A milli futbol takımımız tam bir ivme yakalamışken, huzurun rahatsız ettiği bir takım kesimler milli takımı karıştırmaya cesaret ettiler ve sonunda milli takımı bu hale getirmeyi başardılar. Eğer bir Türk oğlu Türk, terbiye ve edep ile yetişmiş ise bu vatanda bazı ortak değerler üzerinden prim sağlamaya çalışmaz. Kısaca hainlik yapmaz. İşte bu yüzden Fetö terör örgütüne bir şekilde dahil olan kişiler beraat etse dahi, yapılan yanlışlıktan samimi bir pişmanlığı yok ise, bu yapılanların “vatana ihanet ve vatan hainliğine” eşdeğer olduğunu idrak edemiyor ise, bu kişiyi sevmek, bağrına basmak mümkün değildir.

Milli takımda Avrupa Şampiyonasından bu yana yaşananları planlayanlar acaba bu yukarıdaki hatayı yapanlardan daha mı masum? Tüm ulusun kenetlenmeye ihtiyaç duyduğu bu günlerde, milli takımlar üzerinden “çıkar sağlama, pozisyon kapma” için senaryolar üreten odaklar ne yaparlarsa yapsınlar, kimlerle oturup kalkarlarsa kalksınlar, niyetlerini halis ve vatansever kabul etmek mümkün değildir. Hangi Türk, tarihteki en başarılı Türk teknik direktörü olur olmadık yalan ve senaryolarla yıpratıp milli takımdaki görevinden ayrılması için zemin hazırlar ve yerine Türkiyeyi “doğulu” olarak tanımlayıp küçümseyen, 72 yaşında bir Romeni getirtirler.

Şu hale bakın, “moral bulalım, insanları aldatalım” diye dişimize göre iki takım ile Romanya ve Arnavutluk ile hazırlık maçı ayarlandı, sonuçlara bakın, iki yenilgi ve hiçbir umut vermeyen oyun ve oyuncular… Zaman bazı şeyleri berraklaştırıyor…

 

Şimdi bir günah keçisi bulunmuş: Erol Erdal Alkan. Bu oyuncu 23 yaşında. Hollanda 2. Liginde 20 takım içinde 15. sırada bulunan FC Dordrecht takımında stoper oynuyor. Annesi Surinamlı, babası Türk. Bu oyuncunun milli takıma menacerlik oyunu olarak değerinin artması amacıyla çağrıldığı ifade ediliyor ve bu oyuncu üzerinden  gidilerek milli takım eleştiriliyor. Oysa neden oyuncu üzerinde gidiliyor, milli takıma çağrılmış ise elbette bu oyuncu milli takıma gider. Bu şekilde bir milli takım kuruluyor ise TFF Başkanı, Milli Takım Teknik Direktörü eleştirilmelidir. Kaldı ki, 2. Ligden hatta 3. Ligden de A milli takıma oyuncu seçilebilir. Geçmişte Ünal Karaman milli takıma seçilirken 2. Ligden Malatyaspor’dan aday kadroya çağrılmıyor muydu? Fatih Terim Vedat İnceefe’yi 2. Ligden Karabükspordan aday kadroya almıyor muydu? Bir oyuncu “kaliteli” ise her yerden milli takıma çağrılabilir. Yanlış 2. Ligden oyuncu çağırmak değil, gerçekten menajerlerin çabası ile bir seçim var mı, milli takımı yönetenler menajerleri işin içine bu kadar sokuyor mu? Yanlış burada…

Fatih Terim, üç maç kalmışken gönderilmeseydi, bu milli takım bana göre Dünya Kupasına giderdi. Gönderecekseniz de, bu üç maç sonunda gönderirdiniz. Bu süreçte, futbola etki etmemesi gereken kişilerin müdahalesi olmuş ise, bu da tamamen yanlıştır.

Fatih Terim gönderildi diyelim. Gelecek isim Lucescu mu olmalıydı? Yazık, sonuç ortada. Bir de utanmadan çıkmış, genç ve yepyeni bir jenerasyon oluşturmak üzereyiz, diyor. Sanki Okay’ı, Çağlar Söyüncü’yü, Cengiz Ünder’i, kendi yetiştirdi veya milli takıma ilk defa kendisi seçti. Eğri oturup, doğru konuşalım lütfen. Atilla Turan A milli takım seviyesinde bir oyuncu mu? Veya o seviyedeyse dahi, oynadığı maçlarda milli takıma çağrılacak istikrarı ve oyunu henüz sergiledi mi? Futbolda herşey birbirine karıştı, doğru ile eğri ayırt edilemez oldu, tıpkı hayatımız gibi. Erciyesspordan yetişen ve şu an Elazığsporda oynayan 1992 doğumlu Emre Öztürk, Atilla Turan’dan “kalite” olarak 3 gömlek daha üstün. Hoş, kalitesini sahaya yansıtamadı, o başka. İlle sol bek için alternatif bir isim kadroya çağrılacak ise, Antalyaspor’da üç sezondur istikrarlı bir grafik yakalayan Sakıp Aytaç çağrılmalıydı. Stoper için yaşına bakmadan Numan Çürüksu’dan grup maçlarında faydalanılabilirdi. Siz eğer Ahmet Çalık’ı milli takıma çağırmayıp, Erol Erdal Alkan’ı çağrıyorsanız, elbette birileri art niyet arar. Kayserispor’dan bir isim milli takıma çağrılacak ise Levent Gülen, hem Erol Erdal Alkan’dan hem da Atilla Turan’dan daha çok hak ediyor bu formayı. Sahi, Deniz Türüç ve Emre Akbaba en formda olduğu dönemlerde grup maçlarında neden oynatılmadılar? Lucescu’nun bir yabancı olarak yabancı kuralına yaslanması, bir şark ve Romen kurnazlığından öte değil.

Herşey iyi giderken, bir de Kayserisporumuza bakalım. Malum iyi idare etmenin temel ilkelerinden biridir: Her şey iyi gidiyor görünürken, öz eleştiri yapabilmek ve gerekli müdahaleleri yapmak. Ancak bunu iş işten geçmeden yapabilmeliyiz. 11 maçta toplanan 19 puan ile ligde 4. sıradayız. Bu hafta Ankara’da Gençlerbirliği ile oynuyoruz. Peki ama herşey mükemmel mi? Kayserispor ile ilgili sezon başı yazdığım yazıda yapılan transferlerin içinde iyi oyuncular olduğunu ancak daha düşük maliyet ile daha kaliteli isimler alınabileceğini belirtmiştim. Bugün ortaya çıkan başarılı tabloya bakalım. Forvette Umut Bulut, arkasında Deniz Türüç, Varela, Ryan Mendez ve Güray oynamış genelde. Hepsi geçen sezonun oyuncuları. Yani yeni transferler değil. Ön liberoda geçen sezon Rotman ve Raheem Lawal harika oynamışlardı. Bugün o bölgede yerlerine alınan Badji-Şamil ikilisi oynuyorlar. Badji gerçekten inanılmaz bir performans ortaya koyuyor. Ancak Rotman-Lawal  ikilisi mi; Badji-Şamil ikilisi mi? diye sorsak, herhalde çoğumuz Rotman-Lawal ikilisini seçeriz. Defansta Mabiala yerine alınan Kucher; Hakan Aslantaş yerine alınan Tiago Lopes oynuyor. Son haftalarda da Erkan Kaş yerine Atilla Turan oynuyor.

Bu sezon alınan oyuncuları bu tabloda değerlendirirsek, yapılan transferler ne kadar başarılı ortaya çıkıyor. Elbette hep söylediğim gibi iyi bir teknik adama sahibiz. Sumudica tam isabet. Farkı da galiba Sumudica ortaya çıkarıyor. Bakın Sivasspor gidiyor, Everton’dan Arouna Kone’yi alıyor. 11 maçta 7 gol atmış ve Sivasspor’u taşıyor. Malatyaspor Khalid Boutaib’i almış. 11 maçta 6 gol atmış. Biz gidip Asomoah Gyan’ı alıyoruz. Katkısı ortada. İkisinin de maliyetlerine baktığımızda, transferler ne kadar isabetli daha net ortaya çıkacaktır. Dejan Meleg, Geofrey Bia yerine Sivasspor’un Osmanlıspor’dan aldığı Bifouma alınamaz mıydı? Arada çok mu büyük maliyet farkları var? Transfermarkt verilerine göre, hatta Bifouma daha ucuz maliyetli. Bunları neden yazıyorum? Bu hatalar devre arasında ara transfer döneminde giderilebilir. Asomoah Gyan, Gonzalo Espinoza, Geofrey Bia, Dejan Meleg gibi oyuncular yerine, takıma katkı yapabilecek daha isabetli oyuncu seçimleri yapılabilir. Bunlar yapılırsa, üst sıralardaki yerimizi koruruz, aksi takdirde ikinci yarı bizi daha zor dönemler bekler. Umut Bulut, 34-35 yaşında, bu kadar efor sarfederek harika oynuyor ama bunu ne kadar sürdürebilir? Varela sakatlandı, Ryan Mendez oynadı ancak örneğin Deniz Türüç büyük takımlara giderse, mutlaka alternatif iyi oyuncuları takım bünyesine katabilmeliyiz.

İyi haftalar…

Selim DÜNDAR

selimdundar38@gmail.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here