Kayserispor Süper Lig 2017-2018 Sezonu

Transfer Tavsiyeleri- 

Selim DÜNDAR

 

Bir önceki sezon Mesut Bakkal ile ligde kaldığımız sezon sonrasında, bu sezon ligi 34 maçta toplanan 44 puan ile 9. sırada tamamladık. İlk yarı 30 puan, ikinci yarı ise 14 puan topladık. İkinci yarı ligden düşen Gençlerbirliği 19, Osmanlıspor 16 puan toplamış. İkinci yarıki performans ile ilk yarı toplanan puanlar olmasa, belki de düşme potasına dahi girecektik.

 

Sezon içinde yazdığım yazılarda defaatle belirttiğim gibi bu performans düşmesinde en önemli sebep, Sumudica. Bir anda öne çıkması ve adının başka takımlarla anılması sonrasında, süreci iyi yönetemedi. Motivasyonu kayboldu. Alınan başarısız sonuçlardan sonra da, kameralar önünde oyuncularını suçlaması, takım içi bütünlüğü bozdu. Neticede ikinci yarıda sadece 4 galibiyet alınabildi ve 11 mağlubiyet, 2 beraberlik alındı. İlk yarıda atılan 25 gol ve yenilen 18 gole karşılık; ikinci yarıda 19 gol atıldı ve tam 37 gol yenildi. Takımı hiç tanımayan birisi bile, bu istatistiklerden sonra “İkinci yarıda bu takıma ne oldu?” sorusunu soracaktır.

 

Deneyim denilen şey, yaşanılan süreç ve hatalardan ders çıkarma sonucu elde ediliyor. Bugün gelinen noktada, artık Sumudica yok, eski hocamız Ertuğrul Sağlam görev başında. Esasen Sumudica ile sözleşme uzatılmasının yanlış olduğunu da belirtmiştim. Peki Ertuğrul Sağlam doğru tercih mi? Ne yapacak? Ne yapmalı, transferler nerelere yapılmalı? Bu yazımızda bu konuya yoğunlaşacağız.

Asamoah GYAN

Geçen sezon başlamadan yazdığım yazıda, takımın transferlerini değerlendirmiş ve aynı mevkiye bir tane ‘oynayacak, iyi oyuncu’ alınması yerine, birden fazla oyuncu almanın yanlışlığını vurgulamıştım. Ayrıca forvete dönük oyuncularda bir yoğunluk olduğunu, Bia, Meleg gibi transferlerin yanlışlığını belirtmiştim. Yine Asomoah Gyan transferinin fiyasko ile sonuçlanacağını da daha lig başlamadan yazmıştım. Gelinen noktada Asomoah Gyan, 34 maçta sadece 1 gol attı. Acaba bu bir golün maliyeti ne oldu? Maalesef transfer yaparken en basit araştırmaları dahi yapmıyoruz. İnternetten Gyan’ı almadan önce onun son beş sezonki performansı araştırılmış olsa, inanın bu transfer yapılmazdı.

 

Bu sezon takıma yine mevkilere göre sırasıyla bakacağız. Ancak ondan önce transfer mantığı ne olmalıdır: Riski minimize etmek açısından Türkiye’de oynamış/oynayan yabancı oyuncuların düşünülmesi doğru olacaktır. Ayrıca mutlaka aşağıda sıraladığım oyuncular haricinde ‘alt yapı hamlesi’ gerekiyor. Her sene en az bir oyuncuyu A takıma çıkartabilmeliyiz. Bunun için gerekirse, iyi bir oyuncu tarama ekibi oluşturulmalıdır. Ayrıca yurt dışından da ‘gönüllü scoud’ sistemi kurulabilir. Her yerden, futbol ile ilgilenen, bu işi ve Kayseri’yi seven hemşehrilerimiz bulunarak gelecek vaad eden genç oyuncular ile iyi performans gösteren oyuncuların Yönetime bildirilmesine dönük bir sistem kurulabilir. Alt yapı için bir planlama içinde olmadan, başarının yakalanması mümkün değildir. Aksi takdirde bu sezon olduğu gibi Gyan’a, gönderirken Varela’ya, oynamadığı halde çeşitli oyunculara para vermek durumunda kalırız. Hem de önemli miktarlar. Bu çark da, bu şekilde maalesef dönmez. Şimdi mevkilere göre incelemeye geçebiliriz:

Kaleci: Kalede iki sezon önceki kalecimiz Ali Ahamada, bildiğim kadarıyla kulüp bulamadı  ve geçen sezonu oynamadan geçirdi. Takımdan herhangi bir ücret aldı mı, bilmiyorum. Ben geçen sezon yeni bir maceraya gerek yok, Ahamada ve Muammer yeterli diye yazmıştım. Bu sezon Lung oynadı. Lung ve Muammer varken, yeni bir kaleciye gerek yok diyorum bu kez. Ancak bir tane genç üçüncü kaleci bulunmalıdır. Ümraniyespor’dan Beşiktaş alt yapısından yetişen Hüseyin Yılmaz, Eskişehirspor’dan Ekrem Kılıçarslan veya İstanbulspor’dan Umut Kaya üçüncü kaleci olarak düşünülebilir. Karabükspor’dan Çağlar Şahin Akbaba da düşünülebilir.

Chebake

Sağ Bek: Sağ bekte geçen sezon alınan Canberk Aydın, Ömer Kandemir takımda hiç oynamadılar. Bu bölgede Tiago Lopes oynadı. Ancak o da, agressifliği nedeni ile takıma pek çok maçta zarar verdi. Bana göre mümkünse onunla sözleşme sona erdirilip bu bölgeye transfer yapılmalıdır. Yabancı olabileceği gibi örneğin Bursaspor’dan Barış Yardımcı, Ankaragücü’nden Erdem Özgenç gibi yerli alternatifler de düşünülebilir. Ancak benim bu bölge için birinci ismim Malatyaspor’dan Chebake. Eğer alınabilirse çok faydalı olur. Sakaryaspor’da iyi bir sezon geçiren 24 yaşındaki Tufan Kelleci de iyi bir yedek olabilir. Antalyaspor’dan eski oyuncumuz Salih Dursun da alınabilirse, bu bölgede değerlendirilebilir. Yine Antalyaspor’dan Türk statüsünde oynayan Nazım Sangare de transferde düşünülebilecek joker isimlerden. Ertuğrul Sağlam’ın tespit ettiği yabancı bir sağ bek de düşünülebilir. Ancak bana göre Tiago Lopes ile devam edilmemelidir.

Atila Turan
Erkan Kaş

Sol Bek: Sol bekte geçen sezon Atilla Turan, Güray Vural ve Erkan Kaş oynadılar. Erkan Kaş, eksikleri olmasına rağmen yedek olarak bu ülkenin yetenekli sol beklerinden birisiydi. Bu bölgede bence Atilla Turan’ın yanına bir sol bek daha alınmalıdır. Güray Vural önde değerlendirilmelidir. Bu bölge için birinci tercihim alınabilirse Antalyaspor’dan Sakıp Aytaç. Bursaspor’dan Emre Taşdemir alınabilirse de çok iyi olur. Hem sol bek, hem sol ofanstta iyi bir isim. Oğuzhan Berber de yedek oyuncu olarak değerlendirilebilir. Oğuzhan kampa çağrılmalı ve Ertuğrul Sağlam bu konuda karar vermelidir.

Kana Bıyık

Defansın Ortası: Bu bölgede geçen sezon Kucher, Kana Bıyık ve Sapunaru oynadılar. Levent Gülen de var. Dolayısıyla transfer yapılmayabilir. Ancak iyi bir genç oyuncu veya Trabzonspor’dan Uğur Demirok da alternatif olarak düşünülebilir.

Badji

Ön Libero: Geçen sezon bu bölgede Stephan Badji son maçlar hariç muhteşem oynadı. Espinoza uyum sağlayamadı. Onun gönderildiğini düşünürsek, bana göre eski oyuncumuz Rotman Göztepe’den alınmalı ve Badji’nin de bonservisi alınarak bu bölgede Rotman-Badji ikilisi oynatılabilir. Göztepe’den Andre Poko da alınabilirse, bu bölgede verimli olur. Osmanlıspor’dan Musa Çağıran ve eski oyuncumuz Ceyhun Gülselam da düşünülebilecek oyuncular arasında. Bursaspor’dan Faty ve Bostock da bana göre faydalı olacak oyuncular. Neticede bu bölgeye mutlaka en az iki oyuncu almalıyız. Badji kalırsa, en az bir oyuncu almalıyız. Benim çok beğendiğim Eskişehirspor’dan Hasan Hüseyin Acar da, hem bu bölgede hem hücuma dönük değerlendirilebilecek bir oyuncu. Eskişehir’de geçen sezon iyi bir sezon geçiren Dorukhan ise sanırım Beşiktaş ile anlaştı. Bu bölgede mutlaka bir veya iki genç oyuncu da, takıma monte edilmeye çalışılmak üzere transfer edilmelidir. Aksi takdirde yaş ortalamamız diğer oyuncuları da hesaba katarsak hayli yüksek olacaktır.

 

Yasin Öztekin

Kanatlar: Varela geçen sezon sakatlığından dolayı bu bölgede oynayamadı. Ryan Mendes, Deniz Türüç ve zaman zaman Güray Vural ve William bu bölgede oynadı. Sonradan Kravets de zaman zaman burada değerlendirildi. Bana göre Güray Vural yaşanılan sorunlara rağmen tekrar kazanılmalı. Çünkü en iyi Türk sol kanatlardan birisi. Ryan Mendes de devam etmeli. Kiralık gelen William’ın ve Varela’nın da ayrıldığını düşünürsek, bu bölgeye en az iki oyuncu alınmalı. Erciyesspor’un eski oyuncusu Galatasaray ile sözleşmesi biten Yasin Öztekin düşünülebilir. Sivasspor’dan Bifouma, Başakşehir’den Kerim Frei ve Tunay Torun, Antalyaspor’dan Jean Armal Drole da alınabilirse, faydalı olacak kanat oyuncularıdır. Ben Volkan Şen ve eski oyuncumuz Ömer Şişmanoğlu’nun da Ertuğrul Sağlam ‘tamam, ben fayda sağlarım’ derse, değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Konyaspor’dan Ömer Ali Şahiner ve Fofana da alınabilecek ve faydalı olacak oyunculardan. Eğer alınabilirse Trabzonspor’dan Fabian Castillo en iyi seçenek olur. Neticede bu bölgeye en az iki oyuncu gerekiyor. Bu sayılanlardan ikisi seçilebilir.

Forvet Arkası: Forvetteki oyuncunun arkasındaki üçlünün ortasında oynayan oyuncumuz Deniz Türüç. Deniz Türüç gitmek istiyor ve takımda onu satıp, para kazanmak istiyor. Bana göre de Deniz Türüç’ün Kayserispor’da misyonu tamamlanmıştır. Satılmasında, para kazanmak açısından fayda var. Bu bölgede gitmezse Boldrin ile Kravets de değerlendirilebilir. Ancak buraya da Deniz’in olmadığını varsayarsak mutlaka bir transfer gerekiyor. Benim birinci tercihim Raheem Lawal. Kümede kaldığımız sezon Rotman ile birlikte harika bir sezon geçirmişti. Hem önlibero hem hücuma dönük oynayabilen bir oyuncu. Konyaspor’dan Musa Aras da alternatif olarak düşünülebilir. Bursaspor’dan  Şilili oyuncu Jorguera da alınabilir ve faydalı olur.

Forvet : Geçen sezon bu bölgenin Umut Bulut’a kalacağını söylemiştim. Umut Bulut yüzümüzü kara çıkarmadı ve muhteşem bir sezon geçirdi. 14 gol attı. Yeniden A milli takıma seçildi ve Milli Takım’ın kaptanlığını yaptı. Bu kendisi ve Kayseri şehri için bir gurur. Bu bölgede gelecek sezon da sakatlık veya teknik yönetim ile problem yaşamazsa, birinci isim Umut Bulut olur. Ancak yaşı da dikkate alınarak mutlaka bu bölgeye iyi bir oyuncu alınmalıdır. Osmanlıspor’dan Cikalleshi çok iyi bir oyuncu. Alınabilirse mutlaka faydalı olur. Başakşehir’den Mevlüt Erdinç de alınabilir. Galatasaray’dan Eren Derdiyok da bana göre iyi bir alternatif olabilir. Trabzonspor’dan Rodellega ve Dame N’Doye da bana göre bu takıma fayda sağlarlar. Bu sayılan isimlerden bir tanesi seçilebilir. Bu bölgede genç oyuncu alternatifi olarak ise Bursaspor’dan Kubilay Kanatsızkuş ve Malatyaspor’dan Batuhan Altıntaş benim favorilerim. Kubilay Kanatsızkuş’un gelecek sene A milli takıma kadar yükseleceğini düşünüyorum. Bu yüzden Bursaspor’ın onu kiralayacağını/satacağını düşünmüyorum. Ancak Batuhan iyi bir yedek alternatif olabilir.

 

Teknik Direktör: Geçen sezonun üç çıkışta ve favori teknik adamı Tamer Tuna, Erol Bulut ve Bayram Bektaş idi. Ben açıkçası bu üç isimden birisiyle anlaşılmasını tercih ederdim. Ertuğrul Sağlam tercihi risklidir. Bursaspor’a ikinci gidişinde başarılı olamadı. Son Malatyaspor’dan ayrılışı da kendisini yıprattı. Üstüne üstlük, kendisine son dönemde yakıştırılan bir takım adlandırmalar var. Bunlar gerçek veya değil, ben olmadığına inanıyorum ancak gerçek olan şu ki, bütün bunlardan sonra eski Ertuğrul Sağlam yok. Herkes o eski Kayserispor’un geri gelmesini bekliyor. Bu da belki baskıyı artıracak. Ertuğrul Sağlam ile gerek Türkiye, gerek Avrupa’da inanılmaz güzel zamanlar geçirildi. İnşallah yeniden bu takımda başarılı olur. En azından Sumudica’dan sonra, Ertuğrul Sağlam bizi sakinlik, iş ahlakı ve profesyonellik anlamında kendimize getirecektir.

 

Transferlerin yapılmasından sonra, lig başlamadan yeniden bir değerlendirme yazısı kaleme almayı düşünüyorum.

 

3 YORUMLAR

  1. Hayirli geceler Selim dundar, dediklerinize tamamen katiliyorum, ozellikle “ gonullu scoud” olayina ben talibim, su an elimde hem A takim hem de altyapi icin 7-8 tane yetenekli genc arkadaslar var, bunlari insallah kulubumuz Kayserisporumuza kazandiracagiz, Hollanda dan selamlar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here