Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından oluşturulan taslakla, ‘5149 sayılı Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un, sadece spor alanlarını değil, taraftarların geçici veya sürekli olarak gruplar halinde bulundukları yer ve mekanlarla müsabakanın yapılacağı yere gidiş-geliş güzergahlarını da kapsar hale getiriliyor.

TFF Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Yunus Egemenoğlu, Bursa’da düzenlenen ‘ Sporda şiddet, şike ve teşvik’ başlıklı panelde, ilgili bakanlık gözetiminde hazırlanan ve 7 Haziran Pazartesi günü Bakanlar Kurulunda ele alınması planlanan kanun tasarısı taslağının getirdiği değişiklikleri anlattı.

Yunus Egemenoğlu’nun verdiği bilgiye göre, yeni düzenlemeyle müsabaka öncesi, esnası veya sonrasında, spor alanları ile bunların eklenti ve çevresinde, taraftarların sürekli veya geçici olarak gruplar halinde bulundukları yer ve mekanlarda veya müsabakanın yapılacağı yere gidiş-geliş güzergahlarında, şiddet ve düzensizliğin önlenmesi amaçlanıyor.

Kanunun yasalaşması halinde getirilecek bazı yenilikler şunlar:

‘İl ve ilçe spor güvenlik kurulları içerisinde, en az iki spor kulübü yöneticisi ve vali tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarında görevli bir hukukçu da bulunacak.

Futbol için en üst lig ve bir altındaki lig, basketbol, voleybol ve hentbol dalları içinse en üst ligler için çipli biletler kullanılarak, elektronik takip sistemi kurulacak. Biletler üzerine, bilet sahibinin TC Kimlik Numarası yazılacak, kimlik göstererek bilet alınabilecek, kullanılabilecek. TFF’nin maddi desteğiyle uygulamanın, ilk yıl Turkcell Süper Lig, ikinci yıl ise Bank Asya Birinci Lig’de zorunlu hale getirilmesi planlanıyor.

Kanuna aykırı eylemlerde bulunanlar hakkında verilecek cezalarla ilgili, il veya ilçe spor güvenlik kurulları değil, Spor İhtisas Mahkemeleri olarak Asliye Ceza Mahkemeleri görev yapacak, verilecek ceza 24 saat içinde belirlenecek.

Futbolda en üst lig ve bir altındaki lig için, diğer spor branşlarında ise uluslararası spor müsabakalarının yapıldığı spor alanlarında, ev sahibi ve misafir takım için ayrı ayrı olmak üzere en az 2 tane gereğinde kullanılmak üzere azami 20 kişi kapasiteli gözlem odası ve güvenlik kameraları ve anons sisteminin yönetildiği güvenlik ve kontrol odaları oluşturulacak.

-SPOR ALANLARINDA, RESMİ GÜVENLİK GÜÇLERİ GÖREV ALMAYA DEVAM EDECEK-

Spor alanlarında resmi güvenlik güçleri ile özel güvenlik görevlileri birlikte görev yapacak. Kulüpler, özel güvenlik personeli dışında müsabakalarda seyirci sağlığını ve emniyetini ilgilendiren konularda çalıştırılmak üzere uzman kulüp görevlileri (steward) bulundurmak zorunda olacak.

Futbol için en üst lig ve bir altındaki, basketbol, voleybol ve hentbolda en üst ligde bulunan kulüpler için bir polis, kulüp polisi olarak görevlendirilecek. Kulüp polisi, takımın deplasmanları da dahil olmak üzere bütün maçlarında görev yapacak.

Para cezalarının tahsilatındaki zorluğun aşılması hedefiyle idari para cezaları, adli para cezasına çevrilecek.

Yasak maddeler bulundurmak, çirkin ve kötü tezahürat yapmak, spor alanları dışında taraftarların sürekli veya geçici olarak gruplar halinde bulundukları yer ve mekanlarda veya müsabakanın yapılacağı yere gidiş-geliş güzergahlarında da yasaklanıyor. Kanuna uymayanlara, adli para cezasından fiilin tekrarına bağlı olarak ömür boyu seyirden men cezasına kadar ceza verilebilecek.

Ayrımcılık içeren söz veya pankartlarda da kişilere para cezasının yanısıra seyirden men cezası da verilecek.

Müsabaka seyir men cezası alanlar, ceza süresi boyunca diğer branşlardaki spor müsabakalarını da bu süre içinde spor alanlarında izleyemeyecek. Bu cezayı alanlar, takımının müsabakasının olduğu gün, mazeretini beyan ettiği haller hariç, müsabakanın başlangıcı, devre arası ve bitiminde herhangi bir karakola başvurmak zorunda olacak, takımının yurt dışı maçından beş gün önce pasaportunu karakola teslim edecek.

Seyirden men cezası alanların, yasağa rağmen spor alanlarına girmesine yardımcı olan kulüp yetkilisi ve görevlilerine hapis cezasının yanı sıra seyirden men cezası verilecek.

Ömür boyu müsabakaları spor alanlarından seyirden men cezası alan veya kulüpleri şike veya teşvik primi nedeniyle cezalandırılan kulüp onursal başkanları, başkan ve yöneticilerinin bu görevi, kendiliğinden sona erecek. Bu kişiler, spor kulüplerine veya federasyonlarına üye olma, seçme ve seçilme haklarını kaybetmiş sayılacak.

Karaborsa bilet satışının engellenmesi amacıyla usulsüz bilet satışına para cezasının yanı sıra 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Spor müsabakalarını canlı olarak yayımlayan yayın kuruluşu ile diğer yazılı, işitsel veya görsel yayın kuruluşlarının, kanunun amacına aykırı nitelikteki afiş, pankart, söz, fiil ve davranışları yayımlamaları yasaklanacak.

Kulüp onursal başkanları, yöneticileri, idari veya teknik personeli ile sporcular, kulüp yöneticileri arasından seçilecek taraftarlardan sorumlu temsilci ve taraftar dernekleri yöneticileri, taraftarları şiddet ve düzensizliğe teşvik edecek, kışkırtacak, hakemleri, rakiplerini veya taraftarlarını tahrik edecek veya aşağılayacak şekilde beyan veya demeçlerine de adli para cezası ve seyirden men cezaları verilebilecek.

Şike ve teşvik primi suçlarında, 5 yıldan 12 yıla hapis cezası verilecek. Bu ceza, paraya çevrilemeyecek nitelikte olacak.

Kavga ve şiddet olaylarına karışanlara, adli para cezasından hapis cezasına kadar çeşitli cezalar getirilecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here