Galatasaray-1905

Göztepe-1925

Malatyaspor-Mayıs 1966

Kayserispor- Temmuz 1966

Süper Ligin dört takımı bu sene ‘sarı’ ve ‘kırmızı’ renklerle mücadele ediyor.

Peki aralarında tarihçe en eski olan Galatasaray sarı ve kırmızı renkleri nasıl almıştır? Galatasaray Spor Kulübü’nün ilk renkleri o dönem kurulan pek çok kulüp gibi kırmızı ve beyazdan oluşuyordu. Ali Sami Yen renk seçimini şu şekilde anlatır:

“Birçok yerleri dolaştıktan sonra, nihayet Bahçekapı’daki Şişman Yanko’nun dükkanına gidilerek orada zarif iki yünlü kumaşa tesadüf ettik. Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı. Tezgahtar, mahirane bir el hareketi ile kumaşların dalgalarını birleştirdi. Bir saka kuşunun başı ile kanadının yarattığı renk güzelliğine benzer bir parlaklık hasıl oldu. Ateşin içindeki renk oyunlarını görür gibi olmuştuk. Sarı-Kırmızı alevinin takımımız üstünde parıldamasını tasavvur ediyor ve bizi derhal galibiyetten galibiyete götüreceğini tahayyül ediyorduk. Nitekim de öyle oldu.(Utku Erişik, Hava Atışı Kitabından)”

Bununla birlikte, Galatasaray Lisesinin tarihi anlatılırken bir Bektaşi Dervişi olan ve türbesi Budapeşte’de bulunan Gül Baba ile II. Beyazıd arasında geçen bir hikayeye göre Gül Baba’nın renkli güller yetiştirmeyi sevdiği ve bu yüzden adının “Gül Baba” olduğu, Sultan’a da “sarı” ve “kırmızı” güller hediye ettiği için renklerin bu anekdota dayandığı da ileri sürülür.

Kayseri ilinde Erciyesspor 1932 yılında kurulmuş ve sonradan Galatasaray’dan esinlenerek “sarı” ve “kırmızı” renkleri almıştır. 1 Temmuz 1966 tarihinde kurulan Kayserispor da Erciyesspor, Sanayispor ve Orta Anadolu takımlarının birleşmesiyle oluşturulur ve renkleri de Erciyesspor’un “sarı” ve “kırmızı” renklerinden alır.

Göztepe ve Malatyaspor neden sarı ve kırmızı renkleri seçtiler, bir bilgiye ulaşamadım

İşte bu dört takım, bu hafta ligin ilk yarısının son maçında birbirleriyle oynadılar. Son yazıda Malatyaspor’un ciddi bir rakip olduğunu belirtmiştik. Yılın sonunda oynanan maçlarda yabancı oyuncuları motive etmek zordur. Zaten çoğu takımımız yabancı oyuncu ağırlıklı. Onların kültüründe Noel başladığı için ve bir an önce tatile gitmek istedikleri için akılları başka yerlerde oluyor. Nitekim Kayserisporlu oyuncularda maça iyi konsantre olamamıştı. Ryan Mendez, Badji belki de ilk yarının en kötü maçını oynadılar. Teknik Direktör Sumudica da ligin ilk maçında bir başka sarı kırmızılı takım Galatasaray karşısında üçlü defans ile çıkmıştı. Son maçta yine “tuhaf” bir sistem ile çıktı. Defanstta Kana Bayık, Kucher ve Sapunaru ile üçlü bir defans vardı. Sağda Tiago Lopez, solda Atilla Turan oynuyordu. Ancak bir anda Tiago Lopez öne geçip Umut Bulut’un arkasındaki üçlüden biri oluyor, sağ beke ise Kana Bıyık geçiyordu. Zaman zaman Sapunaru da sağ beke veya ön liberoya yakın oynuyordu. İyi takımlar diziliş ile ilgili geçişleri çok hızlı yaparlar ancak “oyun oynar” gibi de gereksiz değişiklikler anlamsız olur ve takıma zarar verir. Nitekim Malatyaspor, daha kendini bilen bir sistem ile oynuyordu. Oyunun ilk yarısının sonunda sağdan yapılan ortada Boutaib güzel bir kafa vuruşu ile golü yaptı. Ona kafa vurdurmaması gereken, defansın hava toplarındaki en etkili ismi Kana Bıyık o sırada, Sumudica’nın heyacan aramasının sonucu yaptığı diziliş değişikliği ile sağ bekten ileri çıkmış ve geri dönmeye çalışıyordu.

İkinci yarıda Tiago Lopez çıktı, ligde sadece toplam 77 dakika forma giymiş, ligde son olarak 30 Eylül 2017 tarihinde oynanan  Bursaspor maçında oyuna 89. dakikada giren Bia oyuna girdi. 16 lig maçında sadece Sivasspor maçında oyuna onbirde başlayan Bia’dan 16 maçta bir umut beslemeyip, ligin ilk yarısının son maçında bizi 33 puana ulaştıracak kritik Malatya maçında “umut” diye sarılmak neyin nesi Allahaşkına Sumudica? Tamam Boldrin ve Güray Vural yoklardı. Ancak daha fazla maceraya ne gerek var. Malatya defansı tecrübeli bir defansa sahip. Sağda Faslı Chebake, solda iyi bir kariyere sahip Fransız Cissokho oynuyor. Defansın ortasında ise Sadık ve Ekvator’lu Mina oynuyor. Önlerinde Murat Yıldırım ve Aytaç Kara ile defansı iyi kapatıyorlar. Onun için biz son yazımızda çift forvet önerisi yaptık. Stojilokovic-Umut Bulut ikilisi ileride, arkalarında dörtlü orta saha olarak Deniz-Badji-Şamil-Ryan Mendez şeklinde oynanabilirdi. Hatta son çok yorulan ve form olarak bir düşüşte görülen Badji yerine Espinoza da onbire dahil edilebilirdi. Ancak Sumudica gereksiz macera aradı. Tıpkı ligin başında gereksiz “üçlü defans inadı” gibi. İkinci yarıda Stojiljkovic ve Espinoza’yı oyuna geç aldı. İkinci yarı bu ikinci oyuncu değişikliğini yaparak başlamalıydı. İlk yarıda Umut Bulut’a yapılan hareket bence penaltıydı. Ayrıca Hakem Ümit Öztürk, Malatyaspor’un sert oyununa müsaade etti. Oyunun 65. dakikasına kadar Malatyaspor’a sarı kart göstermedi. Oysa bu sert oyunun karşılığı çok daha önce sarı kart olmalıydı. İkinci yarı Bia ile net bir pozisyona girdik, o pozisyon gol olsa belki farklı olurdu. Kayserispor’un en iyi ismi Deniz Türüç idi. Koştu, çabaladı, mücadele etti ama ona eşlik edecek oyuncu çıkmayınca olmadı.

Bu hafta ligin üst tarafındaki Başakşehir harici tüm takımlar puan kaybetti. Belki de Fatih Terim Etkisi oldu. Önümüzdeki yazılarda Fatih Terim’in Galatasaray ve lige etkisi ne olur, onu yazabiliriz inşallah…

Bu Sezon Türk Kalecilerin Sezonu…

Kayserispor maçında 2 sezondur çok formda olan kaleci Ertaç Özbir yine harika bir maç oynadı ve Milli takım’a mesajını çok güçlü şekilde yolladı. Bu sezon herkes Türk kalecilere ne oldu diye soruyor? Eğer siz yetenekli oyuncuların önünü açar, onlara güven verir ve sadece güven vermekle de kalmaz, formada verirseniz, işte Muammer Yıldırım gibi, Ertaç Özbir gibi, Kayserili Sivasspor Kalecisi Tolgahan Acar gibi, Konyaspor Kalecisi Serkan Kırıntılı gibi, Alanyaspor kalecisi Haydar Yılmaz gibi ve Bursaspor kalecisi Harun Tekin gibi pek çok Türk Kaleci çıkar ve A Milli Takım seviyesinde oyun oynarlar. Bu sayılar Türk kalecilerin tamamı da şu an A Milli Takıma çağrılsalar, rahatlıkla oynarlar. Diğer mevkiler için de alt yapılardan oyunculara şans verilir ve oyuncularda ısrar edilirse, rahatlıkla yeni Türk oyuncular çıkacaktır.

Ara Transfer Döneminde Transfer Şart…

Malatyaspor’u yenip ligi 33 puanda bitiremediğimiz için üzgünüz. Ancak gerçek şu ki, Malatyaspor’un kadrosu dahi, Kayserispor’dan daha derinlikli ve alternatifli. Ara transfer döneminde öncelikle orta sahada Deniz Türüç’ün bir alternatif alınmalı. Yine ön liberoda Şamil ve Badji’nin alternatifi olarak iyi bir isim mutlaka alınmalı. Espinoza giderse, bu bölgeye iki isim alınmalı, Espinoza kalırsa bir isim alınmalı. Forvette Umut Bulut’un alternatifi Stojilijkovic ancak ona da sanırım Sumudica pek güvenmiyor. Zaten  Asomoah Gyan için lig başlamadan yaptığımız yorumlar doğru çıktı ve takıma  Fenerbahçe maçında attığı gol harici hiçbir katkı yapamadı. Bu yüzden forvete de bir alternatif alınabilir. Yine Varela’nın sakatlığında kanat oyuncusu ihtiyacımız da öne çıktı. Bu nedenle ara transferde en az beş oyuncu takıma dahil edilmeli. Dejan Meleg, Bia ve Gyan ile de yollar ayrılmalı. Espinoza da daha iyisi alınırsa gönderilebilir diye düşünüyorum.

Selim Dündar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here