Web Analytics
Kayserispor Ne Zaman Kuruldu?. Kuruluş Tarihi Ne Zaman?.
Kayserispor 15 Mayıs 1966 tarihinde kuruldu. Her ne kadar kuruluş tarihi 1 Temmuz 1966 diye lanse edilse de bu yanlış bilgidir. Kayserispor'un kuruluş tarihi 15 Mayıs 1966'dır.

KAYSERİSPOR'UN KURULUŞ ÖYKÜSÜ

Kayseri’de modern bir stadyum yapılmıştır ancak profesyonel liglerde Kayseri şehrini temsil eden bir takımı bulunmamaktadır. Taraftarlar Kayseri’de oynanan Amatör Küme maçlarını heyecanla takip etmektedirler. Kayseri’yi Türkiye Şampiyonalarında Demirspor, Şekerspor, Sümerspor, Karagücü, Havagücü gibi Kayseri’nin köklü takımları temsil etmektedir. Bu takımlar yer yer başarılı sonuçlar almalarına rağmen, bu başarılar Kayseri halkını tatmin etmemektedir. Kayseri şehri tam anlamı ile Türkiye genelinde temsil edilememektedir. Bu da Kayseri şehri için bir noksanlık olarak görülmektedir.

Zamanın Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, 1965 yılında futbolu Türkiye geneline yaymak için büyük bir kampanya başlatmıştır. Her ilden en az iki amatör takımın birleşmesi ile şehrin ismini taşıyan bir takım kurmaları halinde o il 2. Lige şartlar uygunsa alınmaya başlanacaktır. Anadolu’da birçok şehir bunun üzerine şehrin ismini taşıyan birçok takım kurmuşlardır ve liglere mücadele etmeye başlamışlardır. Kayseri’nin ileri gelenleri Kayseri ismini taşıyan bir takım kurmak için çalışmalar başlatmışlardır.

Birçok kez bir araya gelinip toplantılar yapılmış ancak sonuç alınamamıştır. 1966 yılına kadar birçok takım liglere müracaat etmiş ve direkt olarak 2. Lig’de oynamaya başlamışlardır. Türkiye Futbol Federasyonu takım sayısının artması ile diğer takımları yeni kurmayı düşündükleri 3. Lig’e alacaklarını duyurmuştur. Bunun üzerine Kayserispor’un kuruluş işlemlerine hız verilmiştir.

1966 yılının Nisan ayına gelindiğinde halen işlemler neticelendirilememiştir. Şehrin spor otoriterlerinden Merhum Necdet Soner ile Rauf Işıldar zamanın Bölge Müdürü İbrahim Bamyacıoğlu’nu ziyaret ederler. Necdet Soner 150 bin nüfuslu Kayseri‘den söz ederek profesyonel liglerde mücadele edecek bir kulüp kurulması fikrini Bamyacıoğlu’na açarak düşüncelerini sorarlar. Spora gönül vermiş İbrahim Bamyacıoğlu, arkadaşlarına Napolyon‘un “Para Para Para” sözünü tekrarlar. Profesyonel kulüplerin maddiyatla yaşayabileceğini, bunun da şimdilik mümkün olmayacağını, imkân sağlanırsa memnun olacağını söyler.

Necdet Soner ve Rauf Işıldar birkaç gün sonra tekrar buluşurlar. Kayseri’de sosyal faaliyetlerin her zaman destekçisi olan ve Kayserililerin kurmuş olduğu “İşçi Kredi Bankası” Genel Müdürü Rıfat Gönen’e giderler. Spora destek vermelerini ve şehri temsil eden bir kulübün kurulmasına öncü olmaları için ricada bulunurlar. Rıfat Gönen maddi olanağın spor sever Kayserililerden temin edilebileceğini, kendisine düşen görevi seve seve yapabileceğini vaad eder.

Bu görüşmeden sonra Kayseri’nin ileri gelenleri Kayseri Şeker Fabrikası’nda kuruluş toplantısını yaparlar. Bu toplantıda Erciyesspor, Sanayispor ve Orta Anadoluspor kulüplerinin birleştirilmesi kararlaştırılır. Çeşitli kulüplerin tüzüklerinin temini için yazışmalar başlar. Daha önce Eskişehir’de Vali Muavini olan Osman Gümrükçüoğlu, Eskişehir’e giderek Eskişehirspor’un tüzüğünü getirmiştir. Tüzük komisyonunda Eskişehirspor’un tüzükleri incelettirilmiştir. Eskişehirspor’un tüzüğü Kayserispor bünyesine uygun hale getirilerek daktilo edilmiştir. Hazırlanan tüzük ile Kayserispor’un kuruluşu 15 Mayıs 1966 tarihinde gerçekleşmiştir. Forma rengi ise lağvedilen Erciyesspor’un renkleri olan sarı-kırmızı olarak kabul edilmiştir. Kurucu başkan ise Rıfat Gönen oldu.

Daha sonra şehrin ileri gelenleri bir araya gelerek daha önce seçilen Kurucu Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, zorunluluk gereği yapması gereken 1.Olağan Genel Kurul 6 Temmuz 1966 tarihinde gerçekleşti.

Yapılan genel kurulda Kurucu Başkan ve Kurucu Yönetim Kurulu Üyeleri tekrar seçilerek görevlerine başladılar.

Kayserispor'un Kurucu Yönetim Kurulları

 

 • Necdet Soner
 • Rauf Işıldar
 • İbrahim Bamyacıoğlu
 • Rıfat Gönen
 • Şaban Cenkçi
 • Aydemir Doğan
 • Mehmet Ali Berkman
 • İhsan Sahil
 • Hüseyin Birkan
 • Haşmet Yıldız
 • Mücait Pekçetinkaya
 • Osman Kavuncu
 • Naci İmamoğlu
 • Mehmet Çetinkayalı
 • Hayri Karahisarlı
 • Seyfi Gözübüyük
 • Saadettin Kızıklı
 • İsmet Askeram
 • Alpay Aktan
 • Samim Gavremoğlu
 • Mehmet Özateş
 • Ercüment Vanoğlu

 Kayserispor Kulübü’nün kuruluş işlemleri tamamlanmıştır. Ancak Türkiye Futbol Federasyonu’ndan kulübün kuruluş işlemlerinde geç kanıldığı ve Kayserispor’un profesyonel liglerde mücadele edemeyeceğinin haberi gelir. Bunun üzerine Kayseri’nin ileri gelenleri Orhan Şeref Apak’ı Kayseri’ye davet ederler. Havaalanından doğruca stadyuma götürerek tesisleri gezdirirler. Tesisleri beğenen Orhan Şeref Apak, Kayseri’nin 2. Lige alındığını müjdeler.

Bu söz üzerine harekete geçilir. 

İlk olarak takımı çalıştıracak teknik direktörü getirmekle başlanmıştır. Uygun olarak da Turhal’da antrenörlük yapan Kayserili ve Erciyessporlu eski futbolculardan Erdoğan Gürhan seçilir. Erdoğan Gürhan ile görüşmeler yapılır ve 1500 TL’ye teknik direktör olarak anlaşırlar. Erdoğan Gürhan’ı alıp Kayseri’ye dönerler.

Şaban Cenkci, Rauf Işıldar, Necdet Soner, Seyfi Gözübüyük, Aydemir Doğan, Şevki Karamete’den oluşan transfer komitesi sporcu aramaya başlar. Kulübün iskeleti olan Erciyessporlu , Sanayisporlu ve Orta Anadolusporlu futbolcuların yanı sıra 15 sporcu daha transfer edilir. İlk futbolcu transferi ise kaleci Muharrem ile yapılmıştır. Kaleci Muharrem Kayserispor’un ilk transfer edilen futbolcusu olarak kulüp tarihine geçmiştir. Daha sonra Yeşildirekspor’dan Oktay ve Zeki transferleri gerçekleşmiştir. Kayseri Demirspor’dan İsmet, Erciyesspor’dan Rahmetli Oktay Aktan ve Mustafa transfer edilmiştir. Kayseri Amatör Kümede oynayan birçok futbolcu profesyonel yapılarak Kayserispor’un kadrosu oluşturulmuştur.

Kayserispor ilk olarak 1966-67 sezonunda 2. Lig kırmızı grupta maçlarına başlamıştır. İlk maçını Kayseri’de Ankara Toprakspor ile oynamıştır. Bu maçı Yener Kurgil’in 17. dakikada attığı gol ile  kazanmıştır. Bu gol, Kayserispor’un ilk golü olarak tarihe geçmiştir. Kayserispor ilk sezonunda; 1 Muharrem Özkan, 2 İhsan Taşkın , 3 Oktay Aktan, 4 Şevki Karaferya, 5 Nejat Erçıkçı, 6 Mustafa Erdoğan, 7 Orhan Albayrak 8 Yener Kurtgil, 9 İsmet Atıcı, 10 Numan Demirci ve 11 Celal Boyalı on biriyle mücadele etmiştir. İlk sezonu olan 1966-67 sezonunda 16 takımlı ligde Kayserispor, toplamış olduğu 27 puan ile ligi onuncu sırada tamamlamıştır.

 

Kayserispor'un İlk Resmi Lig Maçı

KAYSERİSPOR 1-0 TOPRAKSPOR

1
1.Hafta

🏆 TFF 2.LIG 🇹🇷

⏰ 18-09-1966 16:30

🏟️ Kayseri Atatürk Stadı

0

KAYSERİSPOR

✔️İlk Onbir
  7,0  #1 Ünal Okta
  7,0  #2 İhsan Taşkın (K)
  7,0  #3 Oktay Biçim
  7,0  #4 Kubilay Erginbaş
  7,0  #5 Mustafa Erdoğan
  7,0  #6 Zeki Yapıcı
  7,0  #7 Şevki Karaferya
  7,0  #8 Celal Boyacı
  7,0  #9 İsmet Atıcı
  7,2  #10 Yener Kurtgil 
  7,0  #11 Orhan Albayrak
 ✔️Yedekler
 ✔️Teknik Direktör 👉 Erdoğan Gürhan

TOPRAKSPOR

✔️İlk Onbir
  6,6  #1 Atar Ünlü
  6,6  #2 Osman Düzgünbaş
  6,6  #3 Fethi Tufaner
  6,6  #4 Adil Akansel
  6,6  #5 Aydın Özler
  6,6  #6 Gültekin Tunçok
  6,6  #7 Yılmaz Özdemir
  6,6  #8 Ali Hersek
  6,6  #9 Birol Balkan
  6,6  #10 Yalçın Özdemir
  6,6  #11 Levent Gürsoytrak
 ✔️Yedekler
 ✔️Teknik Direktör 👉 

MAÇTAN DAKİKALAR

 ✔ 15 Dakika 👉 Yener Kurtgil 1-0

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları