Kayserispor gelecek hafta yeni stadyumuna kavuşacak. Takım bünyesinde önemli potansiyele sahip oyuncuları barındırıyor. Ancak maalesef geçen sezondan sonra bu sezon da takım seyirciyi tatmin etmiyor, tatmin edecek mücadele ve futbolu da sergileyemiyor. Çünkü takımın hedefi yok. Hedefin olmadığı yerde motivasyon kalmaz. Hedefi ve motivasyonu verecek teknik direktör olmalı. Ancak teknik direktörün bu potansiyeli olmadığını geçen sezondan sonra bu sezon daha net görüyoruz. Düşünün ki daha ligin ortasında takımın teknik direktörü “gelecek sezon daha iyi yabancı oyuncularla daha güçlü bir kayserispor izleteceğiz” diye demeç veriyor. Oysa bu demecin verildiği zaman ligin bitmesine 16 maç var ve lider takım ile aramızdaki puan farkı da kapanmayacak durumda değil. Bu hafta dahi Eskişehirspor’u yendiğimiz zaman puanımız 36 olacaktı ve lider ile aramızda sadece 9 puanlık bir fark bulunacaktı. Kayserispor attığı 21 gol ile son sıradaki Hacettepe’den sonra ligin en az gol atan takımı konumunda. Tolunay Kafkas da her fırsatta takımın gol sorunu olduğunu söylüyor. Gol sorunu olduğu açık ancak bu durum oyunculardan mı yoksa sistemden mi kaynaklanıyor?
     Bu takımda tek santrfor oynayacak tipte Puroviç ve Tevfik var. İkinci forvet veya orta sahada kullanılabilecek tipte ise Ago, Cangele, Mehmet Eren, Mehmet Topuz var. Orta sahada Abdullah gibi her an takımı pozisyona sokabilecek bir orta saha oyuncusu var. Bilal ve Umut gibi iyi sol ayaklı oyuncular var. Ve bu takım 22 maçta 21 gol atabilmiş. Elinizde bu oyuncular varken bu durumu oyunculara yükleyemezsiniz. Bunun tek bir izahı vardır: Beceriksizlik. Yalnız bu beceriksizlik oyuncularda değil. Tolunay Kafkas bir demecinde “Abdullah yurt dışında oynayabilecek bir oyuncu” dedi. Tevfik için de “beklentimiz yüksek” dedi. İyi de bu oyuncuları sürekli oynatmak için neyi bekliyorsun Tolunay Hoca? Abdullah formsuz Ragıp kadar oynayamıyor mu? Tevfik, Puroviç de sakatken neden hiç oynatılmadı? Turgay’dan beş gömlek üstün olan ve çok daha yetenekli olan Tevfik neden Turgay kadar şans bulamadı? Bunun izahı da: Cesaretsizlik… Puroviç sakatlandığında “sakat oyuncularımız var” diye bahane üretenler, Puroviç sakat değilken bu oyuncuya kaç maç oynattığını neden söylemiyor. Cangele’yi daha geçen sezonun başlarında sürekli yedek başlatan Tolunay Kafkas, alınan oyunculardan en üst düzeyde faydalanmak için neyi bekliyor? Puroviç ve Ago istenilen tipte oyuncular değilse, neden transferlerine izin verildi? İzin verilmediği halde transfer edildiyse bu daha büyük bir sorun. Kayserispor gol atmak için riskli futbol oynamayı bilmelidir. Dört bek oyuncusunu çakılı oynatmaktan vazgeçmelidir. Ragıp’ın formsuzluğunda Abdullah sürekli onbirde oynatılmalıydı. Bazı maçlarda ileride Puroviç tek bırakılıp hemen arkalarında sağda Ago, solda Cangele; bunların arkasında ise üçlü bir orta saha olarak Mehmet Topuz-Saidou-Mehmet Eren mutlaka denenmeliydi. Mehmet Eren, sağ bek olmaz, olmamalıydı. Geriden iyi oyun kuran bir Aydın mutlaka defansın ortasında Eren ile birlikte sürekli oynatılmalıydı. Hiç şans verilmeyen ve adeta futbolu unutmuş imajı yaratılan Fatih Ceylan Antalyaspor’a gittikten sonra sürekli onbirde oynuyor ve iyi de futbol oynuyor. Demek ki Tolunay Kafkas’ın oynatmadığı oyuncularla ilgili sağlıklı bilgileri yok. Puroviç de sürekli oynatılsaydı mutlaka bu takıma adapte olurdu. Gol sorunu yaşanmak istenmiyorsa forvet hattında mutlaka Puroviç veya Tevfik ikilisinde birisi oynatılmalı. Takım da sistem olarak golü düşünür bir hale getirilmeli. Oyuncularda buna göre kullanılmalı.
      Takım kapasitesinin ne olduğunu unutmuş durumda. Sivasspor, Bülent Uygun’un doğru yönlendirmesi ve motivasyonu ile geçen sezondan sonra bu sezonda inanılmaz bir performans ortaya koyuyor. Teknik direktörün doğru yönlendirmesiyle oyuncular da kendilerini geliştiriyor. Kayserispor’da ise oyuncular adeta geriliyor. Kayserispor yeni stadı ile birlikte şampiyonluğa oynar bir takım haline gelmek için büyük düşünen teknik direktörlerle çalışmalı. Yabancı teknik direktörlerin kısa sürede başarılı olma şansı çok zayıf. Üstelik şehre uyum sağlamaları da zor. Türk Teknik Direktörler içinde ise yeni tip futbolu bilen ve kendini geliştirmeye aç olan genç kuşak hocalar tercih edilmeli. Tolunay Kafkas böyle bir isimdi ancak kapasitesi ve yetenekleri bu takımı taşımaya yetmiyor. Galatasaray, Bülent Korkmaz’ı getirdi ve önemli bir ivme yakaladı. Kayserispor sezon bitmeden mutlaka bu tipte iyi bir teknik direktörle anlaşmalıdır. Bence bunun için en uygun isim birikimi çok fazla olan, oyunculara vereceği çok şey olan, kendini geliştirmeye müsait Hakan Şükür’dür. Hakan Şükür’e güvenilmeli ve takımın başına getirilmelidir. Bunun dışında alt yapı için de sağlıklı bir model kurulmalıdır. Her bölgeden oyuncu tarama yapılmalı, yetenekli oyuncular alt yapıya alınarak, eğitimi ve tüm masrafları üstlenilmelidir. Alt yapıdan oyuncu yetiştirilemezse üst seviyelerde takım olarak istikrar yakalamak mümkün olmayacaktır. Bütün bu sistem Hakan Şükür ve onun yanına katacağı isimlerle yapılabilir. Ancak şunu herkes iyi bilmelidir ki bu iş Tolunay Kafkas ile olmayacaktır. Bunu seyirci anlamıştır ancak yönetim anlamamakta ısrar etmektedir. Umarım bu sezondan sonra gelecek sezona da Tolunay ile başlayıp “bir sonraki sezon daha iyi olacağız” sözlerini duymayız.

 

 

 

 

Tamer SOYSAL

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here