Web Analytics
Beklenenden Kolay Oldu- Selim Dündar
Bu senenin en flaş takımı hiç şüphesiz Kayserispor. Transfer tahtası kapalı bir takım var. Ancak 21 haftada toplanan 32 puan ile ligde 7. sırada bulunan bir Kayserispor var.

Bu önemli başarının mimarı da hiç şüphesiz öncelikle Çağdaş Atan. Daha takımla anlaştığı gün, “Hayallerimiz Bütçemizden Büyük” diyerek hem şehri hem oyuncuları motive etti. Dünya kupası sonrası dönemde bir ara denediği üçlü defans oynattığı birkaç maç hariç genel olarak iyi bir performans gösterdi. Takımı daima diri tuttu ve doğru diziliş ve oyun anlayışı ile takımı oynatmaya devam ediyor.

Başakşehir karşısında Bernard Mensah, Mario Gavranovic, Dimitrios Kolovetsios gibi üç as oyuncumuzu da sakatlık nedeniyle oynatamadık. Buna karşılık maddi açıdan rahat Başakşehir ara transfer dönemini de hayli hareketli geçirmişti. 10 oyuncu gitmiş ve 4 oyuncu gelmişti. Genç kuşak teknik adamlarından Emre Belözoğlu’nun transferde çok da başaralı olduğunu söylemek güç. Ligin başında şans verilen ve iyi performans gösteren Nacer Chadli ligin başında, Mounir Chouiar ise ara transfer döneminde gönderildi. Takımla çok oynamak da takımın derli toplu ve oturmuş bir takım olmasına engel oluyor. Transfer tahtası kapalı Kayserispor ise bunu avantaja çevirdi ve oturmuş, birbirini iyi tanıyan, özverili bir takım hüviyeti taşıyor.

Maça her iki takım da benzer sistemlerle başladılar. Başakşehir’in en uçta Okaka ve arkasında solda Serdar Gürler, sağda Deniz Türüç ve ortada Berkay Özcan ve Mesut Özil ile oluşturmak istediği etkin hücum gücünü Çağdaş Atan akıllıca etkisiz hale getirdi. Çağdaş Atan’ın Kayserispor’unda en uçta Gökhan Sazdağı, onun arkasında ise solda Carlos Mane, sağda Emrah Başsan, ortada Ali Karimi onun arkasında ise Campanharo ve Kemen ile oluşturulan bir diziliş vardı. Önde Kemen’in değil Ali Karimi’nin kalması bana göre maçın kiliti oldu. Fiziksel açıdan güçlü ve top çalma özelliği yüksek Ali Karimi ön tarafta hem Başakşehir’in rahat çıkmasına engel oldu hem de zaman zaman sürpriz aralara kaçışı ile tehlike yarattı.  Başakşehir Mesut Özil oynarken bir kişi eksik oynadı desek abartmış olmayız. Çünkü Mesut hem kafa hem fizik olarak futbolu bitirmiş. Kayserispor’un ön taraftaki baskılı oyunu nedeniyle tek ön libero oynayan Mahmut Tekdemir de topları rahat çıkaramadı ve ön taraftaki arkadaşları ile bağlantıyı sağlayamadı. Emre Belözoğlu ikinci yarıya bu hatasından dönerek çıktı. Mesut Özil ve Mahmut Tekdemir çıktı, Biglia ve Aleksic oyuna girdi. Biglia ön tarafta Mahmut Tekdemir’in oynadığı bölgede oynadı. Ancak 49. Dakikada Kayserispor’un akıllı hücumunda sağdan Gökhan Sazdağı topu çok güzel getirdi. Ortada ise hem Kemen hem Ali Karimi rakip ceza sahasında pozisyon arıyorlardı. Bu takımın ikinci yarıdaki gol arayışının bir yansımasıydı. Daha ikinci yarının başında Ali Karimi ile bulunan gol, Başakşehir açısından planları suya düşürdü.

Kayserispor tarafından bakıldığında genelde başarılı bir performans vardı. Ancak iyi oynayan Carlos Mane’nin çıkması hataydı. Carlos Mane iyi bir oyuncu. Tam devamlılık yakalamaya başlamışken, onu oyundan almak doğru olmadı. Oyuncu 90 dakika sahada kalarak hem iyi oynaması ve gayretinin ödülünü almalı hem de zihinsel ve fiziksel olarak maç kondüsyonunu yeterli seviyeye getirmeli. Oyuncuyu kazanmak böyle mümkün. Maçın son 15 dakikasında Emre Belözoğlu risk alarak 3-5-2 ye döndü.  Sol bek Lucas Lima ve Serdar Gürler çıktı, yeni transfer Kartsev ve Keny oyuna girdiler.  Biglia gerideki çift stoperin ortasına geçti, sağda Ömer Ali, solda Deniz şeklinde bir diziliş planlandı. Ön liberoda Kartsev, ileri uçtada Keny ve Okaka ile hücum gücü artırılmaya çalışıldı. Bu dakikadan itibaren Deniz Türüç’ün geriye gelmemesi nedeniyle Başakşehir’in sol tarafı bomboş kaldı ancak Kayserispor kritik pas hataları nedeniyle bu boşluktan faydalanamadı. 86. Dakikada oyuna Deniz Türüç yerine Caner Erkin dahil oldu. Caner’in oyuna girmesi sonrasında 88. dakikadaki etkili ortası daha doğrusu pasıyla Kartsev net bir pozisyon yakaladı ancak şans Kayserispor’dan yanaydı.   Maçı Kayserispor, maç öncesi beklenenden daha rahat bir şekilde kazanmayı bildi.

Maç sonrası Emre Belözoğlu da en kötü maçlarını oynadıklarını ve bunda kendi payının da olabileceğini söyledi. Bana göre de maçta bariz şekilde Çağdaş Atan’ın Emre Belözoğlu’na baskın çıktığını söylemek mümkün. Giresunspor maçında Lionel Carole ve Oliver Kemen cezalı. Zor maç olacak ancak Giresun önünde de akıllı ve sabırlı oyun galibiyeti getirecektir.

Selim Dündar

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://kayserispor.org/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!