Mehmet Diner, ( Nam-ı Diğer MAMİK ) 1945 yılında Hatayın Reyhanlı ilçesinde doğan MAMİK futbol hayatına Reyhanlı Spor’da başladı. Reyhanlısporda oynadığı dönemlerde Hatay karmasına seçilip burdaki performansı ile dikkatleri üzerine çekti ve 17 yaşında (1962 ) yılında o zamanki adı ”Çukurova İdman Yurdu” şimdiki adı ile Mersin İdmanyurduna transfer oldu ve bu kulüpte LEFTER gibi, Nazım Koka gibi Türk futbolunun duayenleri ile çalıştı.

Daha sonrasında ADANASPOR’a transfer oldu. Adanaspor’dan dönemin 1.lig ekiplerinden  Ankara Şeker Spor’a geçti. Bu kulüpte Galatasaray’ın unutulmazlarından ve Türk futbolunda “Hocaların Hocası” ünvanı ile anılan Çoşkun Özarı ile çalıştı.

Ankara’da oynadığı dönemde askerlik görevini yerine getirdi ve dönemin Ordu Milli Takımında forma giydi. Daha sonrasında 1969-1972 yıllarında oynayacağı ve “futbol hayatımın en güzel 3 yılımı geçirdiğim” dediği Kayserispor’a transfer oldu.

Kayserispor’da çok başarılı bir performans gösteren MAMİK büyük takımların da dikkatini çekti ve BJK kulubünün transfer listesine girdi ancak Kayserisporla anlaşması olduğu için ve Kayserispor’un transfere sıcak bakmamasından dolayı BJK ‘a transferi gerçekleşemedi.

Kayserispor’da Emeric Enei ve Gheorghe Constantin gibi dönemin ilk yabancı oyuncuları ile birlikte Kayserispor’un başarısı için ter döktü.

Kayserispor’dan sonra memleketi olan Hatay’a döndü ve futbolu bırakacağı İskenderunspor’a transfer oldu ve 1974 yılında 29 yaşında iken futbol hayatına veda etti.

İskenderunspor’da oynadığı dönemde tanıştığı Yasemin Hanım ile evlendi. Mert ve Onur adında iki erkek çocuğu oldu. Futboldan kopmayan Mamik  daha sonrasında İskenderunspor’da  Altyapı Sorumlusu olarak görev yaptı ve Türk Futboluna sayısız futbolcu yetiştirdi. Daha sonrasında çeşitli takımlarda teknik direktörlük yaptı.

Bir dönem “TÜFAD” yönetim kurulunda da görev alan Mamik 2004 yılında yakalandığı amansız bir hastalık sonucu 19.Ocak.2004 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Özgeçmişi oğlu Onur Diner yazdı.

Allah Rahmet Eylesin…..

Bu yazı: 14.11.2009 tarihinde yayınlanmıştı.

mehmet-mamik

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here