4 Soru-4 Cevap  Selim DÜNDAR

 

 

Soru 1) Kayserispor son üç haftada 11 gol yedi, hiç gol atamadı. İlk yarı toplanan 30 puan, ikinci yarının 11 maçta toplanan puan yalnızca 11. Herkes bu soruyu soruyor. Ne oldu Kayserispor’a?

 

Cevap 1) Öncelikle pek çok kişinin de kabul ettiği şu tespiti yapalım: Kayserispor geçen sezon 38 puan ile küme düşen Rizespor’un hemen önünde ligi bitirdi. Bu sezon rahat bir sezon geçirebilmesi için geçen sezonun ikinci yarısında iyi bir takım görüntüsü oluşturmasına katkıda bulunan oyuncular takımda tutulup, üstüne yapılacak takviyelerle bu sezon rahat edilebilecekti. Ancak geçen sezon takımın ligde kalmasına ve iyi futbol oynamasına katkı yapan en önemli oyuncular Rajko Rotman, Raheem Lawal, Larry Mabiala, Welliton gibi oyuncular gitti ya da kiralık oldukları için takımda kalmadılar. Kayserispor bu sezona başlarken de yeni teknik direktör ve 15-16 yeni oyuncu ile başladı. Dolayısıyla bu sezon işimiz hiç kolay değildi. Üstelik sezon başında alınan Dejan Meleg, Stolijikovic, Asamoah Gyan, Geofrey Bia, Erdal Öztürk, Oğuzhan Berber, Ömer Kandemir, Canberk Aydın gibi oyunculardan hiç faydalanamadık.  Bunların bir kısmı takımdan ayrıldı, kalanlar da halen takıma katkı yapmıyorlar. Son haftalarda ceza ve sakatlıklar nedeniyle de yaşanan eksiklikler takımı olumsuz etkiledi muhakkak. Kısaca ligin diğer takımları ile kıyaslayınca önemli bir bütçe ve kadro derinliği zaafımız mevcuttu. Şimdi yorulan, yıpranan ve hedefsiz kalan takım doğal olarak zorlanıyor.

 

Soru 2) Son üç haftada yenilen 11 gol var. İlk yarı 30 puan toplayan takım da bu takım değil miydi? Ne değişti?

 

Cevap 2) Elbette yapılan hatalar, başkaca sebepler var. Ancak ikinci yarı toplanan 11 puanın faturasını doğrudan teknik direktöre veya takıma keserseniz hakkaniyetli bir yorum olmaz. Önce kadro derinliği zaafiyetimizi belirtmemiz gerekiyor. Bugün düşmeme mücadelesi veren Konyaspor, Alanyaspor. Osmanlıspor gibi takımlar Kayserispor’dan hem çok daha fazla para harcadılar, hem de kadro derinlikleri Kayserispor’dan fazla Bunu kabul etmek gerekiyor. Ama bu demek değildir ki, diğer etkenler yok. Yiğidi öldür, hakkını yeme demişler. Marius Sumudica, sezon başından beri bu takıma çok şey kattı. Sistem anlamında, hava anlamında, oyunculara yaptığı katkı anlamında olumlu işler yaptı. Ancak ne zaman ki ilk yarının sonuna doğru Sumudica ile ilgili transfer dedikoduları çıktı. Hatta bu tekliflerin bir tanesi çok ciddiydi. Ondan sonra Sumudica’nın deyim yerindeyse ayarı bozuldu. Türkiye’de çok kolay ünlü olunuyor veya çok kolay havaya sokuluyor insanlar. Sumudica da bir anda ligin en iyi teknik direktörü ilan ediliverdi. Teklifler de gelince, Sumudica’nın kafası karıştı. Takımda kaldı ama bana göre aklının bir köşesinde de hep “iyi para veriyorlardı, gitse miydim acaba” kaldı. Sumudica hep şunu yaşadı. Başarılı iken teklifleri değerlendirmedim, takım zaten çok geniş bir kadro değil. İkinci yarı ya başarısız olursam korkusunu yaşadı. Bu korkuyu yenmek için de sürekli oyuncularına baskı yaptı. Hem birebir hem basın önünde onlar üzerinde baskı oluşturdu. Bu baskı da takımı olumsuz etkiledi. Takım tertibinde, oyuncu seçimlerinde hatalar yaptı. Fenerbahçe önünde kaleciler Muammer, Lung, ön liberoda Badji, sağ bek Tiago Lopes, Sapunaru yok. Hepsi defans tertibine ilişkin önemli oyuncular. Böyle bir durumda her teknik direktör kalede de genç ve ilk kez oynayan bir kaleci olduğunu dikkate alıp, daha risksiz ve sağlam bir defans anlayışını tercih ederdi. Ama Sumudica tersini yaptı, üçlü savunma ve garip bir ofsayt taktiği uyguladı. Sonuç ortada. Trabzonspor maçında, Fenerbahçe maçında iyi oynamayan ve bir Levent Gülen var. Onu oynatmayıp defansı Sapunaru ve Kana Bıyık ile oluşturmak varken, yine Levent Gülen’i oynattı. Önlerinde Sapunaru oynadı. Ancak hem Sapunaru hem Şamil Cinas öne doğru oynanan oyuna katkısı olmayan oyuncular. Takım defans ve ofanstta hiçbir şey yapamadı. Bana göre yine yanlış tercihler yaptı. Asomoah Gyan transferi tam bir fiyaskodur. Gyan bu haliyle amatör ligde oynayamaz. Halen onu oyuna alıp, umut bağlamak ne demek oluyor? Stolijikovic’i hiç oynatmayıp, Gyan’ı oynatmak tek kelime ile ‘garip’.

 

Soru 3) Kalan 6 maç var. İçeride düşmeme mücadelesi veren Gençlerbirliği, Alanya ve Akhisar ile dışarıda ise şampiyonluk mücadelesi veren Başakşehir, Beşiktaş ile oynuyoruz. Son hafta dışarıda Malatyaspor ile oynayıp bitiriyoruz. Bu kötü gidiş devam eder mi? Hedefimiz ne olmalı?

 

Cevap 3) Bakın üç hafta önce Fenerbahçe 47, Kayserispor 41 puandaydı. Fenerbahçe ile sahamızda oynayacaktık. Deyim yerindeyse ligin 4 ve 5 incisi olma şansımız olacak mı, bu üç hafta bunu belli edecekti. Ancak üç haftada bırakın puan almayı, gol bile atamadık. Gelinen noktada halen 6. sıradayız. Hedef sıralama değil, iyi futbol olmalı. Oynanan futboldan zevk almak, kendine saygını yitirmemek hedef olmalı. Çıkıp hiçbir hesaba kitaba karışmadan kora kor, futbolumuzu oynamalıyız. Şampiyonluk, düşmeme bizim için önemli değil, biz her hafta üç puana oynarız kararlılığını sergilemenin tam zamanı. Aksi takdirde bu kötü gidiş, gelecek sezonu dahi etkiler. Özellikle Başakşehir ve Beşiktaş ile deplasmanda oynayacağımız maçlar bizim için vitrin maçları olacak. Bu maçlarda iyi futbol ve mücadele ortaya koymak gerekiyor. Eksikliklerimizin de giderilmesi ile Sumudica da silkelenmeli ve ayağı yere sağlam basmalı. Maceraya gerek yok. Dörtlü defanstan şaşmamak gerekiyor. Ben olsam, defansı sağ bek Sapunaru, sol bek Atilla Turan, göbekte Kucher ve Kana Bıyık ile oluşturup, Tiago Lopes’i üçlünün sağ kanadında denerim. Deniz Türüç ve Ryan Mendes de çok yoruldu. Bu oyuncular bir hafta dinlendirilebilir ve yerlerine Boldrin ve Güray Vural oynayabilir. Artık oynatmayacağı ve sezon sonu da gidecek oyuncuları da takıma almaması gerekiyor. Erdal Öztürk gibi diğer genç oyunculardan da ikinci yarıda faydalanma yoluna gitmesi gerekiyor.

Soru 4) Sumudica ile iki sezonluk yeni anlaşma yapıldı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yönetim doğru yapmış mıdır?

 

Cevap 4) Eğer tazminat maddesi yok ise önemli değil. Yönetim 5-0’lık Fenerbahçe hezimetinden sonra Sumudica’nın tavrı sonrası bir tepki verecekti. Ya sessiz kalacaktı ya da bir refleks gösterecekti. Böyle bir refleks gösterip, sözleşmesini uzatmayı tercih etti. Kağıt üstünde doğru gelen bir yöntem gibi ama sahada tutmadığını gördük. Eğer oyuncular ile Sumudica arasındaki güven ilişkisi zedelenmiş ve başka problemler halledilemeyecek ölçüde ise takımın kötüye gidişi devam eder. Ben geçen hafta daha Sumudica’nın sözleşmesi uzatılmadan yazdığım yazıda, sezon sonuna kadar Sumudica ile devam ederim demiştim. Ancak bana göre sözleşme uzatmaya gerek yoktu. Sezon sonu bakılıp, karar verilebilirdi. Madem Sumudica ile sözleşme uzatıldı, şimdiden gelecek sezonun projesi oluşturulmalı. Kimler kalacak, kimler gidecek karar verilmeli. Benim bu konularda fikrim elbette var ama sezon sonuna doğru yazmak daha doğru olur. Ama ilke olarak sözleşmesi devam eden her oyuncu iyi bir teklif gelirse, gönderilebilir diye düşünüyorum.

Selim Dündar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here