basin
Kayserispor, son yılların en kötü sezon başlangıcını yaptı.
Büyük hedeflerle başlanılan ligde şuanda son sıraya demir atmış durumda. Mevcut şartlardada kurtulması zor ama imkansız değil.
Yönetim ve teknik heyet geri dönüşlerden sonra takımı düzlüğe çıkarmak için hem günü birlik hem de ikinci yarı öncesi planlar yapıyorlar. Doğal olarak da takıma takviye yapılması gündemde.
Öncelikle Kayserispor’un mevcut kadrosuna bir göz atalım. Özellikle yabancı oyunculara baktığımızda savunma hariç, öyle tekmeye kafa uzatan, mücadele eden, savaşan ismi neredeyse yok. Bobo, Pablo Mouche, Jaja, Biseswar, Cleyton, Babacar. Bu altı oyuncunun da mücadeleyle, koşmayla, ikili mücadeleyle, sahada savaşmayla ilgileri yok.
Zurab, Simic ve Fonseca savunmadaki üçlüye diyecek söz yok. Mijaihlovic ise geride kalan haftalardaki performansıyla olsa da olur olmasa da olur tarzında bir oyuncu. Varlığı ile yokluğu belli değil.
Kayserispor’un diğer takımlara oranla bir artısı yerli oyuncu kalitesi. Gökhan, Ertuğrul, Salih, Ömer, Alper, Sefa, Abdullah, Taner, Yener, takıma katkıda bulunabilecek ve bulunan isimler.
O zaman geriye mevcut yabancıların durumunun sorgulanması kalıyor. Mücadeleyi sevmeyen, generalliği tercih edenlerin yerlerine savaşcı kimlikleri ön planda olan, tekmeye kafa uzatacak, kötü sonuçlara isyan edecek isimler lazım.
Yönetimin, öncelikle iyi bir yerli forvet alması şart. İkincisi ortasahaya savaşcı kimliği ön planda olan bir isim şart. İki tane nokta atışıyla takımın sorunları giderilecektir. 
Jaja kalacaksa Cleyton’a gerek yok ya da Cleyton kalacaksa Jaja’ya gerek yok. Zaten Biseswar’ın durmasına hiç gerek yok ayrıca Babacar’a da kiralık oynayabileceği bir kulüp bulunup gönderilmesi gerekiyor. Tribünde oturan Babacar’ın aşama kaydetmesi, kendini geliştirmesi imkansız.
Dolayısıyla boş yere kadroda tutulan üç tane yabancı var. Gelecek sezonki yerli ve yabancı kontenjanı da hesaplanırsa üç oyuncunun gönderilip yerlerine takıma ekstra katkıda bulunacak birinin alınması gerekiyor.
Yönetim, ayrıca yerli transferine ağırlık vermeli. Hem ligin ikinci yarısında hem de gelecek sezonlarda takımda forma giyecek, kaliteli, tecrübeli isimler alması lazım. 
Kadro yapılanması doğru bir şekilde yapılmalı. Bir tane yabancı oyuncu ki kenarda oturması için değil direk oynayacak biri olmalı, yerli bir forvet bu sezonun ikinci yarısı için yeterli. 
Gelecek için ise mutlaka yerli bir stoper, yerli bir ortasaha ile planlama tamamlanmış olur. Giden olursa da onların yerine takviye yapılarak mevcut kadro korunmalı. 
Yeni gençler almaya gerek yok. Elde yeteri kadar genç var. Ha eldekileri gönderirsiniz o zaman yerlerine yenilerini alabilirsiniz. 
Şimdiden gelecek sezonun planlaması akıllıca yapılmalı. Yerli oyuncu kalitesi arttırılmalı ve yabancı da nokta atışı yapılmalı. 
Tabi öncelikle eldeki fazlalıklardan kurtulmalı takım. Kimseye boş yere tribünde otur, sadece antrenmana çık diye para verilmemeli, kadroda tutulmamalı. 
CELAL KÖSEDAĞ
 
kaynak: kayseri Anadolu Haber Gazetesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here