Yeni serideki ilk konuk takım MP Antalyaspor olacak. Çünkü MP Antalyaspor transferlerini hemen hemen tamamladı. Bu saatten sonra belki bir, bilemedin iki transfer yaparlar. Üstüne üstlük şike mevzusundan hiç etkilenmediler. Yani böyle bir seri için biçilmiş kaftan konumundalar.

Antalyaspor’un kaleci rotasyonu geçen senekiyle aynı: Ömer Çatkıç, Sammy Ndjock ve Polat Keser. 1. kaleci Ömer Çatkıç güvendiğim bir isim. Yaşı 36’ya gelmesine rağmen “bu takımda oynayamaz” diyeceğimiz bir durumu yok. Premier League’de 40 yaşındaki kaleciler transfer yaparken Türkiye’de Ömer’in yaşına çok takılmamak gerek. Geçen yıl 25 maçta oynayıp 34 gol yemiş, 7 maçta kalesini gole kapatmış. Yedeği 21’lik Kamerunlu Sammy Ndjock. Mehmet Özdilek onu Lille B takımından transfer etmişti ve 7 maçta kaleyi ona emanet etti. İstatistiği 9 gol yemiş, 1 maçta gol yememiş. Klasik siyahi kaleci dengesizliklerini göz ardı edersek fena bir kaleci değil. 3. kaleci Polat Keser. Eline geçirdiği şansları şu ana dek pek iyi kullanamadı. Yine 3. kalecilikten kurtulamayacağa benzer.

Antalyaspor neredeyse bütün Süper Lig takımları gibi 4’lü savunma düzeniyle oynuyor. Sağ bek için iki sahici aday var: Ali Tandoğan ve Erkan Sekman. Hazırlık karşılaşmalarında da dönüşümlü oynamışlar. Elbette ki formanın ilk ismi Ali Tandoğan. Ali geçen yıl çok sayıda maçı kaldıramamıştı fakat bir önceki sezon yani Bursaspor’un destan yazdığı sezon, o destanın mimarlarından biriydi. Antalyaspor’da muhakkak faydalı olacağına inanıyorum. Geçen sezon hücuma destek anlamında yaşadıkları sıkıntıyı Ali Tandoğan çözecektir. Sıkıntılı durumlarda stoper Ali Turan ve hatta Deniz Barış sağ beke kaydırılabilir.

Tandemdeki isimler Deniz Barış, Ivan Radeljic, Ali Turan ve Musa Nizam. Orta vadeli hedefleri olan Süper Lig takımları için  savunma rotasyonu gayet uygun. Sağ stoperde Ali Turan’ın yerini garanti görüyorum. Yanına ilk adayım Deniz Barış. Ivan ile Musa arkalarında formayı bekleyecek. Bu yıl geçen sezon kiralık giden Musa’dan iyi futbol ve bol süre bekliyorum. Sol stoper ve sol bekte önü açık. Şansı yaver giderse 1. adam dahi olabilir.

Sol bekte Veselin Minev ve Musa Nizam var. Minev elbette ki formanın ilk adayı ve sakatlık-ceza-formsuzluk gibi bir durum olmazsa yeri garanti. Minev’i hiç seyretmedim ama hücuma desteği zayıf, savunmada kuvvetli bir sol bek olduğunu duydum/okudum. Zor durumlarda Musa alternatifi olacak. Sezon devam ederken bu mevkide devşirmeler ile genç yetenekler görebiliriz. Savunma hattında kurguladığım 4’lü: Ali Tandoğan-Ali Turan, Deniz Barış-Minev şeklinde. Çok iyi sayılmasa bile Antalyaspor kalibresinde bir takım için yeterli.

Hazırlık maçları 2011-2012 model Antalyaspor’un 4-5-1 oynayacağını söylüyor. Orta sahanın ortasında 3 oyuncu, kenarlarda daha ziyade forvete destek olmayı düşünen iki kanat. 4-5-1 ya da bir başka deyişle 4-3-3. Yani günümüz futbolunun göz bebeği.

Orta 3’lüde oynayabilecek İbrahim Dağaşan, Sedat Ağçay, Doğa Kaya, Kerem Şeras, Uğur İnceman ve Pendik’ten genç transfer Emrah Başsan var. Kanaatim Mehmet Özdilek’in İbrahim-Uğur-Doğa üçlüsünü kuracağı şeklinde. Uğur’un yeri garanti çünkü yeni transfer Emrah ile birlikte merkez orta sahada hücum yapabilecek tek oyuncu. Emrah’ın tecrübe eksikliğini göz önüne aldığımızda Uğur’u formanın bir numaralı favorisi gösterebiliriz. Şimdi orta sahada savunma sertliğini ve savunma-orta saha bağlantısını kuracak 2 oyuncuya ihtiyaç var. İşin sertlik kısmında İbrahim Dağaşan favorim. Sedat ise plase. Bağlantıyı kuracak orta saha elemanıysa Doğa Kaya olacaktır. Yedeği zaman zaman etkileyici performanslar sergileyebilen Kerem Şeras. İkili arasındaki forma rekabeti diğer mevkilerinden daha yüksek dozda seyredecektir.

Geldik tartışması en az olacak bölge kanatlara. Antalyaspor sağ ve sol kanada öyle iki transfer yaptı ki bir bakıma takım içi rekabeti ortadan kaldırdı. Sol açıkta Musa Aydın yer alacak. Aynı zamanda sağda da oynayabilen Musa, geçtiğimiz yıl Bucaspor’un yıldızı konumundaydı ve çok iyi sayılabilecek işler yaptı. Transferini oldukça önemsiyorum ve Mehmet Özdilek’in kurma arzusunda olduğu 4-5-1/4-3-3 kırması sistem için biçilmiş kaftan. Hazırlık maçlarına bakınca Mehmet Hoca’nın yedeğine Kenan Özer’i monte etme arzusunda olduğu ayan beyan ortada.

Sağ tarafta da ligimiz için en iyi 4-3-3 oyuncularından Mehmet Eren Boyraz var. Transfer döneminde birçok takımı peşinde koşturan Eren, tercihini eski kulübünden yana kullandı ve Şifo’nun yanına geldi. Hazırlık maçlarında sağ açık oynatılmış ama tıpkı Musa gibi kanat değiştirebilir. Antalyaspor’un  oldukça değişken bir hücum hattı olacağını şimdiden söyleyebilirim. Çakılı kanatlar yerine 4-3-3’ün şartlarından alan değiştirmeyi uygulamak bu ikiliyle hiç zor değil. Hazırlık maçlarında görünen  o ki yedeğinde Ali Zitouni yer bulacak. Bu arada, uzun zamandır Türkiye’de oynayan Zitouni bir Türk’le evlenerek resmî eniştemiz olmaya hak kazanmış. Eski günlerinden uzakta ama Antalyaspor gibi takımlar için her daim değerli bir isim. Orta sahanın genel olarak Mehmet Eren-İbrahim, Doğa, Uğur-Musa beşlisinden oluşmasını bekliyorum.

Takımdaki tek santrfor forması için iki aday var: Necati ve Mehmet Yılmaz. Bir takım tek forvet oynasa dahi minimum 3 santrforu olması gerektiğine inandığımdan bu mevkiyi eksik gördüğümü belirtmeliyim. Necati elbette formaya çok yakın. Antalyaspor’da eski günlerine yaklaştı. Zaman zaman transfer haberleriyle motivasyonu bozulsa dahi tekniği ile Antalya ve rakipleri arasında fark yaratacak çapta. Mehmet Yılmaz klasik pivot santrfor. Zor geçecek maçların -sözde- ilacı kıvamında.

Tahmini 11’im şöyle:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antalyaspor’un bu sezon geçen yılki korkuları yaşamayacağını düşünüyorum. Ellerinde ilk 10 için son derece yeterli bir takım var. Kupaya önem verirlerse bu kulvarda da yolları açık olacaktır. Şu anki kadro aritmetiğine göre hızlı, pırpır bir forvete ihtiyaçları olduğunu söyleyebilirim. Kısacası MP Antalyaspor iyi yolda. İlk 10’a girecekleri bence garanti ama şike davasından çıkacak sonuca göre daha üst basamaklara tırmanmaları sürpriz olmaz.

 

 

Kaynak : http://www.uzunpaslar.com/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here