SELİM DÜNDAR İLE DÖRT SORU DÖRT CEVAP

Sivasspor maçı Yorumu

selimdundar38@gmail.com

Kayserispor, 6 maç aradan sonra yeniden kazandı. Sivasspor maçında neleri doğru yaptık ve maçı kazandık?

Evet, Kayserispor Fenerbahçe’yi 3-2 yendikten sonra, 6 maçta sadece 2 puan almıştı ve galibiyeti yoktu. Sivasspor maçına da iyi başlayamadık aslında. Tamer Tuna yönetimindeki Sivasspor, maça çok iyi başladı ve üst üste pozisyonlar buldular. Buna rağmen maçın ilk tehlikeli pozisyonunu da 30. dakikada Chery’nin içeri ortaladığı topta, Bilal yakaladı ancak Bilal gol pozisyonlarında maalesef hiç becerikli değildi. Kayserispor, Sivas maçından önce oynadığı 9 maçta yalnızca 7 gol atabilmişti. Bu gol eksiğine çözüm bulmak üzere, Ertuğrul Sağlam takım hücumdayken savunmada yalnızca Levent ve Kana Bıyık’ı bıraktırıyor, Sapunaru ön libero gibi öne kayıyor, sağ bek Tiago Lopes ve sol bek Atilla Turan da orta ve forvete doğru kayarak adeta 2-4-1-3 gibi bir sistem oluşturuyorlardı. Kabaca 3-4-3 olarak adlandırılacak bu sistem de çözüm olmamıştı. Buna ana sebep takımın çok ağır oynaması ve oyuncuların da farklı kombinasyonlar ve yer değiştirmeleri sık  yapmamasıydı. Ancak ikinci yarının hemen başında Bernard Mensah iyi ortaladı, ön direğe hareketlenen Umut Bulut’un arkaya aşırdığı topa bana göre maçın en  iyisi Şamil Cinaz güzel vurdu ve takımı öne geçirdi. Bu golden sonra Sivasspor panik yaptı ve daha dağınık oynamaya başladı. 88. dakikada Hakem Alper Ulusoy’un bana göre penaltı olmayan bir pozisyonda penaltı vermesi ile Chery penaltıyı gol yaptı ve 2-0 gibi net bir skorla maçı kazanmasını bildik. Ancak oynanan oyun ve yapılması gereken doğrular anlamında bakıldığında, eksiklerimizin çok olduğu ve bunların giderilmediği görülmekte. Sivasspor maçında, Sivasspor 393 olumlu pas yapmış, Kayserispor ise evsahibi olmasına rağmen ancak 264 olumlu pas yapabilmiş.  Topla oynama oranında da Sivasspor % 58 ile önde.

İyi olan ise maçtan umudumuzu kaybetmeden oyunu devam ettirmemiz ve bu moralin ileriki maçlar için umut sağlayacak oluşu.

Dün Galatasaray, Malatya’da hiçbir etki gösteremeden 2-0 yenildi. Ligde artık büyük-küçük takım ayrımı kalmadı mı?

Ligde 10 hafta geçmiş. Puan durumuna bakınca ilk altı takım arasında sadece Galatasaray’ı görüyoruz. Fenerbahçe onca harcanan paraya rağmen 9 puanla düşme hattının hemen üzerinde yer alıyor. Kulüplerin iyi yönetilememesi özellikle büyük tabir edilen kulüpleri etkiledi. Hepsinin inanılmaz borçları var. Üstelik Fenerbahçe gibi kulüpler parayı da doğru harcayamıyor. Bana göre bu tablo, Anadolu kulüpleri için bulunmaz bir fırsat. Eğer bu ortamda Bursaspor gibi başka Anadolu kulübü şampiyonluğa ulaşamazsa, sonraki yıllarda bu iş daha zor olacaktır. Üstelik bakıldığı zaman örneğin Galatasaray’da forveti oluşturan Muğdat Çelik, bugün ligin 18 takımı içinde hangi takımda birinci forvet olabilir. Pek çoğunda yedek oyuncu olarak bile zor kadroya girebilir. Kayserispor da, 18 takım içinde kadro derinliği en az olan 2-3 takımdan birisi görünümünde. Özellikle sakatlıklar sonrasında, takımın hayli eksik kaldı ve Sivasspor maçına da alt yapıdan Adem Doğan ve Hakan Çıtak takviyesi ile çıktı. Ara transferde Asomah Gyan’dan kurtulmalı ve takıma doğrudan katkı yapacak en az üç oyuncu alabilmeliyiz.

Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam, bu maçın kaybedilmesi halinde istifa edebilir şeklinde bir görüş vardı. Ertuğrul Sağlam, hafta içinde yaptığı açıklamada “Akbabalar üzerimize çullanmadan ayağa kalkmak zorundayız” dedi. Maçın galip bitirilmesi ile de Ertuğrul Sağlam ve ekibi rahatlamıştır diyebilir miyiz?

Bana göre de Sivasspor maçı da kazanılamasa, ortada 7 haftadar kazanamayan bir Kayserispor olacaktı. Teknik direktörün istifa etmesi sürpriz olmazdı. Ben sezon başlamadan önce Ertuğrul Sağlam tercihinin risklerinden bahsetmiştim. Hala da bu riskler devam ediyor. Takım iyi oynamıyor. Ertuğrul Sağlam, eski Ertuğrul Sağlam değil. Akbabalar söylemiyle kimi kastediyor bilmiyorum ancak bu söylem ona yakışan bir söylem değil. Teknik direktör gergin ise takıma vereceği şey de azalıyor. Ertuğrul Sağlam kendisini eleştirenlere yönelik bu söylemi kullanmışsa, eleştiriler için böyle bir yaklaşım da hoş değil. Takım iyi oynamıyor, sistem ve takım oturmadı. Bu nedenle eleştiri kadar doğal bir şey olamaz. Takımın topladığı puan itibariyle umutlu olmamız gerekiyor ancak kaç Kayserispor taraftarı bu takıma dair umut besliyor ve “kesin düşmeyiz” diyebiliyor. Dolayısıyla teknik ekibin ve takımın bir nebze rahatladığı gerçek ancak sıkıntılar devam edebilir.

Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam’ın Muammer Yıldırım tercihini nasıl yorumluyorsunuz? Lung, üst üste yediği gollerden sonra yedeğe çekildi.

Muammer Yıldırım iyi bir kaleci. Eğer sürekli oynarsa, bana göre milli takıma çağrılır. Bizim artık yabancı teknik direktör ve yabancı kaleci özentisine son vermemiz gerekiyor. Sivasspor kalecisi Tolgahan Acar’a bakalım. Yıllarca çeşitli takımlarda zaman zaman onbirde zaman zaman yedekte oynadı. 2016 yılında Altınordu’dan Sivasspor’a geldi. Sivasspor’da sürekli şans buldu ve bugün ligin iyi kalecilerinden bir tanesi. Bildiğim kadarıyla da Adana doğumlu ama aslen Kayseri’li. Oynamak her mevkideki futbolcu için çok önemli ancak kaleciler için iki kat önemli. Kaleci oynayarak kaleci olur. Bu nedenle Muammer, bundan sonraki maçlarda da oynarsa, Kayserispor tarihinde de “iyi kaleciler” arasında yerini alacaktır. Tıpkı Rızkullah gibi, tıpkı Mastika Ali gibi, tıpkı Erdinçler, Adnanlar, Erdoğanlar, Yaşarlar ve Bahattinler gibi…

Kayserispor’da Sivasspor maçında Atillah Turan da iyi oynadı. Önceki haftalarda yazdığım yazılarda, Kayserispor’da iki bekin etkisiz oluşunun takımdaki en önemli problemlerden olduğunu yazmıştım. Sivasspor maçında iki bek Tiago Lopes ve Atilla Turan iyi oynayınca nisbeten daha başarılı ve pozisyon bulan bir takım olduk.

Ben Levent Gülen’in de yıllardır oynadığı iyi oyunun artık farkedilmeye başlayacağını umuyorum. Levent Gülen bana Mustafa Doğan’ı anımsatıyor. Sert ve çabuk bir oyuncu. Mücadeleden hiç kaçmıyor. 2013 yılında henüz 19 yaşındayken de Kayserispor’da böyle oynamıştı ancak o tarihte anlaşılmaz şekilde bırakılmıştı. Bence günümüzde bu tarz çabuk ve dayanıklı defans oyuncuları da fazla değil.

SELİM DÜNDAR

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here