Eleştiride, hakaret sınırlarını zorlayacak kadar hoyrat, övgüde ise alabildiğince cimriyiz. Beğendiğimiz profesyonellerin ‘hata yaptıklarında’ linç edilmelerini hiç müdahil olmadan üzülerek izlerken, haklarının teslim edilmesi meselesinde de sorumluluk almayız.
Vazgeçtim.
Bugünkü ilk yazı konum, Adnan Sezgin’le birlikte bu ülkede en sevilmeyen 2 kulüp genel menacerinden biri olan Süleyman Hurma!
Kayserispor yedinci, yani başarısız olduğu için transfer yanlışlarından tefrikalar yazılan, Başkan Recep Mamur’a, ‘Kov’ çağrıları yapılan Hurma…
Süleyman Hurma Trabzon, Malatya ve Samsun serüvenlerinin ardından Kayserispor’a gelene kadar, geçen sezon yedinciliği artık başarısızlık olarak değerlendiren şehir aslında neler yaşamıştı, hatırlayalım.
Mamur’un seçildiği 2004-05’e kadar 5 kez Süper Lig’e yükselen Kayserispor, toplam 9 sezon mücadele edip 5 kez düştü. 1997-98’de son kez düştü ve bir daha çıkamadı! (Hatırlamayanlar olabilir, Kayserispor’u altıncı kez lige taşıyan sportif başarı değil, Erciyes’le yapılan isim değişikliğidir) Ligdeki en iyi derece 1994-95 sezonundaki 11.lik! Kupadaki başarı ise 1978-79 sezonunda Adana Demirspor ile oynanan yarı final!
İlk sene son anda kümede kalan kulüpte, Mamur daha önce de belirttiğim gibi en doğru transferlerinden birini Hurma ile gerçekleştirdi. Tüm eleştirilere rağmen Hurma ile 5. sezona giren Mamur ısrarın, istikrarın ödülünü alıyor. Borçlarından kurtulan ve denk bütçe oluşturan kulüp, 3 sezon üst üste beşincilik kazanırken, başarısız sezonunu da 7. tamamladı. Tarihte ilk kez Türkiye Kupası kazanılırken, Fransız temsilcisi PSG ve Alkmaar dahil 5 Avrupa takımı Kayseri’de ağırlandı.
Agahowa ve Puroviç gibi iki önemli transfer yüzünden Kayseri’de, Topuz’un transferinde Beşiktaş resmi internet sitesinde suçlanan Hurma, bu arada sessiz sedasız çok önemli transferlere daha imza attırdı. Gökhan Emreciksin dahil, hepsi milli takımlarda oynamış ve uzun vadede A Milli Takım’a aday 8 futbolcuyu, toplam 2 milyon 400 bin euro bonservisle Kayserispor’a kazandırdı.
Zayıf olduğu noktalar da var. Mesela stat inşaatını zamanında bitirseydi, takım Adana’da oynamaz, 6 puan daha fazla kazanabilirdi. Puroviç’i antrenmanda sakatlamasa ya da kırığını iki günde iyileştirse takım kendini ilk 4’e atabilirdi. çok makul fiyatlı kombineleri kapı kapı dolaşarak satıp stadı doldurabilirdi.
Doğaldır, bizde taraftarların sorumluluğu yoktur, hakları vardır yalnızca…
Uzatmayalım. Kayserispor tarihin en mutlu,en başarılı günlerinde Hurma oradaysa, hakkını da teslim etmek lazım. Gitmesi isteniyorsa eğer, daha iyisini göstermek gerekir. Şüphesiz daha iyileri de çıkacaktır ama öncelikle diğer kulüplerin de Mamur gibi davranıp sorumluluk vermesi ve birkaç yıl çalışması lazım… Hurma bugün gitse, öyle bir genç kadro oluşturuldu ki, izi
5-6 sene daha kalacak.
Sadece günü ve dünü değil
10 sene öncesini hatırlamak, eleştirirken linç etmemek, kaş yaparken göz çıkarmamak, yiğidin hakkını yiğide teslim etmek lazım.

Fanatik Gazetesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here