TamSaha dergisinin Kasım sayısı yayında. Dünya ve Türkiye futbolunun gündemindeki konuları, röportaj ve dosyalarla ele alan derginin 120. sayısı da dopdolu.

Güray Vural: Küllerinden doğdu!

Amatör kümeden gelip Denizlispor’la Süper Lig’de oynadığı ve Ümit Millî Takım’a yükseldiği dönemde ayağı kırılınca tam 1.5 yıl futboldan uzak kaldı. Yılmadı, pes etmedi, iyileştikten sonra yoluna 1. Lig’de devam edip Akhisar Belediyespor’da yeniden Süper Lig’le buluştu ve bu defa sol bekte gösterdiği performansla A Millî Takım kadrosuna davet edildi. Genç oyuncu yaşadığı ikinci baharın hikâyesini TamSaha’ya anlattı.

Ümit Kurt: “İspanya’da bedava oynarım”

Fatih Terim’in Millî Takımımızdaki alternatif stoperlerden birisi. 23 yaşında olmasına rağmen Ankaragücü’nde oynadığı dönemde yaşadıkları onu erken olgunlaştırmış. Roberto Carlos da on birin en genci olmasına rağmen ondan Sivasspor’a liderlik yapmışını istiyor. Süper Lig’deki ilk maçında gol atan ve aynı maçta ayağı kırılan, üniversitede antrenörlük bölümünden mezun olan, 21 yaşında alt ligden gittiği Sivasspor’da Rajnoch, Navratil gibi tecrübeli stoperleri yedek bırakan genç oyuncu, hayalindeki İspanya Ligi’nde oynayabilmek için paradan vazgeçeceğini söylüyor.

Brezilya Futbolu: Beş yıldızlı sanatkârlar

Millî Takımımızın 12 Kasım günü Şükrü Saracoğlu Stadı’nda ağırlayacağı Brezilya Millî Takımı için “fenomen” sözü hafif kalır. Bugüne kadar 20 kez düzenlenen Dünya Kupası finallerini hiç kaçırmayan tek takım da onlar, kupayı 5 defayla en fazla kazanan da… Bu zaferlere 7 Copa America ve 3 de Konfederasyon Kupası’nı eklediğinizde dünyanın hiçbir takımının onların yanına yaklaşamadığını göreceksiniz.

Kazakistan Futbolu: Yepyeni bir Kazakistan

Futbol Federasyonu’nu 1914’te kuran Kazakistan’ın futbol sahnesine çıkışı 1990’ları buluyor. 1994’te FIFA’ya üye oldular, kısa bir Asya Futbol Konfederasyonu üyeliğinin ardından UEFA şemsiyesine girdiler. Bugüne kadar elle tutulur bir başarıları yok. Ancak Euro 2012 elemelerinde Beranek yönetiminde 13 yeni oyuncuyla büyük bir revizyona gittiler. Şimdi de YuriKrasnozhan idaresinde Euro 2014 elemelerinde sürpriz bir galibiyet peşinde koşuyorlar.

Ayrıca, “Millî Takım: Fransa biraz daha uzakta”, “EURO 2016 elemeleri: Belgrad’da meydan muharebesi”, “Jürgen Klopp – Diego Simeone – Slaven Bilic: Oyunun bıçkın delikanlıları”, “Louis van Gaal okulu!”, “Fyodor Çerenkov: Spartak’ın efendi devrimcisi”, “Hughes – Patenaude – Enke – De Nigris: Saygı duruşu”, “Merseyside’da bahar”, “Hamrin – Riva – Stielike – Brolin – Del Piero: Nice mutlu senelere” dosyalarıyla TamSaha’nın 120. sayısında da futbol kültürünün değişik konularıyla, farklı bir içerik yer alıyor.

Derginin Tamanı okumak için http://www.tff.org/Resources/Tamsaha/120/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here