Kayserispor’un Championship temsilcisi Middlesbrough’dan bedelsiz transfer ettiği Mısırlı orta saha oyuncusunun adı bildiğimiz Muhammed Şevki’dir, ama Arapça’dan romanizasyon yapılırken genelgeçer olsun diye İngilizce uygun hali kabul edildiğinden imza törenindeki formaya da Shawky yazılmış. Dirk Kuijt’in adını söylemek zor oluyor diye adamın adını Kuyt yapan ve forma arkasına da bunu yazdıran İngilizler için kolaylık varsa bizim için de var. Ben tercihen Şevki adını kullanacağım. Kayserispor yine akılcı bir transfer yaptı, sezonun geri kalanındaki alacaklarına karşılık bonservisini eline alan bir eski EPL oyuncusunu Kayseri’ye getirdi. Özellikle Premier League oyuncusu diyorum, çünkü bu sezon Championship fikstürü dahilindeki hiçbir maçta görev almadı. Bu sezon kadroya girebildiği tek maç, yıl başında Man City ile oynanan FA Cup maçıydı. Sezona sakat başladı, Southgate görevdeyken Sheffield United’ın teklifini reddetti. Koltuğu devralan Gordon Strachan da sakatlığı düzeldikten sonra dahi ona forma vermedi, en fazla Man City karşısında kulübede oturttu. Strachan’ın bir diğer akılcı hamlesi de Gary O’neill’ı mümkün olduğunca orta sahanın dışına çıkarmak oldu. UEFA Finalisti Rochemback-Boateng orta sahasından 3 yıl içinde Shawky-O’neill ikilisine düşüldü ve arada Cattermole ve Arca gibi oyuncular kaybedildi. Arca halen oynuyor olsa da ağır sakatlık öncesi formunda değil. Middlesbrough’nun geçen sezon Premier League’de tutunamamasının ana etkeni, orta sahadaki kara delikti. Lig seviyesinin çok altındaki, bir evvelki sene mevkiilerinin dördüncü ve beşinci alternatifi olarak kadroda yer alan oyuncuların kısa zamanda M’Boro orta sahasının esas adamı olması Southgate’in sonunu getirdi. Geçtiğimiz sezon Tuncay Şanlı’ya ilişkin değerlendirmelerde sık sık vurguladığımız bu önemli arıza, ligimizin ve Kayserispor’un şartları göz önünde bulundurulursa çok da dikkate değer değildir. Ama transferin karşı tarafını anlamaya yardımcı olur. Kayserispor tarafı içi ise Alioum Saidou’nun bu ülkede 10 yılı devirdiği ve halen talep gördüğü gerçeği vardır. Şevki’nin de Türkiye günleri Saidou’ya benzer bir yol izleyebilir. Saidou kadar sert bir oyuncu değil ama kazandığı topu kullanma konusunda Saidou’dan bir adım önde olduğunu geçen yılki gözlemlerime binaen söyleyebilirim. Sakatlığının uzun sürmesi ve takımında forma görememesi nedeniyle Angola’ya gidemedi, bir daha böyle bir sürpriz yaşamak istemiyor.
Kayserispor takımı bilindiği üzere son iki haftasını lider götürdüğü devreyi son maç haftasında evinde Antalyaspor’a kaybederek 34 puanla 4. sırada tamamladı. Devreyi lider kapama şansını ıskaladılar, liderin 3 puan ardına düştüler. Bu maçtaki Kayserispor golünü takımın kadrosunda bolca bulunan üçüncü kuşak gurbetçi futbolculardan Ömer Şişmanoğlu attı. Sağ kenardan kullanılan bir duran top ve Ömer’in dokunuşu ile fark 1’e inmişti. Ankaraspor’a kağıt üzerinde atılan 3 golü saymaz isek, Kayserispor takımı sezonun geri kalan 16 maçında 25 gol attı. Bu 25 golün 13’ü duran toplardan geldi, yani yüzde 50’nin üzerinde bir ortalama ile ligimizin duran topları en efektif kullanan takımı onlar. Söz konusu 13 duran top golünün dağılımı;
 

  • 1 Penaltı
  • 2 Serbest Vuruş
  • 3 Korner
  • 7 Taç Atışı

şeklinde oluştu. Premier League’den Stoke City ve Rory Delap adını sık sık telaffuz ediyoruz ama asıl ‘taç spesiyalisti’ ülkemiz futbol ortamında iş yapıyor. Bu isim Galatasaray’ın Kayserispor ile transferinde zıtlaştığı Ali Turan. Takımının attığı 7 taç atışı golünün 6’sında onun elleri ve aklı var. Sağ bekte pozisyon aldığı sezonda rakip yarı alan ortalarında kazanılan taçları hızlıca savunma arkasına koşu yapan forvetleriyle buluşturuyor ve takımının bu sayede hız kazanmasını sağlıyor. Rakibin anlık gafletinden yararlanarak savunma dengesini bozuyor. Hızlı gelişen atakta genelde arka direğe gönderilen pas gol oluyor, Ali Turan’a asistin asisti yazılıyor. Elbet bir hoca telkini sözkonusudur, bir ayrıntı üzerinden ligin son 5 haftası 6 gol üretilmiştir. Bu da takımı liderliğe taşımıştır. Pek tabii Galatasaray Ali Turan’ı stoper mevkisine alternatif olarak düşünüyordu. Frank Rijkaard’ın zaten halihazırda taç üzerinden şekillendirdiği hücum setlerine ara ara şahit oluyoruz. Ezcümle şu ki, futbolda detaylar önemlidir. Şans, nesneler arasındaki bağlara kafa yoran insanın yanındadır. Futbol da çokça bu önermeye yaslanır. Bunu bilen hocalar 3’ü 5 yapar. Ligimizin dinamikleri bellidir, tabela bazen bu tip farklılıklar üzerinden şekillenir. Kadro dışı bırakılan Ali Turan’ın sezonun geri kalan kısmında Kayserispor forması giyemeyecek olması şimdi değil ama sezon sonunda bize bir başka şey daha gösterebilir. Şevki pek taç kullanmazdı Ada’da iken, ama mutlaka Ali Turan üzerinden üretilen gollerin yerine yeni bir formül bulunmalı.

Noat Samisa

 

kaynak: http://noatsamisa.blogspot.com/2010/01/taclar-sevki-kullansn.html

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here