31 Mayıs 2018 tarihinde yazmış olduğum yazıda, Kayserispor’un geçen sezon sonrası durumu ve yeni sezon öncesi yapılabilecek transferlere ilişkin görüşlerimi paylaşmıştım. Bu yazımda ise, transfer önerilerine ilişkin yazı temelinde mevkilerine göre Kayserispor’umuzun transferleri ile birlikte takıma ilişkin görüşlerimi yazacağım.

Ryan Mendes ve Badji

Giden Oyuncular Ryan Mendes (Arabistan takıımı Sharjah F.C.), Güray Vural (Akhisarspor), Dejan Meleg (Roter Stern Belgrad), Erkan Kaş (Yeni Malatyaspor), Ömer Kandemir (Altınordu), Canberk Aydın (Denizlispor), Geoffrey Bia (serbest), Espinoza (serbest), Nikola Stojiljkovic, William ve Stephan Badji (kiralık oyunculardı, satın alma opsiyonu kullanılmadı. Badji Bursaspor ile Stojiljkovic Kızılyıldız ile anlaştı.William Bükres takımına döndü.) Muhtemelen Boldrin ve Kucher ile de yollar ayrılacak.

Gelen Oyuncular  Sakıp Aytaç, sol bek (Antalyaspor), Hasan Hüseyin Acar, orta saha (Eskişehirspor), Bilal Başacıkoğlu, kanat (Feyenord), Rajko Rotman, ön libero (Göztepe), Bernard Mensah, ofansif orta saha (Atletico Madrid, kiralık), Tjaronn Cherry, ofansif orta saha (GZ Henzfeng, Çin, kiralık).

Kaleci:

Kale için Lung ve Muammer’in yeterli olduğunu, üçüncü kaleci olarak belki genç bir ismin alınabileceğini belirtmiştim. Kayserispor alt yapıdan 16 yaşındaki 1.90 boyundaki Doğan Alemdar’ı A takıma kattı. Ayrıca geçen sezonun şanssız ismi Vedat Karakuş da takım bünyesinde. Dolayısıyla gelecek sezon sakatlık veya programsız bir transfer olmaması durumunda kalede çok sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum.

 

Sağ Bek:

Bu bölge için geçen sezonun gergin ismi Tiago Lopes’e teklif gelmesi halinde gönderilmesi ve yeni isimler önermiştim. Kayserispor Tiago Lopes ile devam edecek. Ayrıca Sapunaru ve Levent Gülen de bu mevkide değerlendirilebilir. Bir takviye düşünülebilirdi ancak ekonomik nedenler dikkate alınınca bu bölge yeterli denilebilir.

Sol Bek:

Önceki yazımda transferde birinci tercihimin Sakıp Aytaç olduğunu belirtmiş ve Atilla Turan ile birlikte Oğuzhan Berber’in yedek olarak takımda tutulması gereğinden bahsetmiştim. Yönetim, ‘aklın yolu bir’ sözü üzere şartlarını da zorlayarak Sakıp Aytaç’ı transfer etmeyi başardı. Ayrıca Atilla Turan ve Oğuzhan Berber de takımda tutuldu. Mert Özyıldırım da daha ofansa dönük olmakla birlikte bu bölgeye monte edilerek kullanılabilir. Bana göre Mert Özyıldırım kalite ve potansiyeli olan bir oyuncu. Sadece biraz üzerine olunup, ilgilenilmeli ve şans verilmeli. Bu oyuncular ile bu bölge belki de en yeterli mevkimiz haline geldi.

Defansın Ortası:

Bu bölgede transfer teklifleri alan Kana Bıyık takımda tutuldu. Ayrıca Ukraynalı Kucher ve Romen Sapunaru da var. Levent Gülen’i de düşününce bu bölge yeterli denilebilir. Ancak sanırım Ertuğrul Sağlam Kucher’in performansından memnun kalmadı ve maliyeti ile yaşı da (1982 doğumlu) düşünülünce yönetim Kucher ile yollarını ayırmaya hazırlanıyor. Ben önceki yazımda bu bölgeye bir takviye yapılabilir şeklinde görüş belirtmiştir. Kucher de giderse, bu bölgeye takviye şart olacak. Eski oyuncumuz Kamerunlu Larrys Mabiala’nın adı geçiyor. Mabiala 1987 doğumlu, üstelik oyun tarzı olarak da nisbeten ağır bir oyuncu. Daha iyisi bulunamazsa Mabiala’da karar kılınabilir. Defansın ortasında iki Kamerunlunun birlikte oynaması uyum açısından yerinde olacaktır.

Bana göre yine Kamerun milli takımında oynayan 27 yaşında ve 1.92 boyundaki Yaya Banana bu bölgeye düşünülebilirdi. Geçen sezonu Yunanistan liginde Panionios’ta geçiren oyuncu, bu sezon Olimpiakos’a bonservissiz transfer oldu. Yine Kamerun milli takımında stoper olarak oynayan ve geçen sezonu Fransa’da Sochaux takımında geçiren Adolphe Teikeu, bu sezon Suudi Arabistan’ın Ohod Al-Madina takımına bonservissiz transfer oldu. Al-Madina bu sezon Altınordu’dan forvet Mirkan Aydın‘ı da transfer etmişti. Al Madina takımının bu sezon yine defansın ortasına transfer ettiği 1.98’lik Bosnalı stoper Enes Sipovic de düşünülebilecek alternatif oyunculardandı.

Benim önceki yazıda alınabilecek oyuncular arasında gösterdiğim Uğut Demirok’u  Konyaspor aldı. Çok zorda kalınırsa Şamil Cinaz ve Rotman’dan zaman zaman bu bölgede faydalanmak mümkün. Bu bölgeye en az bir oyuncu alınmalı diye düşünüyorum.

Ön Libero:

Bu bölgede önceki sezon Rajko Rotman, geçen sezon da Stephan Badji harika oynadılar. Rotman bu oyunu sonrası Göztepe’ye transfer olmuştu. Badji de Bursaspor’a transfer oldu. Ben yazımda, tercihimin son iki sezonun iki iyi oyuncusu olan Rotman ve Badji’nin takıma alınmasından yana olduğunu belirtmiştim. Bu olabilirdi de. Çünkü maliyeti yüksek denilen Badji 600.000 Euro’ya bonservis ile Bursaspor’a transfer oldu. Biz bu bölgeye Göztepe’nin Rotman’ı bırakmasından sonra Rotman’ı aldık. Bana göre çok iyi bir transfer ancak Ertuğrul Sağlam’ın sisteminde Rotman’ın biraz daha hareketli olması ve oyuna katkı vermesi gerekecek. Benim bu bölge için alınabilecek oyuncular arasında saydığım Andre Poko’yu Göztepe’de Bayram Bektaş, Rotman’a tercih etti ve Poko’yu takımda tuttu. Poko, Rotman’a göre daha saldırgan ve hareketli bir oyuncu. Yine bu bölge için alınabilecek oyuncular arasında saydığım Bursaspor’lu Faty’yi Ankaragücü, John Bostock’u ise Fransız takımı Toulouse aldılar. Musa Çağıran için Osmanlıspor yüksek bonservis istiyordu ancak Rizespor bir yıllığına kiralık olarak kadrosuna katmayı başardı. Sonuç olarak Badji’yi alamadık. Rotman’ı aldık ve bu bölgede Rotman ile birlikte takımda tutulan Şamil Cinaz bulunuyor. Espinoza gönderildi ve kadro derinliği nisbeten azaldı. Yine zaman zaman bu bölgede kullanılabilecek Boldrin ile de yollar ayrılacak. Ancak Bernard Mensah da Rotman’ın yanında bu bölgede kullanılabilecek bir oyuncu.

Hasan Hüseyin Acar da bu bölgede rahatlıkla forma giyecektir. Ben Hasan Hüseyin Acar’ı geçen sezon başlamadan önce de transfer edilmesi gereken iyi bir oyuncu olarak yazmıştım. Bu sene de yine transfer edilebilecek oyuncular listesinde yer verdiğim bir oyuncu idi. Hasan Hüseyin Acar ile Ertuğrul Sağlam, 2013-2014 sezonunda Eskişehir’de birlikte çalıştılar. O sezon geniş bir kadrosu olan Eskişehir’de Hasan Hüseyin Acar sadece 3 maç A takımda oynama şansı bulmuştu. Henüz 19-20 yaşındaydı. Şu anda 24 yaşında ve futbolunu olgunlaştırması gerekiyor. Gereksiz çalım atmalardan veya oyuna küsmelerden kurtulursa, bu takıma çok fayda sağlayacağına inanıyorum.

Bir başka Eskişehirli genç oyuncu Berkant Şahin Kök de bu sezonki Kayserispor kadrosunda kendine yer bulan ve mutlaka şans verilmesi gereken bir oyuncu. Yetenekli ve henüz 20 yaşında. Güçlenip, oyun disiplini kazanırsa faydalı olacağına inanıyorum. Eğer Rotman sakatlık veya aşırı formsuzluk yaşamazsa bu bölgede sorun yaşamayacağımızı tahmin ediyorum. Üstelik Şamil Cinaz da hazırlık maçlarında çok formda ve diri göründü. Bu da Berkan Şahin Kök ihtimali ile birlikte artı olacaktır.

Kanatlar:

Bu bölge için en önemli transferin Güray Vural’ın takıma kazandırılması olacağını vurgulamıştım. Eğer Varela giderse de en az iki oyuncu şart demiştim. Varela gitmedi ama geçen sezonun flaş ismi Ryand Mendes gitti. Ryan Mendes, geçen sezon Welliton’un gittiği Sharjah F.C takımına gitti. Bu sezon ikisi birlikte oynayacaklar. Ben geçen sezon onun için “Yeşil Burunlu Ryan Isaac Mendes” başlıgı ile bir yazı yazmıştım. Mendes çok iyi niyetli ve yetenekli bir oyuncuydu. Onun gidişi bir kayıp olacak.

Yasin Öztekin

Bu bölge için tavsiye listemde olan Yasin Öztekin’i Göztepe, Bifouma’yı Ankaragücü, Ömer Şişmanoğlu’nu Malatyaspor, Fabian Castillo’yu Meksika takımı Tijuana’ya transfer oldu. Özellikle Castillo bana göre çok iyi bir oyuncuydu, kısa sürede önemli bir aşama katederek daha iyi paralara satılabilirdi. Benim listemde yer alan Başakşehirli Tunay ve Kerim Frei ise Başakşehir tarafından takımda tutuldu. Konyasporlu Ömer Ali Şahiner ve Fofana’da takımda kaldı. Güray Vural iyi ve yetenekli bir futbolcu ve Akhisar’da yeniden başarılı olacaktır. Ancak anlaşılmaz şekilde takımla bağları kopuk idi ve taraftar ile de sorunlar yaşadı. Bu yüzden verimlilik açısından gidişini kayıp olarak değerlendirmeyebiliriz. Gelelim bu bölgenin transferlerine. Deniz Türüç’ten sonra bu bölgeye iki Hollanda menşeili oyuncu daha alındı. Bilal Başacıkoğlu ve Tijaronn Cherry. Ayrıca Slvestre Varela da takımda tutuldu. Kanatlarda kullanılabilecek Erdal Öztürk, Mert Özyıldırım, Bernard Mensah’ı da katınca epey bir oyuncu oluyor. Cherry’nin asıl mevkii forvet arkası, bu yüzden onunla ilgili değerlendirmeyi o kısımda yapacağım. Ancak 4-2-3-1 sisteminde üçlüde Cherry ve Mensah da zaman zaman bu bölgede değerlendirilecektir. Varela takımda kalacak mı, nasıl bir performans gösterecek asıl soru bu. Bu sorunun cevabına bağlı olarak bu bölgeye bir oyuncu transferi gerekli olabilir. Deniz Türüç’ün Bernard Mensah ve Tijaronn Cherry transferleri sonrası üçlünün ortasında değilde kanatlarda oynayacağını söylemek mümkün.

Bilal Başacıkoğlu, Heerenveen takımında alt yapı eğitimini aldı ve A takıma yükseldi. Hollanda Ümit Milli takımında boy gösteren bir oyuncuydu ve ilk o zaman farkettim. Aslında daha büyük çıkış yapacağı bekleniyordu ancak biraz beklentinin altında kaldı. Daha 23 yaşında ve Deniz Türüç gibi Kayserispor’da önemli bir çıkış yakalayabilir. Her iki kanatta da oynayabiliyor. Deniz Türüç ve önceki yıllarda Kayserispor’da oynayan yine Hollanda menşeili Ömer Bayram’a göre yetenek olarak bir adım geride olabilir. Ancak oyun disiplini ve fundamentali bu iki oyuncuya göre daha yüksek bir oyuncu Bilal.

Sonuç olarak yeni transferler uyum sağlarsa ve Varela da eski Varela gibi oynarsa çok sorun yaşamayacağımız bir bölge olur. Ancak Varela da sıkıntı çıkarsa bir kanat oyuncusu daha transfer edilmesi gerekli olabilir.

Forvet Arkası:

Geçen sezon zaman zaman sıkıntı yaşanılan bu bölge bu sezon belki de en rahat bölgemiz olacak. Geçen sezon Deniç Türüç kanatlarda oynadığı zaman bu bölgede kalite ve sayı yönünden sıkıntı yaşıyorduk. Bu bölgeye Hollandalı Tijaronn Cherry ve Ganalı Bernard Mensah alındı. Bu bölge için kadro derinliği oluşturan Boldrin kadroda olmayacak. Yine de kadro yapısı düşünülünce, sol bek ile birlikte bu bölge en rahat olduğumuz bölge olarak görülebilir. Tijaronn Cherry dışında Bernard Mensah, Deniz Türüç ve Hasan Hüseyin Acar bu bölgede kullanılabilecek oyuncular olarak göze çarpıyor.

En büyük soru işareti Tijaronn Cherry olacak. Kanatlarda da oynamakla birlikte asıl mevkii 10 numara pozisyonu. Twente alt yapısından yetişme. En büyük çıkışını Groningen ve ardından transfer olduğu İngiliz QPR takımında yaptı. Ancak sonra sakatlıklar ve performans düşüklükleri yaşadı. Çin’de de umduğunu bulamadı. Yeniden çıkış arıyor. Henüz 30 yaşında. Eğer teknik direktör ile zıtlaşmaz ve şehirde de uyumsuzluk yaşamazsa potansiyeli olan ve seyirci ile çok faydalı olabilecek bir oyuncu. Serbest oynamayı seviyor. Zaman zaman Hagi vari uzaktan goller atıyor. Seyirci desteği ile bu sezon Kayserispor’da da bu tarz goller atması sürpriz değil.

Bernard Mensah da, önemli bir çıkış yapması beklenen ancak bu çıkışı bir türlü yapamayan oyunculardan. Potansiyelli ancak kapasitesi bir yere kadar. İyi bir oyuncu ve takıma faydalı olacaktır. Daha çok hücuma dönük orta saha veya kanatlarda oynayan bir oyuncu. Ancak bana göre zaman zaman 8 numara pozisyonunda defansın önündeki ikilide de Rotman ile birlikte kullanılmalıdır. İyi bir transfer diyebiliriz. Geçen sezon Kasımpaşa’da 32 lig maçında oynadı. Kasımpaşa’da ligin ilk beş maçında yedekten oyuna girmiştir. İlk onbirde oynadığı ilk maçı 24 Eylül 2017 tarihinde Kayserispor’a karşı oynamıştı. Daha sonra da düzenli olarak onbirde yer almaya başlamıştır.

Bu bölge için Sivasspor’un Altınordu’dan üstelik bonservis ücreti ödemeden almış olduğu 1993 doğumlu Erdoğan Yeşilyurt da düşünülebilirdi. Erdoğan Yeşilyurt, Cengiz Ünder ile birlikte Altınordu’nun en çok parlayan yıldızıydı. Belki Cengiz kadar yetenek ve özellikleri üst seviyede değil ancak Almanya’da iyi bir alt yapı eğitimi almış ve Altınordu’da da önemli bir oyuncu olduğunu ispatlamıştı. Bu tarz fırsat transferlerini takip edip, sonlandırabilmeliyiz. Çünkü tuttuğu takdirde takıma katkının yanı sıra önemli takımlara satabileceğimiz de bir oyuncu elde etmiş oluyoruz.

Forvet:

Gelelim en sıkıntılı bölgemize. Bu bölge de geçen sezon Umut Bulut’un harika performansı sonrası sorun yaşamamıştık. Ben önceki yazımda bu bölgeye mutlaka takviye şart demiş ve Asomoah Gyan’ın takıma faydalı olamayacağını ve gönderilmesi gerektiğini, bu bölgeye de Osmanlıspor’un Arnavut golcüsü Cikalleshi, Başakşehirli Mevlüt Erdinç veya Galatasaraylı Eren Derdiyok’u tavsiye etmiştim. Trabzonspor’dan Rodellaga ve Dame N’Doye ile Bursaspor’lu Kubilay Kanatsızkuş da listedeydi. Yedek oyuncu olarak ise Batuhan Altıntaş ismini vermiştim.

Bu bölgeye transfer yapılmadı. Umut Bulut, Artem Kravets ve Asomoah Gyan eldekiler. Umut Bulut iyi oynarsa sorun yok. Ancak tek forvet için Kravets biraz yetersiz kalabilir. Kravets daha çok ikili forvette veya tekli forvetin arkasında oynarsa daha verimli olabilen bir oyuncu. Gyan ile ilgili görüşlerimi diğer yazılarımda defaatle belirtmiştim. Ben takımın teknik direktörü olsam Kravets ve Gyan’ı elden çıkartalım bu bölgeye bir iyi oyuncu ve  bir de Batuhan Altıntaş veya daha önce Kayserispor’da yer alan Furkan Yaman tarzı genç bir yedek alalım derdim. 1.82 boyunda ve 22 yaşında olan Beşiktaş alt yapısından yetişen Furkan Yaman bu sezon Osmanlıspor’a transfer oldu. Bakalım Umut Nayir sonrası Osmanlıspor yeni bir genç golcüyü piyasaya sürebilecek mi?

Bu bölgede Kravets, form bulursa faydalı da olabilir ancak dediğim gibi tek forvet için biraz hafif kalıyor. Halen Cikalleshi alınabilir. Başakşehir Mevlüt Erdinç’i takımda tutacağını açıkladı. Dame N’Doye ise F.C. Copenhagen takımına transfer oldu. Eski Galatasaraylı ‘Rambo’ lakaplı Yusuf Altıntaş’ın oğlu Batuhan Altıntaş ise yeniden Almanya’ya döndü. 1.87 boyunda ve 22 yaşında ancak sürekli oynatılmadığı için çıkış yapamıyor. Aslında çok iyi bir oyuncu.

Neticede Umut Bulut, Artem Kravets ve Asamoah Gyan ile bu bölgede sıkıntı yaşayabiliriz. En azından, bir fırsat transferi çıkarsa bu bölge için değerlendirmeliyiz. Benim aklıma Rizespor’dan Leonard Kweuke geliyor. Kweuke çok iyi bir grafik yakalamışken ve büyük takımlara transferi söz konusuyken, 2016 yılı başında dizinden geçirdiği sakatlık bir türlü geçmemiş ve son olarak Rizespor ile sözleşmesini fesh etmiştir. Eğer mevcut durumda sakatlığı yoksa, maç başına ücret karşılığı anlaşılabilir. Risktir ama tutarsa da takımda Umut Bulut ile birlikte önemli bir alternatif olur. Üstelik mali açıdan da önemli bir külfet getirmeyebilir.

Son Söz:

Kulüplerin ekonomik olarak her geçen gün kötüye gittiği üstelik dövizin inanılmaz arttığı bir ortamda Kayserispor’un mevcut kadrosu son derece yeterli ve iyi kabul edilmelidir. Geçen sezonu 44 puan ile 9 uncu tamamlamıştık. Ligden düşen Osmanlıspor, Gençlerbirliği ve Karabükspor’un yerlerine Erzurumspor, Rizespor ve Ankaragücü geldiler. Ankaragücü fena da bir takım kurmadı. Geçen sezon ligi bizden üst sırada tamamlayan Sivasspor, Göztepe ve Kasımpaşa büyük ölçüde kadrolarını korudular. Sivasspor’da teknik direktör Samet Aybaba yerine Tamer Tuna geldi. Takım büyük ölçüde korundu. Kasımpaşa’da benim çok beğendiğim teknik direktör Kemal Özdeş devam ediyor. Takım da büyük ölcüde korundu. Trezuguet, Koita, Samuel Eduok gibi yıldız adayı yabancılara sahipler. Göztepe ise Tamer Tuna’nın yerine Bayram Bektaş’ı getirdi. Ben Bayram Bektaş’ın teknik adamlığını  da çok beğeniyorum. Üstelik Fransızcayı ve İngilizceyi de konuşabiliyor. Göztepe Yasin Öztekin, Deniz Kadah, Famoussa Kone, Lamine Gassama gibi iyi transferler yaptı. Nabil Ghilas’ın da Bayram Bektaş ile çıkış yapacağını tahmin ediyorum. Ben yine üst sıralar için bu üç takım (Sivas, Göztepe ve Kasımpaşa) ile yarışacağımızı düşünüyorum. Bursaspor’un Samet Aybaba ile 2007-2008 sezonundakine benzer şekilde bir yeniden yapılanma ve çıkış içine gireceğini düşünüyorum. Alanyaspor da fena transferler yapmadı. Rıza Çalımbay’lı Konyaspor’un da geçen sezondan iyi bir grafik göstereceğini ve Bursaspor, Akhisar, Malatya ve Alanya ile birlikte orta sıralarda yer alıp, üstü zorlayabileceklerini düşünüyorum.

Lig 10 Ağustos’da Ankaragücü-Galatasaray maçı ile başlıyor. Ligin ilk üç haftası bizim için belirleyici olacak. İçeride Antalya sonra Bursa deplasmanı ve sonra içeride Malatya ile oynayacağız. Ardından üç haftalık periyotta Beşiktaş ve Fenerbahçe ile deplasmanda oynayacağız. İlk üç hafta alınacak en az 10 puan bize moral olacak ve büyük takımlarla maçlara da moral ile çıkabileceğiz.

Takıma ve yönetime başarılar diliyorum.

Selim Dündar

selimdundar38@gmail.com

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here