Web Analytics
Dr.Selim Dündar ile 4 Soru 4 Cevap. Dan Petrescu, Serdar Ali Çeliker ve Transferler
Kayserispor bu sezon Bayram Bektaş, Samet Aybaba’dan sonra üçüncü teknik direktörü olarak Dan Petrescu ile anlaştı. Ancak daha Dan Petrescu göreve başlamadan takım üst üste aldığı iki galibiyetle ligin dibinden kurtuldu. Size göre Bayram Bektaş ve Samet Aybaba başarısız mıydı? Dan Petrescu, Marius Sumudica gibi Türkiye’de başarılı olabilecek mi?

SORU 1: Kayserispor bu sezon Bayram Bektaş, Samet Aybaba’dan sonra üçüncü teknik direktörü olarak Dan Petrescu ile anlaştı. Ancak daha Dan Petrescu göreve başlamadan takım üst üste aldığı iki galibiyetle ligin dibinden kurtuldu. Size göre Bayram Bektaş ve Samet Aybaba başarısız mıydı? Dan Petrescu, Marius Sumudica gibi Türkiye’de başarılı olabilecek mi?

CEVAP 1: Öncelikle hem Bayram Bektaş hem Samet Aybaba tercihleri bana göre yanlış seçimler değildi. Bayram Bektaş, Fransız ekolünden gelen, yabancı dil bilen, kendini geliştiren, geçmişte Elazığsporda başarılı bir çizgi yakalayan, son olarak A milli takımda Şenol Güneş ile başarıya katkı veren genç kuşak yerlilerin en önemlilerinden biriydi. Ancak çeşitli nedenlerle iyi neticeler gelmedi ve takımdan ayrılmak durumunda kaldı. Sonra geçen yıl gelip giden Samet Hoca ile anlaşma sağlandı. Bayram Bektaş bana göre takım tertiplerinde önemli hatalar yapmıştır. Yanlış oyuncu tercihleri yapmıştır. Ama Samet Aybaba genel olarak takıma bir hüviyet kazandırdı, Samet Hoca döneminde takım iyi oynuyordu ama netice alamıyordu. Son dakika yenilen goller şanssızlık oldu. Ve o da iyi oyuna rağmen 8 maçta galibiyet gelmeyince takımdan ayrılmak durumunda kaldı.

Dan Petrescu, oyunculuğunu hatırlıyorum çok iyi bir sağ bekti. Hatta 3-5-2’nin sağında oynayacak en iyi isimlerden biriydi. Futbolculuğunda Romanya’dan sonra İtalya ve İngiltere’de başarılı şekilde oynadı. Ancak teknik adamlığının çoğunluğu Romanya’da geçti. Teknik adamlığından 2009-2010’da Rusya’da Kuban’ı şampiyon yaptı. Romanya’da ise 2008-2009 sezonunda Unirea Urziceni takımıyla, son üç sezonda ise CFR Cluj takımıyla şampiyonluğa ulaştı. Genel olarak başarılı bir teknik adam. Kendisi fiilen göreve başlamadan takımın alınan altı puan ile üst sıralara tırmanması da motivasyon oluşturacaktır. Rumenler genel olarak Ülkemize kolay uyum sağlıyorlar. Sumudica, başarılı ancak Kayserispor’da yaptığı hareketlerin benzerini Antep’te de yaptı. Sürekli kendisine piyasa oluşturma çabası içinde ve çeşitli bahanelerle ücret artışı talep ediyor. Bu tavırlara Antep takımı da dayanamadı ve sözleşme karşılıklı olarak feshedildi. Elbette futbol itibariyle bakınca Antep’in çok geniş ve iyi bir takımı yok aslında. Sumudica’nın sistem ve havası ile takım üst sıralarda yer alıyordu. Bu açıdan bakınca da Antep bana göre Sumudica’yı arayacaktır. Ben Dan Petrescu’nun zaten çok iyi bir maaş ile geldiğini biliyorum. Bu neviden sıkıntılar Petrescu ile yaşanmayacaktır diye düşünüyorum.

SORU 2: Kayserispor, iyi oynuyordu dediniz. Ancak Spor Yazarı Serdar Ali Çelikler, 9 Ocakta bir yazı yazdı. Şöyle diyor Serdar Ali Çelikler:

“Alanyaspor-Sivasspor-Gaziantep, kısmen de Konya, Malatya ve Karagümrük takımları dışındaki ‘Anadolu Takımları’mızın resmi ideolojisi “Kapan-Çık’. Bu resmi ideolojinin dizilimi 4-2-3-1. Yapısı ise şu: Dörtlü savunmanın üçü stoper, biri atletik. Önde biri kazma mücadeleci olmak üzere 2 ön stoper daha. Onların önünde bir yetenekli, bir pır pır bir de savunmaya bek kovalamaya yarayan koşucu oyuncu. En uçta da genelde fizikli pivot. Bu takımlar da kendi içlerinde 3’e ayrılıyor: A- İyi kapanıp çok iyi çıkanlar. Ankaragücü mesela. B- Kapanıp çıkamayanlar. Aybaba’nın Kayseri’si. Mesut Bakkal’dan evvelki Erzurum gibi. C- İyi kapanıp çıkma fikriyatı olsalar da 1 gollük canı olanlar.”

Serdar Ali Çelikler, Kayserispor’un Aybaba döneminde “Kapanıp çıkamayanlar” kategorisinde olduğunu ifade etmiş. Nasıl yorumlayacaksınız?

CEVAP 2: Esasen bu yorum üzerine sayfalarca yazılabilir hatta kitap konusu da yapılabilir. Çünkü bu tarz düşünceler, oturduğu yerden ahkam kesmenin yansımaları.. Bu saydığı takımların kaç maçını tamamen izlemiş Serdar Ali Çelikler…Bunlar bir maça beş on dakika bakarlar, sonra bulundukları yerden üst perdeden yorum yaparlar. Evet Türk futbolu iyi yönetilmiyor, ligimizin değeri önemli ölçüde düştü. Ama eskiye göre önemli aşama da kaydettik. Bu ifadeler belki 80 ve 90’ların Türk futbolunda yer bulabilir ancak günümüzde yabancı sınırı kalkmış, eskisi gibi büyük takım oyuncusu ile Anadolu takımı oyuncusu arasında kategorik ve derin çizgilerle ayrılmış farklar olmadığı anlaşılmış. Herkes kendi yeteneğine inanarak her an herkesi yenebileceğini biliyor. Eski kompleksler yok. Bugün her takım, herkesi yenebiliyor ve oyun olarak da hiç de Serdar Ali Çelikler’in görmek istediği gibi derin farklar yok. Örneğin orada sayılmayan Hatayspor, Kasımpaşa gibi takımlar korkmadan kişilikli oyun oynayan takımlardan. Kayserispor, Aybaba döneminde asla “kapanıp çıkamayan” bir takım hüviyetinde değildi. Aybaba döneminde, çeşitli şanssızlıklara rağmen iyi pas yapan, pozisyon bulan, zaman zaman akıllı oynayan, oyunun temposunu ayarlayabilen bir Kayserispor vardı. Kaldı ki o değerlendirmede daha fenası, “Dörtlü savunmanın üç stoper hüviyetli bir atletik oyuncu”, “önde ise “biri ‘kazma’ 2 ön stoper” oynayan takımlar diye bir genelleme yapılmış. “Kazma” tabirini bir spor yazarının bu şekilde rahat kullanması hoş değil. Nazik bir üslup değil. Takımlarda, yabancı sınırı kalktığından esasen her takımda çok kaliteli oyuncular var. Hiç de Serdar Ali Çelikler’in şablonu yok. Bu bakış açısı benim aklıma “halka rağmen halk için”, “halk doğruyu göremez”, “gizli oy, açık sayım” gibi kavramlarla ifade edilebilen “jakoben” anlayışı getiriyor. Halkına güvenmeyen, halkın değerlerinden kopuk, insanları kategorize eden, kibirli bir bakış hiçbir alanda başarılı olamayacaktır, olamamaktadır. Dolayısıyla daha aklı selim, makûl, nefes alarak, düşünerek, öfkesiz, sağ duyu ile hareket etmeli ve işimizi de bu şekilde yapmalıyız diye düşünüyorum.

SORU 3: Çok teşekkür ediyorum Anadolu takımları adına.. Son olarak transferlerden bahsetmek istiyorum. Kayserispor transferleri hakkında düşüncelerinizi merak ediyoruz. Transferler nasıldı, ara transferde ne yapılmalı?

CEVAP 3: Kayserispor’da genel olarak iyi oyuncular var. Ancak transferde bana göre bazı değişiklikler de şart. Tabii TFF’nin belirlediği transfer limitlerine uymak önemli. Sanırım en az limit de Kayserispor’da. Öncelikle Manuel Fernandes iyi bir oyuncu, ben de teknik adam olsam, bu tarz oyuncularla çalışmak isterim. Ancak günümüz ekonomik koşulları içinde düşününce Kayserispor gibi bir takım niye Fernandes’i transfer eder, anlamak mümkün değil. 1 yılda ne kadar ücret alıyor, bilmiyorum. Ama eminim önemli bir ücret alıyor. Bu ücrete en az üç dört iyi oyuncu alınabilir. Tribünlere seyirci çekmek için transfer edildi diye düşünsek, pandemiden dolayı maçlar seyircisiz oynanıyor. İhtiyaç deseniz, Türkiye’de yerli oyuncular içinden muhakkak ki o neviden oyuncular bulunur. Asomah Gyan, Adebayor’dan sonra şöhretli, yaşlı ama faydası sınırlı üçüncü oyuncuya da önemli bir ücret veriyoruz. Bana göre üçü de yanlış transferler.

Yerlilere yönelmek gerekli diye düşünüyorum. 3 sezondur Gençlerbirliği’nden Berat Ayberk diyorum. Trabzonspor aldı. Aynı şekilde daha 2016 yılında Gençlerbirliği’nden Erciyesspor’a kiralık gelmişken, çok iyi oyuncu olduğuna inandığım defalarca yazdığım Taylan Antalyalı artık bir milli takım oyuncusu haline geldi. Antalyaspor’da Doğukan Sinik var. Göztepe’de Soner Aydoğdu var. Soner Aydoğdu, 2 sezondur Milli takımlık performans sergiliyor. Göztepe gitti, Beykan Şimşek’i aldı. O da iş yapardı aynı bölgede. Yani forvet arkasında. Bana göre bu tür oyunculara yönelmek ve ekonomik düşünmek lazım.

Transfer ihtiyacına gelince; Sapunaru ile Kolovetsios ikilisi savunmada çok başarılı ancak yedek olarak sadece Oğuzhan var, oraya mutlaka bir oyuncu takviyesi yapılmalı. Forvetteki Kanga ve Alibec de bana göre çok iyi niyetli ve yeterli oyuncular. Onlarla devam edilmeli bence. Bazı oyuncularla performans gereği yollar ayrılmalı. Miguel Lopes, İlhan Depe, Harrison Manzala, Avramovski ve Muğdat Çelik ile yollar ayrılmalı. Yerlerine oyuncu bulunur ve satılabilirse Attamah ve Fernandes ile de yollar ayrılabilir diye düşünüyorum. Böylece takım yüksek ücretli oyunculardan çıkmış olur ve yerlerine daha fazla oyuncu almak mümkün hale gelebilir. Dan Petrescu, bunlar yerine daha ekonomik oyuncular bulacaktır. Düşünün, Romanya’da Dan Petrescu ile şampiyonluk yaşayan Kevin Boli, Türkiye’de bir alt ligde oynayan Samsunspor’a transfer oluyor. Bu arada Samsunspor, geçen sezon Kayserispor’dan ayrıldıktan sonra kulüp bulamayan Dje Dje ile de anlaşmış. Eğer ekonomik olarak mümkün olursa, bir sağ bek, bir ön libero, bir forvet arkası ve bir de kanat oyuncusu alınabilir.

SORU 4: Attamah joker bir oyuncu değil mi? Faydalı olamaz mı? Sizin çok beğendiğiniz Hasan Hüseyin Acar da takımdan ayrıldı. Genç oyuncular için ne diyeceksiniz?

CEVAP 4: Attamah evet joker bir oyuncu ancak ben çok beğenmiyorum. Fayda-maliyet analizi yapınca gidebilir diye düşünüyorum. Çok hata yapıyor. İyi yer tutamıyor. Ataklara katkısı çok sınırlı. Benzer şekilde Miguel Lopes de takıma faydadan çok zarar veriyor. Oyuna kendini veremiyor. Krvic’i ise ben çok beğeniyorum. Gayretli, nereye koysan oynayacak bir oyuncu. Bildiğim kadarıyla maliyeti de yüksek değil.

Hasan Hüseyin, bana göre önemli bir mesafe katetti. Takıma faydalı oldu. Ancak takımda bir anda kaptan yapılması yanlıştı. Bu sorumluluk ona ağır geldi. Alanyaspor’da Salih Uçan takımdan ayrılabilir. O ayrılırsa Hasan Hüseyin önemli şanslar bulabilir. Ancak Hasan Hüseyin’in de oyunun belli periyotlarında değil, tümüne yayması ve istikrarlı olması şart. Kayserispor’da üç tane çok önemli genç oyuncu var. 2002 doğumlu Kaleci Doğan, 2004 doğumlu orta saha Emre Demir ve 2002 doğumlu kanat oyuncusu Nurettin Korkmaz. Bu üç oyuncu da, bu şekilde çalışmaya devam ederlerse ve ısrarla şans verilirse önemli yerlere gelecektir diye düşünüyorum. Ben en çok Nurettin’den umutluydum ama geçen sezon çok ciddi bir sakatlık yaşadı. Bu hafta Malatyaspor maçında uzun bir aradan sonra ilk kez oynadı. Süreklilik yakalarsa, üst seviye takımlarda oynayacaktır. Yönetimin, başarılı olmasını canı gönülden istiyorum. Ancak yönetimin de alt yapılara yönelik, Türkiye içinde az maliyetli ama potansiyelli oyuncuları bulmaya yönelik ciddi bir planlama yapması şart. Aksi takdirde bu şekilde yabancı oyuncu ile çarklar dönüyor gözükse de, bir süre sonra Erciyesspor’un durumuna düşmek kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle adımlarımızı dikkatli atalım, harcamaları ölçerek tartarak itina ile yapalım. Yapalım ki şehrimiz kazansın…

Dr. Selim Dündar

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://kayserispor.org/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!