Darrell Huff 1954 yılında İstatistik ile Nasıl Yalan Söylenir kitabını yazmış. İstatistik verileri, hesaplama yöntemleri, diğer verilerle karşılaştırılması ve arka planına bakmadan tek başına yanlış sonuçlara götürebilir. Bununla birlikte son yıllarda istatistik bilimi çok hızlı ilerlemeler kaydetti ve futbol içinde de çok büyük önem taşımaya başladı. Artık takımlar hangi oyuncu kaç km koşuyor, kaç depar atıyor, oyunun hangi alanında top ile daha fazla oynanıyor her türlü istatistik verileri çıkarılabiliyor. Ligin ilk yarısına ilişkin bilhassa Opta tarafından derlenen veriler de ilginç. Bu yazımızda bu sayılardan bahsedeceğiz.

Umut Bulut

Kayserispor’da ligin ilk yarısının 17 maçında da ilk onbirde başlayan tek oyuncu Umut Bulut. Umut Bulut toplamda 1471 dakika oyunda kalarak Kayserispor’da en fazla dakika oynayan oyuncu olmuş. Umut Bulut’tan sonra 16 maçta ilk onbirde oynayan toplamda 1446 dakika forma giyen Stephane Badji ikinci sırada yer alıyor. Deniz Türüç ise 15 maç ilk onbirde oynamış ve toplamda 1315 dakika ile üçüncü sırada. Kana Bıyık, Şamil Cinaz ve Tiago Lopez de istikrarlı idi. Bu üç oyuncu 15 maç ilk onbirde başlamışlar. 17 maçın 13’ünde kalede Silvi Lung, 4’ünde Muammer Yıldırım oynamış. Atilla Turan 13 maça ilk onbir başlarken, aynı mevkideki Erkan Kaş 3 maç ilk onbir oynamış. Güray Vural 11 maçta, Ryan Mendez 13 maçta onbirde başlamış.

Asamoah GYAN

Gelelim verim alamadığımız oyunculara. Silvestre Varela sakatlığı nedeni ile yalnızca 2 maçta onbirde oynamış. Asamoah Gyan yalnızca ligin ilk maçında ilk onbirde başlamış ve toplamda 171 dakika forma giymiş ve 1 gol atmış.  Bia ve Espinoza 1’er maç onbirde başlamışlar, Dejan Meleg ise ligde hiç forma giymemiş.

Kayserispor- Göztepe Maçı

Kayserispor genel olarak pozitif futbol oynamaya çalışan oyunu kanatlardan zorlayan ve duran toplardan da etkili olmaya çalışan bir takım görüntüsü oluşturdu. Bunu yaparken de savunma güvenliğini hiç bırakmadılar. Ligin ilk maçı olan Galatasaray maçı hariç savunmada güven veren bir görüntü vardı. Bilhassa defansın önünde oynayan Stephan Badji ve Şamil Cinaz her maç takımın en çok koşan ikilisi oldular ve ileri çıkan defans adamlarının yerine de hemen kademe yaparak tam bir takım oyuncusu olduklarını gösterdiler. Defansın önünün iyi kapatıldığını gösteren bir veri ise 17 maçta Kayserispor kalesinde yalnızca 60 şut görmüş ki bu sayı Fenerbahçe ve Galatasaray ile birlikte bu alanda en az şut sayısı.

Ryan Mendes ve Badji

Süper Lig’de en fazla sahipsiz top kazanan isim Stephane Badji 137 kez. Bu oran seken topları takip ve konsantrasyonu gösteriyor. Stephane Badji ligin son iki maçı hariç her maç takımının en iyi ve diri oyuncusu konumundaydı.

İlk yarının en erken golünü Antalyaspor maçında  49. saniyede golü atan Stephane Badji attı. En geç golü yine bir Kayserisporlu Asamoah Gyan Fenerbahçe maçında (90+4.50)’de attı. Kayserispor uzatma dakikalarında tam 3 gol atmış. Alanyaspor. Başakşehir ve Trabzon ile birlikte bu alanda da Kayserispor en önde yer alıyor ve Sumudicalı takımın oyunu son düdük çalana kadar bırakmayan ve pes etmeyen yapısını gösteriyor.

Deniz Türüç 2017 yılı içinde en fazla asist yapan oyuncu oldu. Deniz Türüç toplam 11 asist bu alanda 2017 yılının lideri. Deniz Türüç’ün ilk yarı boyunca üç şutu direkten dönmüş. Takım olarak ise Trabzonspor en fazla topu direkten dönen takım olmuş. Trabzonsporun toplam 12 şutu direkten dönmüş. Direkten dönen topların gol olduğu varsayıldığında ligin ilk yarısının lideri 45 puan ile Trabzonspor olacaktı.

2016-2017|Basaksehir 5-0 Kayserispor SL

Bu sezon en fazla pas alışverişi yapan ikili Başakşehirli Aleşandru Epureanu ve Joseph Atamah (Epureaunu 146 ve Attamah 192 olmak üzere toplam 338). Başakşehir takımı aynı zamanda en fazla uzun pas yapan takım. Maç başına 60 uzun pas yapıyorlar. Aynı zamanda Başakşehir en fazla ofsayta düşen takım, maç başına 2.53. Başakşehir takımı savunmayı rakiplerine göre daha geride kuruyor ve defans oyuncularını fazla öne çıkarmıyor. Süper Lig takımları arasında maçlarında topun en fazla oyunda kaldığı takım Başakşehir takımı. Başakşehir maçlarında top ortalama 58.42 oyunda kalmış. Bu durum, Başakşehir’in oyunu çirkinleştirmeden ve bilinçli şekilde pasa dayalı bir oyunu tercih ettiğini gösteriyor diyebiliriz. Başakşehir takımı, oyunu geride kurup savunma oyuncuları arasında sık sık top dolaştırıyor ve ani hareketlenen Edin Visca, Elia, Kerim Frei, Mossoro ve Adebayor gibi oyuncuları ile tehlike oluşturmaya çalışıyor. İlk yarı alınan 11 galibiyetin 9’unu tek fark ile almışlar. Saldıran ve topa sahip olmaya çalışan bir takım değil Başakşehir. Topa daha az sahip olsa da netice almaya çalışan ve defansta az adam ile yakalanmayan bir takım.

Topun oyunda kalma süresinde en fazla Serie A 57.18, Premier Lig’de 56.18, Bundesliga’da 55.42, La La Liga’da 54.35 ve Süper Lig’de 54.36.

İlk onbirinde en fazla değişiklik yapan takımlar Beşiktaş, Başakşehir ve Karabükspor 42 şer kez). Bu üç takım içinde Karabük için kadro istikrarı yakalanmadığını söylemek mümkün. Ancak Başakşehir ve Beşiktaş için Avrupa’da çok oynayan takım için kadro derinliğinden faydalanma istekleri diyebiliriz. Kayserispor’da ligin ilk yarısında genel olarak 13-14 oyuncu ile oynadı. Takımızda kadro derinliğinin yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. Ligin ikinci yarısında ilk yapılacak şey kadro derinliği oluşturmak.

Ligin ilk yarısının bir başka bahsedilmesi gereken yıldızı Okay Yokuşlu. Okay Yokuşlu’nun futbolunun  gelişimi ve bu gelişimin yönü tüm genç oyunculara örnek olmalı. Okay Yokuşlu Altay’dan Kayserispor’a ilk geldiğinde daha yumuşak ve asıl mevki olarak forvet arkası söylenen bir oyuncuydu. Ancak zaman içinde bu bölge için ağır kaldığı ve oynamak için kendini geliştirmesi gerektiği, güçlenmesi gerektiğini anladı. Shota zamanında yavaş yavaş orta sahada ön libero bölgesinde forma giymeye başladı. Halen de Trabzonspor’da bu bölgede başarı ile forma giyiyor. Okay Yokuşlu 2016-2017 sezonu başından bu yana maç başına yaklaşık 9 ikili mücadele kazanıyor, geçen sezon ve bu sezonun ilk yarısında toplam 391 ikili mücadele kazanmış ve bu alanın açık ara lideri.  Bir maçta en fazla ikili mücadele kazanma rekoru da Okay Yokuşlu’nun. Okay Yokuşlu bir maçta tam 23 ikili mücadele kazanmış.

En fazla topla oynama yüzdesine sahip takım % 61 ile Beşiktaş. Beşiktaş’ta Ricardo Queresma toplam 212 orta girişiminde bulunmuş bunların 59 unda isabet sağlamış. İlginç olan bu sayılar çoğu takımın toplam orta girişiminden fazla. Örneğin Barcelona bu sezonun ilk yarısında toplam 185 orta girişiminde bulunmuş ve 39’u isabetli olmuş. Queresma ilk yarı toplam 304 isabetli pas yapmış ama aynı zamanda 306 tane de top kaybetmiş. Bu rakamlar Ricardo Queresma’nın havaya girdiği zaman takıma faydalı olabilecek potansiyelde olduğunu ama aynı zamanda takıma zarar verici bir yönü olduğunu da vurguluyor.

Ligin ilk yarısının bir başka dikkat çeken ismi Galatasaraylı Fernando. Fernando hücum bölgesine 189 pas atmış ve bu pasların % 78’inde başarı sağlamış. Fernando aynı zamanda toplam 1004 isabetli pas ile bu alanın lideri. Galatasaray aynı zamanda 430 kez ile rakip ceza sahasında en fazla topla buluşan takım olmuş. Fatih Terim ile bu sayının ikinci yarı daha da artacağı muhakkak.

Selim Dündar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here