Kayserisporumuz artık büyük tabir edilen takımlarla oynarken korkmuyor, hatta galibiyetler alıyor derken, yeniden eski günleri hatırlatır bir oyun oynadık. 8 olmadı ama yarısı oldu: 4:0. Fenerbahçe ile İstanbul’da oynadığımız maçlarda şimdiye dek sadece 2 galibiyet almışız. Birisi 5 Ekim 2008’de Julius Aghahowo’nın meşhur taklaları ile üç gol atıp yıldızlaştığı maçtı. O sezonun 6. haftasındaki bu maçtan sonra, Aghahowa sadece 3 gol daha atabilmişti. Ancak diğer aldığımız galibiyet çok daha değerliydi. “Uğur Kalenga” dediğimizde her Kayserisporlunun aklına 22 Şubat 1998’deki o müthiş maç gelmelidir. O sezon da o şaibeli liglerden biri oynanmış ve Gaziantep son 6 maçını hep galip bitirmiş ve averajla küme düşmüştük. Levent Devrimli, Uğurlu, Fanfan Kalengalı, İsmail Doğan’lı bu takım inanılmaz bir mücadele ile Fenerbahçe’yi devirmeyi başarmıştı.

Son yıllardaki performansımız ile küme düştüğümüz o kötü günler geride kaldı derken, son haftalarda oynadığımız futbol yeniden o günleri hatırlatıyor. O günlerde transfere bugün harcadığımız paranın belki onda birini harcıyorduk. Alınan oyuncular çok fazla ama hala istediğimiz yerlere gelemiyoruz. Bu takım şu ligde en azından play-off oynayacak sıralamaya girmeliydi. Aslında maçtan sonra 1990 doğumlu Furkan Özçal’ın demecinin içinde bir takım cevaplar yok değildi. Furkan Özçal “suç ne Shota’nın ne Süleyman Hurma’nın, suç biz futbolcuların” dedi. Ama kimse suç “Süleyman Hurma’da dememişti ki” zaten. Furkan Özçal, iyi oynadığı maçlardan sonra bile onbire konulmuyor. Gökhan Ünal’ı bu sezon kimler yeniden Kayserispor’a aldı veya aracı olundu. O bölgede iyi bir yabancı golcü olsa, yedekleri de Cem Sultan, Nadir olsa olmazmıydı. Cem Sultan bir var bir yok. Kuloviç sürekli oynasa belki yeniden form tutacak. En azından Gökhan Ünal kadar oynar ama şans verilmiyor. Engin Bekdemir, inanılmaz yetenekli bir oyuncu ama ona da şans verilmiyor. Santana da sessiz sedası gönderilmiş. Madem Santana da gidecekti, Samsunspor’a Selim Teber ve Savaş Yılmaz neden verildi? Bu takımın yıllardır beklediği üç önemli oyuncu vardı: Abdullah Durak, Furkan Özçal ve Savaş Yılmaz. Üçü de orta saha oyuncusuydu, üçü de enerjik ve çok koşan oyunculardı. Biz bu oyuncuların bu özelliklerinden faydalanabilirdik.  Savaş Yılmaz, geçen sezon mevkisi olmadığı halde sağ bekte güzel maçlar oynamıştı. Ama bu sezon başında gönderildi. Kayserispor çok gol yemiyordu ama çok kolay pozisyon veriyordu. Nitekim bu maçta 4 tane gol oldu. Ben hakemin de sonuca bir etkisi olduğu kanaatinde değilim. Penaltı pozisyonunda tek ölçüt “kasti el ile oynama değil” maalesef. Oyuncunun her iki elide vücuduna yapışıktır, top gelir çarpar, bu halde penaltı olmaz. Ancak oyuncu eli açık olduğu bir sırada, kendine avantaj sağlar bir şekilde top eline de çarpsa, hakemin de takdiri ile penaltı olabilir. Onun için hakem ile uğraşmadan, kendi içimizde hatalarımızı konuşmalıyız. Transfere harcanan paralar doğru harcanmış mıdır? Doğru yerlere transfer yapılmış mıdır? Hayır. Orta sahada takımı derleyip toplayacak, oyunu rahatlatacak bir oyuncumuz yok. Forvette etkili bir golcümüz yok. Eğer sezon başında bu takımın 4-2-3-1 oynayacağı belli ise bu sistemi başarı ile uygulamanın ön şartı etkili, koşan, gol atan bir forvetti. Transferde de en çok para bu mevkiye harcanmalı ve etkin bir oyuncu alınmalıydı. Zalayeta ve Ziani gibi oyuncular neden gitti? Bu oyuncular istenseydi, takımda tutulama zmıydı. Zalayete bu sezon ülkesinde Penarol’da iyi bir sezon geçiriyor. Sezon başından beri bu takımın eksikleri, yanlışları doğru şekilde seslendirilmedi. Bu takım büyük takım olmak istiyor ise de, statükodan yana değil, değişimden yana tavır alınmalıdır. Kulüpler Birliği’nde Kayserispor’un “eğriye eğri, doğruya doğru” diyen bir pozisyonda olması gerekir.

            Kayserispor’da neler olduğunu en iyi cevaplayacak ve bilecek kişiler idari ve teknik yönetimdir. Takım içinde bir birliğin olmadığı, oyuncuların mutlu olmadığı da açıktır. Fenerbahçe maça santrforsuz çıktı. En uçta Alex vardı. Emre eski Emre değil. Caner Erkin, Bilica sıradan oyuncular. En azından Kayserispor’da bu oyunculardan daha iyi oyuncular var. Ancak bakıyorsunuz, doğru dürüst şut atamayan, etkili pozisyon üretemeyen bir takım var. Troisi, kötü oyuncu değil ama şu haliyle istikrarsız ve takıma ne ölçüde faydalı olabiliyor tartışılır. Neden kiraya vermek hiç düşünülmüyor, düşünülmedi. Shota’nın sistem ısrarı devam ediyor ama oyuncular bu sistemi uygulayacak oyuncular değil. İnşallah, kısa zamanda düzelir ve yeniden özlenen Kayserispor’u sahaya getiririz. Çünkü bu takım playoff oynamayı hak ediyor. Yeterki doğru sistem ile doğru oyuncularda ısrar ederek oynayalım. Bu arada Santana’nın yerine bir oyuncu gelecektir diye düşünüyorum.

 

Selim DÜNDAR

selimdundar38@gmail.com

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here