Bu karşılaşma öncesi Kocaelispor sadece prestiji için mücadele eder diyenler yanılmadı. Ama haftalardır kaybetmenin de etkisiyle konsantrasyon ve motivasyon sıkıntısı yaşayabilecekleri öngörülüyordu. Ayrıca hedefsizleşmenin ortaya koyduğu kaos ile sanki bu ligde misafir gibi oldukları da çok açık.
 
Bunun yanı sıra, düşme potasından bir türlü uzaklaşamayan Erciyesspor ise hiçte rahat değildi. Nitekim karşılaşmada da görüldü ki, kalan haftalarda da Mavi – Siyahlı Kayserililer pek rahat olamayacaklar.
 
İşte bu koşullarda Erciyesspor, herşe rağmen Kocaelispor karşısına avantajlı olarak çıktı. Nitekim bu avantajı deneyimli kaleci Fevzi’nin yaptığı bir hatayla iyi de değerlendirdiler. Ama bir türlü ikinci golü bulmayan misafir ekip, özellikle ikinci yarının son bölümünde oyundaki kontrolünü de kaybederek Kayseri’ye 1 puanla dönmek zorunda kaldı.
 
Kocaelispor taraftarı karşılaşmanın son bölümünde, her ne kadar bu sezondan ümidini kesmişte olsa, desteğini hiç esirgemedi. Bu belki takımdaki sinerjiyi de ortaya çıkaran en önemli etkenlerden biri oldu. Öyle ki, bu sinerji ile Coşkun Demirbakan’ın oyuna yaptığı müdahaleler pozitif sonuçlar vermeye de başladı. Bitime kısa bir süre kala da olsa Kocaelispor sahasında ligin ikinci yarısında ilk puanla tanışma fırsatını buldu.
 
Yaklaşık 80 dakikalık bölümü iyi götüren Erciyesspor, geriye yaslanmanın bedelini 2 puan kaybederek ödedi. Yaslanma derken sadece skoru korumak şeklinde gelişen psikoloji değil bu durumu ortaya koyan. Yorulan oyuncuların giderek düşen direnci de yaslanmanın ikinci etkenini beraberinde getirmişti.
 
Bir şeyin önemi bu nedenle ortaya çıkmış oldu. Evet. O da takımın kenardan yönetilmesindeki maharet. Belki Erciyes’in hocası Levent Devrim golden sonra yapması gereken değişiklikleri biraz daha öne alsaydı, karşılaşmanın sonunda gülen taraf bile olabilirdi. Özellikle yorulan oyuncularını daha önce değiştirseydi, oyunun sonlarına doğru yükselen Kocaelispor grafiği de bu kadar pozitif olmazdı.   
 
 
Tahsin YILMAZ – KOCAELİ

Foto: Tahsin Yılmaz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here