Ligin ilk maçları klasik olacak ama daima zor olur. Takımlar daha transferi tamamlamadı. Henüz yeni yeni oyuncular birbirine alışmaya başlıyor. Üstelik senenin en sıcak günleri… Dolayısıyla ilk haftalar futbol adına çok da beklentiye girmemek gerek. Ancak takımlar, yine de ligin ilk maçlarında önemli ipuçları verirler. Oyuncuların isteği, uyumu, maça konsantrasyonları. Hepsi ligin nasıl geçeceğine ilişkin önemli belirteçler…

Kayserispor maça kaleci Hakan Arıkan’ın önünde sağda Cem Can, solda Ömer Bayram, defansın ortasında Marko Simic ve yeni transfer Mabiala. Defansın önünde Kaptan İbrahim Dağaşan ve Mijalovic oynadılar. Hücum hattında en uçta Portekizli Derley, onun arkasında kanatlarda yeni transferlerde Deniz Türüç ve Diego Biseswar ve ortada Diego Lopes şeklinde bir diziliş vardı. İki takım da lige yeni çıkan takımlar ve ilk onbirlerine baktığımız da yedişer oyuncu geçen sezonki kadrolarından. Yani çok da uyum sorunu yaşayacak bir durum yok.

İki takım da maça kontrollü başladı. İlk on beş dakikada Osmanlıspor üç önemli pozisyon buldu. Sonraki dakikalarda Kayserispor yavaş yavaş oyunda dengeyi sağladı ve topa daha çok sahip olmaya başladı. İki takım da sıcak havaya rağmen çok koştu ancak kazandıkları topları da bir o kadar isabetsiz kullandılar.

Yeni oyunculara baktığımızda Derley her hareketinde ile “ben golcüyüm” havası var. Portekiz’deki maçlarını hatırladığımızda da değişik bir oyuncu ve değişik goller atabilen bir oyuncu. Ancak Kayserispor hücumda çoğalamadığı için Derley de çok etkili olamadı. Buna rağmen atılan golün asistini yaparak oyuna etki etmeyi de başardı. Deniz Türüç de kaliteli bir oyuncu görüntüsü verdi ancak Deniz fizik olarak ve takıma uyum açısından tam olarak hazır değil. Diego Lopes için belki erken olacak ama ben böyle oyuncularda ısrar edilmesini doğru bulmuyorum. Türkiye’de böyle oyuncunun çok olduğunu düşünüyorum. Örneğin geçtiğimiz sezonlarda Engin Bekdemir vardı. Engin’e yeterli şans verilmedi ve o da takımdan ayrılmıştı. Ancak Diego Lopes gibi oyunculara şans vererek onlara birşeyler katacağımıza kendi Türk oyuncularımıza sabrederek onlardan verim almayı denemek bana daha mantıklı geliyor. Hele de Diego Lopes kiralık bir oyuncu.

İki ön liberomuz İbrahim Dağaşan ve Mijalovic çok iyi niyetli oyuncular. Ancak futbolda bu tip oyunculara “bal yapmayan arı” diyenler çoğunluktadır. Mijalovic 1993 doğumlu, ben hep ona şans verilmesinden yanayım. Ancak sanki üçüncü sezonu olmasına rağmen oyununu istenilen şekilde geliştiremedi. İbrahim Dağaşan çok koştu ve yoruldu 82. dakikada yerini Barış Özbek’e bıraktı.

Kayserispor, genel olarak bana umut verdi. Oyuncular iyi niyetli ve gayretli. Özellikle takıma yeni katılacaklarla birlikte takım daha iyi olacaktır. İshak’ın sol bekte oynamasıyla Ömer Bayram öne kaydırılabilir. Ömer Bayram önde oynadığında neler yapabileceğini geçen sezon gösterdi. Bence önde şans verilirse, önemli işler yapabilir. Derley daha da iyi olacak diye düşünüyorum. Özellikle gol atmaya başlarsa, üzerindeki tutukluğu atacaktır. Cem Can idare etti. Zeki Yavru alındı ama onun da defansif yönü zayıf. Sağda problem yaşayabiliriz.

Son sözler maçın iki önemli ismi Mehmet Umut Nayir ve Sinan Bakış’a…

Mehmet Umur Nayir Kayseri doğumlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyor ve okulu için 2012 yılında Ankara’ya gelip Ankaragücünde oynamaya başladı. İlk sezonunda çok oynayamadı. Ancak ikinci sezonunda önemli goller attı. Bu performansı sonrasında geçen yıl yaz aylarında Kayserispor’un ilgilendiği söylendi ancak transfer gerçekleşmedi. Mehmet Umur Nayir, geçen sezon ara transfer döneminde 750.000 TL bonservis ücreti karşılığında Osmanlıspor’a transfer olmuştu. Geçen sezon pek şans bulamadı ancak bu sezon teknik direktör Mustafa Reşit Akçay ona sık sık şans veriyor. TSYD Ankara Kupasında iyi oyunlar ortaya koydu. Mehmet Umut, oyun içinde çok etkili gözükmüyor ancak bir anda gol noktasında bitebiliyor. İlginç vuruşları var. Bu golü de ön direğe koşu yapıp göğsüyle attı.

Sinan Bakış, Mehmet Umut Nayir’den bir yaş küçük. Almanya’da yetişmiş. Kayserispor’a 2013 yılında geldi. Geçen sezon bulduğu şansları iyi değerlendirdi. Osmanlıspor maçında 88. dakikada golü yedik. Tolunay Hoca hemen elindeki tek alternatif golcüyü çağırdı. Sinan’ın oyuna girmesi duraklama anlarını buldu. Derley’in güzel ortasında topla ilk buluştuğu anda kafayla golünü attı. Sinan da Mehmet Umut gibi gol noktasında topla çok kolay buluşabiliyor. Sinan’ın temel futbol bilgisi iyi ve disiplinli.

Bu oyuncular Türk futbolunun umudu. Teknik adamlardan beklenilen böyle yetenekli ve iyi niyetli oyunculara daha fazla şans vermek, onlarda ısrar etmek. Hata yaptıklarında, kötü oynadıklarında destek olup, yine şans vermek.

Selim DÜNDAR

selimdundar38@gmail.com

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here