Aydemir Doğan

Önceki gün hafta sonu ve yılbaşı tatili olmasına rağmen gazeteye erken sayılacak bir saatte geldim. Yolda gelirken  hastane caddesinde karşılaştığım bir dostum, “ Bekir ağa…Duydun mu Aydemir abi vefat etmiş ?” deyince sanki başımdan aşağıya kaynar sular döküldü (!)..

Taa lise yıllarından tanıdığım değerli sporsever ağabeyimizin yaşama veda etmesinden dolayı inanın çok üzüldüm. Canım ne yazmak istedi açıkçası ne de başka bir şey.

Gazeteci meslektaşım Oktay Ensari ile öğleden sonra merhum Aydemir Doğan abimizin evine giderek kardeşi Arif Doğan’a ile orada bulunan akraba ve dostlarına baş sağlığı dileklerimizi ilettik.

Tekrar gazeteye döndüğümde telefonum uzun uzun çaldı.

Aydemir Doğan

Açtım, bir meslektaşımız “ Bekir abi. Aydemir Abi’nin vefat ettiğini duyduk. Sende mutlaka birkaç kare fotosu vardır. Biz bir türlü gidip adamla ne TV adına, ne de gazetemiz için bir röportaj dahi yapamadık. Yazıklar olsun bize…” deyiverdi.

Ben de “ Evet ne yazık ki biz insanların değerini yaşarken bilemiyoruz. “ belirterek merhum Aydemir Doğan ile birkaç ay önce gazetemiz Kayseri Tempo ve SPORTİF dergisi adına bir röportaj yaptığımı, biraz beklerse bulup mailine atacağımı söyledim. Arşivimi hemen şöyle bir karıştırıp ilk bulduğum fotoğrafı gönderdim.

Akşamı zor ettim. Eve gidince hemen arşivimi açıp merhum Aydemir Doğan ile yaptığım son röportajın fotoğraflarını buldum.

Tam bir Erciyes sevdalısı olan Aydemir Doğan abimiz  benim bu dağa sıkça tırmanış yaptığımdan dolayı olsa gerek bana bir başka türlü yaklaşırdı. “ Sen de benim gibi Erciyes manyağısın yav …Ama sen o güzelim dağa tırmanıyorsun, ben yapamıyorum ?” derdi. Evi gazeteye çok yakın olduğundan sık sık gelir- giderdi. Önce Doğan Haber Ajansı’na (D.H.A ) uğrar, orada değerli meslektaşlarım Oktay Ensari ve Demet Öztürk ile sohbet ettikten sonra bizim gazeteye gelirdi.

Gazetenin o günkü sayısını alıp şöyle bir inceledikten sonra “ Deli oğlan gene bir şeyler yazmışsın. Senin yazılarını vallahi çok beğeniyorum. Çünkü çok cesur yazıyor, kimselere kıyak geçmiyorsun. Gerçek ne ise onu yazıyorsun. Sana tavsiyem doğru bildiğin yolda devam et” diyerek bana destek verirdi.

Aydemir abi ile dergimiz SPORTİF adına son röportajı ben yapmıştım.

Aydemir Doğan – Mehmet Gümüşsoy

Birkaç ay önce  çocukluk arkadaşım ve Kayserispor’un eski oyuncularından Cicom lakaplı Mehmet Gümüşsoy ile birlikte Aydemir Doğan abimize bir nezaket ziyareti yaptık. Bizi çok iyi şekilde karşılayıp ağırladı. Kendi eliyle şeker takdim etti.

Vefasızlıktan yakındı :

“ Unutanlar unutulur Bekir’im… Ne yazık ki bizi unuttular . Spor camiasından kimse gelip kapımızı çalmıyor. Bu da beni çok üzüyor“ derken inanın gözlerinin dolu dolu olduğunu gördük.

Bekir Demirağ- Aydemir Doğan- Mehmet Gümüşsoy (Cicom)

Kendisiyle röportaj yapmaya geldiğimizi söylediğimde çok mutlu olmuştu.

Ben sordum, o içtenlikle cevapladı. Ama en çok yıkılan Atatürk Stadı kompleksi içerisindeki Aydemir Doğan yüzme havuzunun ve merhum İbrahim Bamyacıoğlu’nun adına yapılan Spor Salonunun yok edilişine üzüldüğünü açıkça söyledi. “ Deli oğlan… Bunun ben hayatta iken yapılması kanıma dokunuyor. Görmesem ne ala ?” derken  adeta ağlamaklıydı.

Arşivini, albümlerini bize açtı.

Bestelenen şiirlerinin notalarını gösterdi.

Tabii duvarda asılı ve kendi deyimiyle “ Beyaz Altın Diyarı “ Erciyes Dağı’nın fotoğraflarını da.

Son yazdığı kitabını imzalayıp verdi.

Başta da dediğim gibi tam bir Erciyes aşığıydı. Bu dağa hayrandı ve en büyük emeli  bir gün yine Tekir Yaylası’ndaki Kayakevi’ne gidip oranın  penceresinden Erciyes’e sabahtan akşama  kadar  uzun uzun bakmaktı.

Sanırım  bunu yapamadı …

Her ne ise sonuçta gerçekten sporumuzun bir ulu çınarı devrildi !.

Kayseri sporunda  yönetici olarak unutulmaz hizmetleri vardı. Sonraları yöneticilik yaptığı Kayserispor’un kuruluş aşamasında yine ön sıralardaydı. Şehrimizde amatör ve profesyonel sporun canlı bir arşiviydi. Kütüphanesi de çok zengindi.Yayınlanmış kitapları vardı.

Erciyes’teki Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ait Kayak evi’nin yeniden inşasında  ve telesiyej hattının kurulmasında yoğun çabaları oldu. Amatör sporun babasıydı.

O’nun zamanında Kayseri Amatör Karması Türkiye şampiyonu oldu. Boksta, güreşte ve diğer spor branşlarında Kayseri Bölgesi  koca ülkenin lokomotifiydi sanki.

Kayseri sporuna yaptığı hizmetler asla unutulmayacaktır .

Dün ebedi istirahatgahına defnettiğimiz Aydemir Doğan abimizin vefatından dolayı ne kadar üzgün olduğumu satırlarla tarif edemem.

Şair,spor dostu ve gerçek bir Kayseri beyefendisi olan Aydemir Doğan ağabeyime Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve spor camiasına da sabır ve baş sağlığı diliyorum.

Mekanı cennet  olsun !

Bekir Demirağ

Not: Bu yazı ölümünden kısa bir süre sonra yazılmıştır. Aydemir Doğan 31.12.2011 tarihinde vefat etmiştir.

Aydemir Doğan 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here