Sezon arasındayız ve 2010-2011 sezonu Kombine Bilet Fiyatlarının açıklanmasını bekliyoruz. Bu ortamda Başkanımız Taraftarın maça gelmediği serzenişini tekrarladı. Aynı zamanda Kayserispor’ un bütün maçlarını ayda sadece 10 TL’ ye Ligtv’ den canlı olarak izleyebileceğimizi öğrendik.

 

Peki Kombine Fiyatları ne olmalı? Fiyatlar ne olmalı ki Stad dolsun? Kombine Bilet Satışındaki hedef rakam ne olmalı?

 

Gerekli Taraftar desteğinin sağlanması adına Gerçek Kombine Biletli Taraftar çok önemli. Kombinesi ile her maça gelen Taraftar, takımına gerçek anlamda destek olabilir. Yanındaki diğer kombineliler ile uyumu artarak sürer ve sonuçta bir Taraftar Arkadaşlığı oluşur.

 

Bu sezon için Kombine Bilet Satışı için hedefimiz 20.000 olmalı. Bu hedefin yakalanması için bilet fiyatlarının ne olması gerektiğine bakalım önce. Bilet fiyatlarının belirlenmesi için 2009 – 2010 Bilet Fiyatlarını listeleyelim:

 

 

17 maç için yapılan bu değerlendirmede ortaya çıkan toplam bilet fiyatları rakamı ortada. Geçen yılki Kombine fiyatlarının 500, 400 ve 200 TL olduğunu hatırlayalım. Kombine Bilet Fiyatlarının ne kadar dengesiz olduğu ortada.

 

Kombine bilet Satın alanın her maça gelmesi mümkün olmuyor. Bir de olası saha kapatma olayları var… Kombine Bilet Fiyatları sezondaki bilet satışı fiyatlarının toplamının %70 i ile %50 si arasında olması gerekir. Bu mantıkta 2010-2011 sezonu bilet fiyatlarının tahminin yapalım: Bu rakamlar en az bilet fiyatlarıdır:

 

 

Evet… Eğer hedefimiz, Taraftar Desteğini sağlamak ise, eğer hedefimiz 20.000 civarı kombine bilet satmak ise kombine bilet fiyatları yukarıdaki gibi olmalıdır. Yok eğer Yönetim Kombine Bilet Fiyatlarını daha fazla tutarsa kimse kombine bilet almaz. Oturur evdeki Baba koltuğuna, sehpanın üzerine çayını, böreğini koyar ve arkadaşları ile birlikte aylık 10 TL karşılığında LigTv’ den canlı olarak bağıra çağıra maçını maçını izler. 2010-2011 sezonu bilet fiyatlarının yüksek olacağını söylemek de artık fayda etmez. Artık Kuran’ a el bassa bile Yönetim, hiç kimse inanmaz. Taraftarımız balık hafızalı değil. Limonata karşılığında maça gelen Taraftar damgasını yedi bir kere!

 

Tabi ki 20.000 kombine bilet satışı için kombine bileti fiyatları yeterli değil. Yapılması gerekenleri aşağıda sıralayalım:

 

  • Kombine Biletler kredi kartına en az 5 taksitle alınabilmeli
  • Kombine Biletlerin satışı için Kayseri Park’ a ve Meydana en az bir ay süre ile stant açılmalı
  • Kombine Biletlerin satışını gerçekleştirecek personel Taraftara saygılı olmalı (TİT gibi değil)
  • Kombineler Taraftar kartı niteliğinde olmalı ve isme çıkarılmalı. Resimli olsa da fena olmaz
  • Maça girişteki barkot sistemi düzeltilmeli ve bir kombine ile bir defa girilebilmeli
  • Kesinlikle toplu kombine kartı satışı yapılmamalı. Boydak Grubu gibi gruplara toplu kombine kartı satmak yerine onlara localar satılmalı. Ayrıca bu şekilde locaların tümü satılabilir ve böylece Kayseri ve çevre İllerin Protokolleri Fenerbahçe Maçında Locaları işgal edip Fenerbahçe Formaları ile Taraftarımızı çıldırtamazlar
  • Kale arkası Localar dahil tüm localar uygun fiyatla satılmalı. İsterlerse internette açık arttırma benzeri bir ihale bile yapabilirler. Locaların tamamı satılmalı.
  • Sonraki sezon o koltuk için koltuğun sahibi öncelikli olmalı
  • Kombine bilet satışlarında tüm koltuklar satışa sunulmalı
  • Bir de sezon başında adam gibi bir hedef konmalı. “Lige renk katmak istiyoruz” gibi bir yaklaşım söz konusu olamaz.

 

20.000 Kombine satıldığında geriye yaklaşık 6.000 ile 9.000 arasında bilet kalmakta. Bu biletleri de yönetim istediği fiyata satar. İster 10′ a ister 50′ ye… Bu şekilde bir sonraki sezon kombine bilet fiyatlarını da artırabilir. Bilet fiyatları ile ilgili onur kırıcı intiba da ortadan kalkmış olur…

 

Evet…

 

Bizim Kombine Fiyatları ile ilgili önerimiz bu. Bu uygulamaya rağmen Taraftar maça gelmezse o zaman Yönetim ve Teknik Heyet Taraftara istediğini söyler.

 

Ben şahsım adına şunu söyleyebilirim: Eğer bu uygulama aynen hayata geçerse gider 2,3,4 ve belki de 5 adet kombine alırım. Ailemle dostlarımla izlerim. Dostlarıma da kombine aldırırım ve takımıma aktif desteğe devam ederim.

 

Yok eğer bu uygulama hayata geçmez ise… O zaman bir tane bile kombine bilet almam. Ticket Türk’ den bilet alacağım diye de kafayı yemem. Evimde Baba Koltuğuna otururum. Dostlarımla birlikte eğlenerek maçımı televizyondan naklen izlerim.

 

Bizden bu kadar. Söz sırası Yönetimde…

 

 

Serdar ERBASI

 

Bir Kayserispor Taraftarı

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here