Yıl 1974. Televizyonlar siyah-beyaz. Tek kanallı bir televizyon dünyası var. İlk milli dizilerimizden biri. Kayseri’li bir aileyi anlatıyor bu dizi. Kaynanalar. Dizide, Anadolu’dan İstanbul’a göç eden Nuri Kantar ve ailesinin büyükşehrin kurallarına ayak uydururken kendi geleneklerinden uzak kalmama çabası anlatılmaktadır. — Bu dizi uyanık Kayseri’li imajını iyice Türkiye nam salmasına neden oldu. Sinemada ise oldukça hızlı bir “Kayseri’li imajı oluştu. Zeki Alasya,Metin Akpınar,Halit Akçatepe ve Kemal Sunal kadrolu Köyden İndim Şehre(1974) çevrildi. Tabi 1972-73 sezonunda Kayserispor’un şampiyon olarak süper lige (o tarihteki 1.lig) çıktığı ve ilk defa mücadele etmeye başladığı 1973-74 sezonu. Kayseri’li 4 kardeşin Ankara’da gömülü defineyi bulamayınca köylerine dönüp tekrar çift sürmek zorunda kalan kardeşlerin öyküsünü anlatıyor.  Bu filmin tutması ile devamı olan 2.si çevrildi. [reklam] Devam filminde ise bu sefer yolları İstanbul’a düşer. Hedef yine definedir. İstanbulda define aramak için deşmedikleri yer kalmaz. En sonunda stadyumun altına doğru tünel ile gider ve bir den bire yeşil sahanın ortasında kafasını çıkartır ve Fenerbahçe-Kayserispor maçını oynandığını görürler. Hızlı bir şekilde futbol sahasının ortasından eştikleri tünelden faydalanarak sahaya dalarlar. Amaçları ise Kayserispor’un yediği goller sonrası takıma destek olmaktır. Hali ile saha içerisinde kovalamaca başlar. Akılda kalıcı en güzel sahnesi ise maç 2-0 Kayserispor mağlup olmuş ve karakolda komiserin karşısında “IH IH KAYSERİ” tezahüratını yaptıkları sahnedir. İkinci film ise İstanbul’da oynanan Galatasaray-Kayserispor maçının görünteleri olan ve 1974 yılında çevrilen yine  “Olmaz böyle şey” filmi. Maça giden bir ailenin Kayserispor’u desteklemesini anlatan bir sinema filmi.

Başrollerini Yılmaz Güney’in paylaştığı ve Kayseri’de çevrilen 1970 yapımı “İmzam Kanla Yazılır” filmi. Eski bir kasa hırsızının Kayserispor antrönürün kızını aşık olması ve Kayserispor’un şampiyonluk maçından sonra istemesi üzerine kurulu bir film.  Kayserispor-Manisaspor maçından görüntülerin yer aldığı bir film.

 

Sinema filmlerinde Kayserispor konulu film sayısı sınırlıdır. Filmlerin içerisinde Kayserispor mevzusu olan bir kaç film daha var. Ama o kadar önemli sahneler bulunmuyor. Ayhan Baynal  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here