ve ona az olmayan bir ödemede bulunuyor. İki sezonda kulübe katkısı yok denecek kadar az. Bu ders olmuyor. Sonra gidip yine kağıt üstünde 35 yaşındaki bu defa Togolu Emmanuel Adebayor alınıyor. O da ligin ilk 6 maçında performansı ortada. Neden ders almıyoruz? Neden genç oyuncu alırken dahi gidip yurt dışından getiriyoruz. Türkiye’den genç oyunculara neden para verip transfer etmiyoruz. Bugün Gençlerbirliği’nde 21 yaşında harika bir ön libero Kayserili Berat Ayberk Özdemir var, gidip ona ne kadar para istiyorlarsa verip alalım. Belli ki bu oyuncu iki sezon sonra iyi bir paraya satılacak. Mert Çetin’i neden biz almayalım. Neden Türk ve genç oyunculara güvenmiyoruz, sabretmiyoruz. Anlaşılır bir şey değil. Adebayor, iyi durumda olsa, Allahaşkına Kayserispor’a bırakırlar mı? O tarihe kadar kulüpsüz kalır mı?

Şimdi, ligin ilk 6 maçında alınan 3 puan var ve bir kötü gidiş var. 6 haftada hoca mı değiştirilir? Kayserispor Kulüp Yönetimi de gûya yaptığı basın açıklaması ile hocasına destek veriyor. Basın açıklamasındaki ifade aynen şöyle:

“Kulüp başkanımız, yönetim kurulu ve diğer ilgililerle seri görüşmeler yapmış ve bu aşamada hocamızın görevden ayrılmasının uygun olmayacağı kanaati oluşmuştur. Verilen karar teknik direktörümüzle paylaşılmış, kendiside buna saygı duyarak görevinde kalmıştır.”

Öncelikle “diğer ilgililerle” ifadesi ne demek? Burada kastedilen Hikmet Karaman hoca ise doğrudan onun adı yazılsın. Yok başkası ise Başkan ve Yönetim Kurulu dışındaki “diğer ilgililer” kimler? Onlar ile niye görüşme yapılıyor. İkinci olarak “bu aşamada” ne demek? Bu şekilde bir açıklama “hocaya destek olmak mı” yoksa “bir puan kaybı daha olursa, gidersin” demek mi? Hikmet Karaman’ı göndersen, daha iyisini mi bulacaksın? Takım çok geç oluşturulmuş. Yine yaş ortalaması yüksek bir takım var. Hoca sihirbaz mı, bir anda herşeyi değiştirecek? 35 yaşındaki Adebayor ile 36 yaşındaki Umut Bulut mu kurtaracak takımı? Bu şekilde bir açıklama, ne takıma ne hocaya destek anlamı taşır. Deyin ki, “Takımımız geç oluşturulmuştur. Takımın düzeleceğine inanıyoruz. Eksik bölgelere de ara transferde mutlaka takviyeler yapılacaktır. Sezon sonuna kadar Hikmet Karaman ile devam edilecektir.”

Hem tüm kulüpler parasızlıktan şikayet ediyor, hem halen bizim liglerimizdeki yerli oyuncularımızdan hiçbir üstünlüğü olmayan yabancılara paralar akıtılmaya devam ediliyor. Bu kadar yanlış ve anlaşılamayan işin yapıldığı bir ortamda seyirci de elbette eski ilgisini göstermeyecektir. Kulüpler de, hülle yoluyla tıpkı Manisa, Gaziantep, Malatya gibi farklı isimler ile tekrar liglere çıkıp, yeniden isim değişikliği yapmak suretiyle yollarına devam edecektir. Bu yapı ve anlayış değişmeden, futbolu yönetenlerden de farklı davranışlar beklemek hayal olacaktır.

Selim DÜNDAR

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları