Kayseri şehri bundan 5-6 yıl öncesine kadar Türk futbolunun zayıf ve silik aktörlerini sinesinde barındırıyordu. Ancak aynı şehir, son yıllarda kent ekonomisinin yükselişinin yanı sıra belediye, siyasetçi ve işadamı işbirliğiyle çok önemli işlere imza attı. 

Bir ara iki takımını da Süper Lig’de bulunduran Kayseri’nin Kayserispor’u geçen yıl Türkiye Kupası’nı kazanma başarısı da gösterdi. Sportif başarıların yanında bir de abidevi bir başarıya imza atıldı. Türkiye’nin en önemli statlarından birisi olan Kadir Has Stadı, nihayetinde tamamlandı ve yarınki Fenerbahçe maçı ile birlikte hizmete girecek. Avrupai bir stat özelliği taşıyan Kadir Has Stadı, özelde Kayseri, genelde ise Türkiye için bir gurur kaynağı elbette. Açılışın da farklı bir heyecanla beklendiği aşikâr. Zira açılışlar her zaman için önem arz eder… 

Neticede Türkiye’de ilk defa bir stat açılışı yapılmıyor. Mesela bugün çok daha modern bir görünümü olan BJK İnönü Stadı 27 Kasım 1947 günü oynanan Beşiktaş–AİK Solna maçıyla açılmıştır. Beşiktaş’ın İsveçli rakibine karşı 3-2 kazandığı maçta ilk golü atan isim ise daha sonra Beşiktaş başkanlığı da yapacak olan Süleyman Seba’dır. İlk ismi İnönü olan stadın adı 1952’de Mithatpaşa Stadı yapılmışsa da 1973’te yeniden İnönü Stadı ismine dönülmüştür. 1998’den itibaren ise önünde BJK ibaresi yer almaktadır. 

Stadyum inşaatları yıllarca sürüyordu 

Kısa bir süre sonra tarihe karışacak olan Ali Sami Yen Stadı’nın yapımına 1943’te başlanmışsa da imkânsızlıklar nedeniyle ancak 1964’te tamamlanabilmiştir. Açılış maçı 20 Aralık 1964’te oynanan Türkiye–Bulgaristan milli maçıdır. Müsabaka golsüz berabere biterken akıllarda kalan esas şey ne açılış ne de futbol olmuştur. Kapasitenin üstünde seyirci alınmasının da etkisiyle yeni açık tribünde bir hadise meydana gelmiş ve panik nedeniyle pek çok insan tribünden düşerek yaralanmıştır. Union Club sahası ve eski Fenerbahçe Stadı olarak kullanılan Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı 1965 yılında yıkıldı. Uzun yıllar İnönü Stadı’nı kullanan Fenerbahçe, semtine dönme kararı alınca 17 yıl süren inşaat hızlandırılarak 19 Eylül 1982 tarihinde oynanan Fenerbahçe–Altay maçıyla yeniden hizmete girdi. Maçı Fenerbahçe 2-0 kazandı. Aziz Yıldırım döneminde ise hem ismi hem de özellikleri değişti ve Türkiye’nin en iyi statlarından birisi olarak 2009 UEFA Kupası finaline ev sahipliği yapma hakkı kazandı. Statta oynanan ilk gece maçı ise 1993 yılında Fenerbahçe’nin Bülent Uygun ve Oğuz’un golleriyle 2-0 kazandığı Galatasaray maçıdır. 

Atatürk Olimpiyat Stadı 31 Temmuz 2002 günü oynanan Galatasaray-Olympiakos maçıyla hizmete girmişti. Galatasaray’ın 2-0 kazandığı maç stadın ihtişamından çok ulaşım sorunuyla hatırlara gelmesine neden olmuştu. Kimilerince çok eleştirilse bile 2005 yılında Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapmıştı. 

İzmir’deki Atatürk Stadı aslında bir futbol stadı değil, bir olimpiyat alanıdır. 1971 yılında İzmir’de düzenlenecek olan Akdeniz Oyunları için yapılmıştı. Oyunlara az bir süre kala meydana gelen muhtıra nedeniyle hem stat hem de oyunlar tehlikeye girmişse de son anda yetiştirilmişti her şey. 

Ankara 19 Mayıs Stadı ise İtalyan mimar Vietti Violi tarafından tasarlanmıştı. Ankara’da olması hasebiyle genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temsil aracı olarak görülmüş ve büyük önem verilmişti. 1936’da açılışı yapılan stat, Ankara’nın futbol yükünü çekmeye devam etmekte. 

Trabzon Avni Aker Stadı ismini 1940-44 arası beden terbiyesi spor müdürlüğü yapan ve Trabzon’un ilk beden eğitimi öğretmeni olan Hüseyin Avni Aker’den almaktadır. 1951’de oldukça düşük bir kapasiteyle açılışı yapılan stat, sürekli gelişim göstermiş ve 2008 yazında bugünkü görünümüne kavuşmuştur. 

Samsun 19 Mayıs Stadı, Karadeniz’in ilk modern stadı olarak 1970’te faaliyete geçmişti. Açılış maçında Samsunspor ile Fenerbahçe karşılaşmış, ilk gece maçı ise 1994’te Samsunspor ile Kayserispor arasında oynanmıştı. 

Atatürk ismini taşıyan statlardan Bursa 1950; Sakarya 1980; Denizli 1987; Eskişehir 1952; Diyarbakır 1960; Antalya 1964; Konya ise 1950’de (bisiklet pisti de olan iki stattan biridir) hizmete açılmıştı. Altay Alsancak Stadı 1929’a dayanan mazisiyle İzmir futbolunun en önemli figürlerinden biri olurken, Gaziantep Kamil Ocak 1974’te; Sivas 4 Eylül 1985’te; Adana 5 Ocak, 1938’de; İzmit İsmetpaşa Stadı ise 1978’de faaliyete geçmişti. 

MEHMET YILMAZ 
07 Mart 2009, Cumartesi 

http://www.zaman.com.tr/haber.do?hab…rini-ozlemisti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here