FARK BEKLERKEN…
FAİK ÇETİNER
Futbolda oynanmadan hiçbir maç elbette kazanılmaz. Ancak bazı maçlar vardır ki sonucunu üç aşağı beş yukarı tahmin eder, sadece skorunu merak edersiniz. F.Bahçe- Kayseri maçı da böyle bir oyundu. Kadrolarını, yıldızlarını, morallerini, motivasyonlarını bir teraziye koysak F.Bahçe açık ara ağır basardı. Kümede kalma hesapları yapan Kayseri’nin son haftaların formda takımı F.Bahçe’den Kadıköy’de puan alması elbette sürpriz olurdu. Pereira, Braga maçını düşünmüş ve de rakibi ‘kolay’ olarak yorumlamış olacak ki bazı aslarını dinlenmeye almıştı. Alper Potuk cezalıydı. (F.Bahçe onu çok aradı.) Gökhan Gönül tribünde, Caner, Mehmet Topal, Van Persie ve Ozan Tufan kulübedeydi. Sahadaki sürpriz isim ise orta alanda görev yapan Kadlec’ti. Nani ve Fernandao kendilerine ilk 11’de yer bulmuşlardı.

İlk yarı “önce defans” diyen bir Kayseri ile “önce ofans” diyen F.Bahçe çarpıştı. Şener’in sağ kanat, Hasan Ali’nin de sol kanat bindirmeleri ilk yarıda yeterli olmadı. Diego, Souza ve Kadlec orta üçlüsü de çok üretken olmayınca F.Bahçe yine pozisyon sıkıntısı çekti. Nani’nin topla çok oynaması hem kendine hem de takımına olumsuz yansıdı. Volkan Şen de beklenen patlamayı yapamayınca F.Bahçe ofansif oyunda başarılı olamadı.

Rakibin hücumda çok etkili olmayışı da şans sayılırdı. Ancak böyle oyunlarda favori F.Bahçe’nin golü gecikince rakip de ister istemez cesaretlendi.F.Bahçe’yi sıkıntı bastığı dakikalarda imdada Mabiala yetişti. Çift sarıdan kırmızıyı gördü ve takımını 10 kişi bıraktı. Gücünüz belli, Kadıköy’de oynuyorsunuz ve de 10 kişi kalıyorsunuz… Bu şartlarda F.Bahçe’ye direnmek elbette çok zor bir işti.

Pereira rakip 10 kişi kalınca ikinci yarıda Şener’i dışarı alıp, Van Persie’yi de sahaya sürdü. Kadlec defansa çekilmiş, F.Bahçe tam takım saldırıya geçmişti. Artık tribünler de bizler de gol ve golleri beklemeye başlamıştık. Nitekim çok geçmeden Van Persie’nin golü geldi. Bu golle rakibin gardı tamamen düştü ve oyun tek kale maça döndü. Ardından kazanılan penaltıyı Fernandao gol yapsa belki de Kadıköy’de şov başlayacaktı. Son bölümde F.Bahçe sadece golü, rakip de sadece savunma yapmayı düşündü. F.Bahçe, ceza sahasında biraz şanssız, biraz beceriksiz, biraz da rakip kaleci iyi olunca fark beklerken sadece aldığı 3 puana sevindi.

NANİ’YE GOL LAZIM

Son haftalarda çok başarılı değil. Dün ilk 11’de kendine yer buldu. Hırslı ve istekliydi. Ancak takıma katkısı tartışılır. Sıkıntı içinde olduğu belli. Bir gol atsa bana göre rahatlayacak.

KAYSERİ DÜŞMEZ

Dün gece seyrettiğim Kayseri’yi yenilmelerine rağmen beğendim. Sahada büyük bir arzu ve istekle mücadele ediyorlar. 10 kişi kalmalarına rağmen maçtan hiç kopmadılar. Alt sıralardaki takımlara bakarsak Kayseri’nin bu lige veda edeceğini pek düşünmüyorum.

ATATÜRK’ÜN BÜYÜK VİZYONU
SERDAR ALİ ÇELİKLER
Modern sosyolojinin ve tarihçiliğin babası sayılan büyük İslam düşünürü İbn-i Haldun’un defalarca kanıtlanmış sözü şudur: Coğrafya kaderdir…

Ülke olarak lanet olasıca bir coğrafyada yaşıyoruz. Bizim kaderimizi yüzyıllarca bu coğrafya çizmiş. Atatürk bu gerçeği gördüğünden, ülkeyi 90 yıl önce Orta Doğu denen ölüm-katliam çukurundan çıkarmak için vizyonu ‘muasır medeniyetler’ seviyesine çevirmiş. Orta Doğu çukuruna bir kez girdiniz mi, ‘kanlanmadan’ çıkamıyorsunuz.

İşte dünkü gibi alçaklıkla bile sıfatlandırılamayacak terör eylemlerine maruz kalıyorsunuz. Sıradan insanları hedef alan ister mezhepçi, ister etnik olsun, bu kahrolası terör, bir ülkenin başkentinde neredeyse ayda 2 kere seviyesinde olunca da kaderinize lanet okuyorsunuz.

Umarız bir an önce vizörümüzü yine ‘muasır medeniyetler seviyesi’ne çevirebiliriz. Bu olmaz olası Orta Doğu çukurundan çıkarız. Bunu ancak milletçe başarabileceğimizin farkına varırız. Ankara’daki şerefsiz saldırıda ölenlere rahmet, milletimize başsağlığı diliyorum.

***

Aslında maç yazısı falan da yazmak istemiyordum. Ama işte o “teröre karşı yapılması gereken şeylerden biri de ‘hayat’a devam etmektir” mottosu nedeniyle az da olsa ‘işimize’ bakmaya çalışalım. Vitor Pereira; Topal’ı dinlendirip 6 numara pozisyonunda Kadlec ile başladı. Tek santrfor uzun bir aradan sonra Fernandao idi. İlk yarıda ritim yakalayamadı ev sahibi. Bu yarıdaki tek aksiyon Fırat Aydınus’un gereksiz yere Mabiala’yı 2. sarıdan atmasıydı.İkinci yarıda Ankara katliamının şoku yayıldıkça tribünlerde herkes de maçtan koptu. Vitor, 10 kişilik Kayseri’ye karşı RvP’yle santrforları çiftledi.

Hasan Ali’nin asistinde RvP golü attı. 3 dakika sonra kazanılan penaltı sonrası Fernandao ile RvP’nin sarılmaları güzeldi. Penaltıyı da kurtaran Ali Ahmadi maçın yıldızıydı. 1-0’lık sonuç bu tür bir rakibe karşı az skordur. Maç öyle böyle bitti. Bu yazı da burada bitiyor.

ALİ AHAMADA

Türkiye’de bu kadar iyi kaleci performansı uzun zamandır seyretmiyordum. Tebrik ederim.

FIRAT AYDINUS

Kayserili oyuncuları adeta ezdi. Hakem tekniği açısından kararları doğrudur, yanlıştır, tartışılır. Ama Kayserili oyuncularla, Fenerbahçeli oyunculara karşı tavır farkı bile tipik Türk hakemliğinin fotoğrafıydı.

KIRMIZI KABUL GÖRMEDİ
BÜLENT YAVUZ
Maçlar hakemler açısından çok zor geçiyor. İtirazlar tepkiler, sportmenliğe aykırı hareketler gırla gidiyor. Oysa ki bu maçları yöneten hakemlerimiz, Türkiye’nin en popüler hakemleri. Bu maçın hakemi de öyle… Fırat Aydınus, yıllardır Süper Lig’de çok önemli maçlar yönetiyor. Ama dün akşam Ülker Stadı’nda onun da çaldığı düdükler pek kabul görmedi.

11’de Nani’ye ceza alanı içerisinde bir müdahale var. Ancak pek de sınırları zorlayacak nitelikte olmayacağı için hakem oyunu devam ettirdi. 32’de Mabiala’ya Aydınus’un gösterdiği 1. sarı kart kuralın emrettiği şekilde değildi. 41’de aynı oyuncunun ikinci sarı kartı, doğru kart olsa da birinci kartın yerine oturmaması çıkan kırmızı kart bir türlü kabul görmedi. İtirazlar oldu ama netice değişmedi. Bu arada 4. hakemin de taç atışıyla ilgili gerekli prosedürü uygulamadığını gördük. 4. hakem “faul-sarı” yerine öncelikle Aydınus’a “Taç atışı yerinden yapılmadı hocam” deseydi daha doğru olurdu. F.Bahçe lehine verilen penaltı kararında ise hakem yüzde yüz haklıydı. Kayseri yedek kalecisi de adeta “Beni at!” dercesine hakemi zorladı, hakem de kırmızıyı çıkarmak zorunda kaldı.

Kaynak: http://www.haberturk.com/spor/futbol/haber/1209444-fenerbahce-kayserispor-maci-yazar-yorumlari

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here