tff-genis

Pazar günü Kayseri Kadir Has Stadı’nda oynanacak Kayserispor-Erciyesspor maçı öncesinde TFF Tahkim Kurulu, nihai kararını verdi. Gençlerbirliği maçı sonrasında PFDK’ya sevkedilen ve 1 Maç Seyircisiz Oynama Cezası alan Kayserispor’un itirazını değerlendiren Tahkim Kurulu, PFDK’nın kararını onadı.

İşte o karar
Tahkim Kurulu, bugün yaptığı toplantı sonrasında, “Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK)’nca Kayseri Spor Kulübü’ne; taraftarlarının sebep olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve eylemin Futbol Disiplin Talimatı’nın 52/1.maddesinde yapılan değişiklikten sonra aynı sezon içerisinde 4. kez ihlali nedeniyle FDT’nin 52/5.maddesi uyarınca 1 resmi müsabakayı kendi sahasında seyircisiz oynama ve 80.000.-TL para cezası verilmesinde sübut, hukuki nitelik ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, yapılan itirazın reddine, cezanın onanmasına oybirliği ile karar verildi” açıklaması yaptı. Bu karar sonrasında Kayserispor ile Erciyesspor arasında oynanacak Kayseri derbisi taraftara kapalı olacak.

Derbiyi kimler izleyecek?
Türkiye Futbol Federasyonu tarafından geçen sezon başlatılan, Takımların seyircisiz oynama cezası aldıkları maçlara kadın ve 12 yaş altı çocukların alınması uygulaması bu sezon da devam ediyor. Ancak uygulamada bir takım yenilikler var. Geçen sezon sadece kadın ve çocukların izlediği maçlar, ’Seyircisiz Maç’ statüsünde olduğu için, bu maçlardaki disiplin ihlalleri cezalandırılmıyordu. Yeni uygulamada bu durumu değiştiren TFF, kadın ve çocukların ücretsiz izlediği maçlarda da disiplin kurulları tarafından cezalandırmalar yapılabileceğini açıkladı. Buna göre, sadece kadın ve çocukların ücretsiz izlediği maçlarda saha kapatma cezası verilirse veya bu tür maçlarda iki kez disiplin yaptırımı uygulanırsa, söz konusu takımın daha sonraki seyircisiz oynama cezalarında kadın ve çocuk seyirci uygulaması kaldırılacak ve maçlar tamamen seyircisiz oynanacak.

Protokol girebilir
TFF’nin resmi web sitesinden konuyla ilgili olarak, yapılan açıklamada “Yeni sezonda, takımların seyircisiz maçlarında kadın ve 12 yaş altı çocukların ücretsiz olarak stadyumlara girebilmesi devam etmekle birlikte, kadın ve çocukların ücretsiz olarak izledikleri maçlarda; disiplin kurulları tarafından saha olayları nedeniyle seyircisiz oynama veya saha kapatma cezası verilmesi halinde, o kulüple ilgili olarak kadın ve çocukların stadyuma alınması uygulanmayacak olup, seyircisiz oynama cezasının uygulanacağı müsabakalarda protokol tribünü dışındaki hiçbir tribüne sezon sonuna kadar seyirci alınmayacak. Aynı şekilde bir sezonda kadın ve çocukların ücretsiz olarak izledikleri müsabakalarda 2 defa çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle disiplin yaptırımı uygulanması halinde, yine o kulübün evinde seyircisiz oynama cezasının uygulanacağı müsabakalarda protokol tribünü dışındaki hiçbir tribüne sezon sonuna kadar seyirci alınmayacaktır” görüşüne yer verildi.

Kimliksiz gelmeyin!
TFF’nin yaptığı değişikliklere göre Seyircisiz maçlardaki organizasyon ve sorumluluk, cezalı olan ev sahibi kulübe ait olacak. Seyircisiz müsabakaları, kadınlar ile annelerinin yanlarında olması koşulu ile 01.01.2000 tarihinde ve daha sonra doğmuş çocuklar ücretsiz izleyebilecek. Kadınlar, yanlarında resmi kimlik yerine geçer bir belge (TC Nüfus Cüzdanı, pasaport veya ehliyet), çocuklar ise TC Nüfus Cüzdanı bulundurmak zorunda. Cezalı kulüp, stada biletsiz seyirci almayacak ve biletler “bedelsiz” bastırılacak. Biletler, stat gişelerinden sahiplerine dağıtılacak ve internetten bilet talebi yapılamayacak. Yurt Müdürlükleri tarafından Valiliklerden izin alınması halinde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesinde bulunan veya denetiminde olan sosyal amaçlı çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtları kanalı ile müsabakalara getirilmek istenen 01.01.2000 tarihinde veya daha sonra doğmuş çocuklar da izleyebilecek. Bu çocuklara refakat edecek görevlilerin de kadın olması zorunludur. Engelli kadınlar, kadın refakatçiler eşliğinde stada girebilecek. Yaş sınırlarına uyan engelli çocuklar, annelerinin refakatinde stada gelebilecek. Misafir takımların kadın ve çocuk taraftarları da aynı kriterlere, TFF düzenlemeleri ile getirilmiş kontenjan sınırlamalarına uymak ve ev sahibi takım taraftarlarıyla farklı tribünde olmak koşuluyla seyircisiz oynanan müsabakaları izleyebilecek. – See more at: http://www.kayseritempo.com/haber/tahkim-kurulu-kararini-acikladi-1723.html#sthash.IHlMTGxR.dpuf

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here