2009-2010 sezonu yine önümüzdeki günlerde başlayacak.
Yine Lig TV maçları Naklen yayınlayacak.
Tabiki 4 Büyük! diye tabir edilen takımların maçları kerhen bizler izlemeye onlarda izlettirmeye mahkum edecekler.
Bizim uyduruk basın ve televizyonlarımıza göre Dünyanın sayılı ligi, Dünya Futboluna göre ise ilk 20’de olmayan kalitesiz bir lig.
Yine bu sezonda "Havuz" sistemi birlerine kepçe ile dağıtılırken, birilerine kaşıkla verilecek.
Havuz sistemi demişken biraz bilgi verelim.
Şu an içerisinde bulunduğumuz havuzda dağıtım, yüzde 11’i Süper Lig’de şampiyon olan takımlara (Galatasaray,Beşiktaş,Fenerbahçe ve Trabzonspor), şampiyonluk sayılarına göre, yüzde 35’i 18 Süper Lig kulübüne eşit olarak, yüzde 45’i puan performansına bağlı olarak, yüzde 9’u ise Süper Lig’i ilk altı sırada bitirecek takımlara sezon sonu ödülü şeklinde yapılmakta. Şu an ise havuz sisteminde dağıtılan para 148 milyon dolar.
Duyumlarımıza göre tekrar ihale isteyen bazı kulüpler gelirin 400-450 Milyon Dolar civarında olması gerektiğini ve böyle bir beklentide olduklarını söylüyorlar.

Peki Dünyanın sayılı liglerinde Havuz Sistemi nasıl çalışıyor.
Premier Lig 2010-2013 havuz sistemi geliri 1 milyar 782 milyon pound olarak düşünülmekte.
-Ligue 1 ise 600 milyon Euro’da.
-Bundesliga’da ise 450 milyon Euro.
-La Liga ve Serie A’da ise havuz yok. Ama özellikle La Liga gelirinin Premier Lig kadar olduğu söylenmekte.

Premier Lig dağılımın en başarı endeksli olduğu lig. %46’sı eşit olarak 20 takıma dağılıyor. %27’si sıralamaya göre, %26’sı ise maç yayınlarına göre dağılıyor. Kalan %8 ise düşen ekiplere veriliyor. Kıtalararası gelirler de olursa, bunlar da eşit olarak dağıtılmakta. Buna rağmen ise dünyada yayın gelirinde ilk sıradaki takımlar La Liga ve Serie A’da. Inter’in 140 Milyon Euro gibi bir yayın geliri var. Şampiyonlar ligi de dahil. Onu Barça, Real, Manchester takip ediyor haliyle.

Bizde ise Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’a şampiyonluk payı adı altında Havuz Sisteminden peşkeş çekiliyor.
Bu takımların iddiasına göre lig TV Kartlarını bu takımların taraftarları aldığı yönünde.
Aslına bakarsanız haksızda değiller.
Hangi takımı tutuyorsunuz sorusana Galatasaray yada diğerlerini söylersen sonrada Kayserispor dersen elin adamıda Havuzdan parayı böylece kepçe ile alır.
Yukarıda saymış olduğumuz takımların maçların 20 civarında kamera ile maçlarını yayınlarken, diğer takımların maçlarını 2 kamera ile çekim yaptığını ve bunlarıda 3 dakikalık bir gösterim ile geçiştirdiğini düşünürsek "Havuz"da ne kadar var olduğumuzu yada kaybolduğumuzu anlarsınız.
Külüplerimiz biran önce 4 takımın hegomanyasından çıkmalı.
Kendi haklarını aramalı.
Taraftarlar ise kendi benliğine dönmeli.
9 Maçın tamamının yayınlandığı bir lig istiyorsak.
Hem takımımıza hemde haklarımıza sahip çıkmalıyız.
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here