Serideki ikinci konuk Manisaspor. Geçtiğimiz yıl çarpraşık bir sezon geçiren Manisa, bu seneye Hikmet Karaman’ın devam kararıyla rahat ve işleri yolunda giriyor. Transferde şu ana dek takımı derinden etkileyecek bir kayıp yaşamadılar. Tabii ani bir kararla futbolu bırakan Murat Erdoğan’ı saymazsak. Takımın demirbaşlarından Oumar Kalabane ise futbol hayatını Saint Etienne’de sürdürecek.

Kalenin sahibi yine İlker Avcıbay olacak. Manisa yerli piyasada ondan daha iyisini transfer edebilecek konumda değil, bu yüzden İlker’le devam etmeleri doğru karar. Yedeğinde Fenerbahçe’den kiralanan Volkan Babacan var. Volkan son senelerde büyük düşüş içinde. Yeterliliği de tartışılır tabii ama daha iyi bir kaleci olabilirdi. 3. yedek olarak belirgin bir isim yok. A-2 takviyesi gelecektir muhtemelen. Biliyorsunuz geçen yılki kadrodan Recep Biler ve Bulut Basmaz ayrıldı.

4’lü savunmanın sağ kenarında Ömer Aysan, Jerry Akaminko ve Ferhat var. Ömer Aysan aslî ve tek görevi sağ bek olan rotasyondaki tek isim. Akaminko sağ bek ve stoper. Gerekli görüldüğü zamanlarda sağ beke çekileceği kanısındayım. Ferhat ise savunmanın her yerine yamanabilecek yedek konumunda. Formsuz-sakat olmadığı sürece Ömer’in yeri kesin görünüyor.

Stoper rotasyonunda Hüseyin Tok, Dixon, Akaminko aslî isimler. Bunların dışında hazırlık karşılaşmalarında Yiğit İncedemir de bu bölgede değerlendirilmiş gibi gözüküyor. Doğrusu rotasyon yeterli değil. 3 stoper tüm bir sezonu kaldırmaz. Devşirmeler, A-2’den takviyeler olsa bile Süper Lig seviyesinin uzağındalar. Yabancı kontenjanını da hesaba katarak Hüseyin Tok-Dixon tandemini bekliyorum. Ama yeni transfer Akaminko da hatrı sayılır süre alacaktır. Yerli stoper takviyesi bana göre şart.

Sol bekte Ankaragücü’nden transfer Klukowski yer alıyor. Klukowski ekstrası olmayan fakat verilen görevi yerine getirebilecek bir isim. Yedeğindeyse daha önce orta sahada seyrettiğimiz Bülent Cevahir olacak. Hikmet Karaman hazırlık maçlarında Klukowski’yi Bülent’le yedekleyeceği sinyallerini ağır bir tonajda vermiş. Manisaspor’un savunma hattını Ömer Aysan, Hüseyin, Dixon, Klukowski 4’lüsüyle kuracağını düşünüyorum. Stoper takviyesi gelirse vasat görüntüden sıyrılabilecek bir rotasyon.

Hikmet Hoca hazırlık maçlarında 4-2-3-1 taktiğini düşündüğünü göstermiş. 11’de 2 merkez orta saha yer alacak. Yiğit İncedemir, Mehmet Güven, Bekir Yılmaz, Nizamettin Çalışkan, Maciej Iwanski ve Fatih Yılmaz formanın adayları.Yiğit stoperde kullanılmadığı müddetçe orta 2’linin Yiğit-Mehmet Güven ikilisinden oluşacağını düşünüyorum. Stoper hattındaki yavanlığa rağmen merkezde Hikmet Karaman’ın eli oldukça rahat. Bu sebepten Bekir, Nizamettin, Fatih ve Iwanski gibi oyuncuları farklı mevkilere devşirilmiş olarak seyredebiliriz. Bekir, Nizamettin ve Fatih savunmayı; Iwanski hücumu yedekleyebilir.

Sağ açık için adaylar Yiğit İsmail Gökoğlan, Isaac Promise ve Ahmet İlhan Özek. Blogu uzun zamandır takip edenler Ahmet İlhan sevgimi bilir. Ahmet’i rotasyonda üçüncü sıraya koydum çünkü Hikmet Hoca anladığım kadarıyla onu kanatta değil de forvet hattında kullanmayı düşünüyor. Hatta Makukula ile biraz gerisinde Ahmet hazırlık karşılaşmalarında en çok kullandığı düzen. Bu bölgedeki rotasyon gayet güçlü, Süper Lig ortalamasının üstünde diyebiliriz.

Sol açıkta Simpson’un yeri garanti gözüküyor. Bazı hazırlık maçlarında sebebini bilmediğim bir biçimde forma bulamamış olsa dahi Karaman’ın onu keseceğini düşünmek hiç akıl kârı değil. Yedeğinde aslî bir sol açık yok. Ama görünen o ki sağ kanatta forma giyemeyen oyuncu, sağ kanatı yedeklediği gibi sol kanadı da yedeklemeye başlayacak. Ahmet İlhan ciddi bir sol kanat opsiyonu olabilir.

Manisaspor’un hiçbir hazırlık maçını canlı izlemedim. Kadrolara bakarak çıkarımda bulunmaya çalışıyorum. 4’lü savunma kesin var, 2’li merkez orta saha da, buna kanatları ekleyin 8 kişi tamamlanıyor, bir de kaleci 9. Santrforu da işin içinden çıkartırsak 1 kişilik kontenjan kalıyor. Hikmet Hoca bu kontenjanı ya 10 numara gibi kullanıyor ya da ikinci forvet olarak. 10 numara gibi kullanacak olsa Iwanski’yi değerlendirirdi diye düşünüyorum ama hazırlık maçlarında böyle bir durum yok. Karaman “artı 1″i öyle sanıyorum ki 2. forvet olacak. Bu bölgede Ahmet İlhan, Adem Büyük, Murat Gürbüzerol ve Tuncay Süren yer alıyor. Saydıklarımın son 2 ikisi muhtemelen kiralık gönderilecek. Geriye kalıyor Ahmet İlhan ve Adem. Hazırlık maçlarının birçoğuna Ahmet 11’de başlamış hatta goller de atmış. Bu yüzden formaya yakın. Adem daha ziyade yedekte düşünülmüş ama sezon içerisinde 11’e yerleşebilir. Ayrıca bu bölgeye Iwanski, Isaac gibi isimler kaydırılabilir. Son tahlilde orta saha hattı Yiğit İsmail-Mehmet Güven, Yiğit İncedemir-Simpson-Ahmet İlhan 5’lisinden oluşacak. Manisa orta sahası gayet kuvvetli.

Geldik hücum hattına. Elde Makukula, Kahe ve MİY’i Süper Lig’e taşıyan Adem Büyük var. Yine hazırlık maçlarına göre bu sezon forma Makukula’nın olacak. Makukula’nın bir Anadolu takımı için lüks sayılabilecek kontratı var ve Portekizli yedek kulübesinde kaldığı sürece zararı kendisi değil kulübü Manisaspor görüyor. Kahe özellikle Karaman’dan sonra ciddi çıkış yakaladı ama bu sezon yedekte kalacağı düşüncesindeyim. Tabii Makukula yine aktif dinlenmede olmazsa. 3. aday Adem’e doğrusu fazla şans tanımıyorum. Hazırlık maçları da öyle söylüyor zaten. Çok zannetmemekle birlikte kiralanabileceği/satılabileceği düşüncesindeyim. Forvet hattı şu an için gayet yeterli.

Manisa savunma hattı haricinde iyi sayılabilecek bir kadroya sahip. Fakat stoper ve sol bekte önemli eksikleri var. Özellikle stoperde yerli bir takviyeyi şart görüyorum. Yapmazlarsa sezon içerisinde zorluk çekecekleri kanısındayım. Hikmet Karaman’ın teknik direktörlük konusundaki yeteneğinden eminim ama istikrarsız olması hakkında soru işaretleri yaratıyor. Manisa’da kalmaya son anda karar vermesi, bu soru işaretlerini gittikçe koyulaştırıyor. Olur da Karaman sezonu Manisaspor’da tamamla(ya)mazsa Manisaspor zor günler geçirir. Aksi takdirde düşmeyecek fakat ilk 8’e de giremeyecek bir noktada olacakları düşüncesindeyim. Şike soruşturması gibi etkenlere göre bu tahmini değiştirme hakkımı saklı tutuyorum. Çok resmî bir cümle olmadı umarım!

İşte Manisaspor’un muhtemel 11’i:

kaynak: www.uzunpaslar.com sitesinden alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here