SELİM DÜNDAR İLE SORU CEVAP

KAYSERİSPOR’DA SON GELİŞMELERE BAKIŞ

 

ERTUĞRUL SAĞLAM’IN YANINDA ARTIK SÜLEYMAN HURMA YOK…

Son yazınızda Kayserispor için sorunların artarak devam edeceğini söylemiştiniz. Kendi sahamızda Konyaspor’a hiçbir varlık gösteremeden 2-0 yenildik. Sorun ne?

Esasında sorunu en iyi bilenler yöneticiler ve teknik adamlar. Kayserispor tüm Süper Lig takımları içinde belki de kadro genişliği en az olan 3-4 takımdan birisi. İkincisi Ertuğrul Sağlam ile ilgili lig başlamadan önceki yorumumda “eski Ertuğrul Sağlam olmadığını” belirtmiştim. Gerçekten de Ertuğrul Sağlam eski motivasyonunda gözükmüyor. Ayrıca yanında bir Süleyman Hurma yok. Sistem de henüz oturmadı. Takım çok yavaş oynuyor. Fazlaca yan pas yapıyoruz ve topu etkili alana götürmede, pozisyona girmede sıkıntı yaşıyoruz. Ancak çok da umutsuz olmamak gerekiyor. Eğer takımda bizim bilmediğimiz parasal sorunlar yok ise, bu takım ayağa kalkmasını da bilecektir.

SAKIP AYTAÇ’I İNŞALLAH SAKAT SAKAT ALMAMIŞIZDIR.

Konya maçında hemen hemen hiç etki gösteremedik. Bunun sebebi neydi?

Konya maçında benim en gözüme çarpan iki bekin oyuna katkısının sıfır olmasıydı. Sağ bek Tiago Lopes ve sol bek Atilla Turan, ne geride ne ileride etkili olamadılar. Özellikle hücuma katkıları hiç olmadı. Sakıp Aytaç bizim için çok isabetli bir transferdi ancak o da sakatlandı. Sakıp Aytaç, geçen sezon Antalyaspor’da da sakatlık sorunu yaşamıştı. Beşiktaş, Trabzonspor için ismi geçerken Kayserispor’a gelmesinde bu sakatlığın etkisi olmuş mudur bilmiyorum. İnşallah sakat sakat oyuncuyu transfer etmemişizdir.

Beklerimiz iyi çalışmayınca ayrıca Bernard Mensah’dan da katkı gelmeyince topu etkili alana taşıyamadık. Bernard Mensah’ın formsuz olduğu dönemlerde Hasan Hüseyin Acar’a şans verilmeli diye düşünüyorum. Ayrıca Levent Gülen’i sağ beke çekip klasik bir 4-4-2 sistemi de deneyebilirdik.  Umut ile Kravets ileride yan yana oynarsa, kanatlarda da Varela ve Chery ile ortada Deniz ve Rotman ile hücumdaki etkinliğimizi artırma yoluna gidebilirdik. Takımın yeni bir Bülent Bölükbaşı da bulması gerekiyor. Takıma hareket getirecek, ve hırslandıracak bir oyuncu eksiğimiz de göze çarpıyor. Forvet için Mevlüt Erdinç’i çok tavsiye etmiştim. Keşke alabilseymişiz, Antalyaspor’da iki haftadır çok katkı veriyor. Bu tarz skoru değiştirecek oyuncu eksiğimiz de var.

Kulübün eski başkanlarından Recep Mamur’un kendi alacakları için icra takibine başvurması, yönetimin bu hususu eleştirmesi ve karşılıklı polemik yaşanması da takımı etkiliyor mu? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’de kulüpler profesyonel yönetilmediği için sık sık bu tür eski başkanların alacaklarını talep ettiği vakalara da rastlıyoruz. Aynısı Beşiktaş ve Trabzonspor’da yaşanmıştı. Galatasaray’da benzer bir durum var. Recep Mamur, Kayserispor’un en başarılı dönemlerinde başkan idi. Muhakkak ki alacağım var diyor ise doğrudur. Ancak alacağın tahsil edilebilmesi için  hukuk nazarında bunun ispatlanması gerekiyor. Öte yandan Türkiye’de kulüplerin hiçbirinde, çok sağlıklı mali ve muhasebe kayıtları olmadığını düşünüyorum. Şu anki Yönetim, alacağın olmadığını iddia edip,  kulüp hesaplarının bağımsız bir denetleme kuruluşu tarafından bilirkişi incelemesine tabi tutulmasını isterse, bu takdirde alacağın ispatı daha da zora girecektir.

Recep Mamur, haciz yoluna başvururken, amacının alacağını tahsil etmekten çok bu meblağın bazı uygunsuz yerlere transferini engellemek olduğunu ifade etmektedir. Uygunsuz yerlerden kastın ne olduğu da açıklanmalıdır diye düşünüyorum. Yeni Yönetim ile ilgili bir yetersizlik eleştirisi var ise, bu konuda herhalde kabahatli tüm Kayserililerdir. Takım sahipsiz kaldığı için ve Recep Mamur da yeniden Başkanlığa aday olmadığı için bu yönetim seçilmiştir. Elbette, bu tür gereksiz polemikler takıma ve en önemlisi de şehre zarar vermektedir. Bu insanlara yakışan, kamuoyu önünde değil de, kendi aralarında bu konuları konuşup tatlıya bağlamalarıdır.

KAYSERİSPOR’UN ERCİYESSPOR İLE AYNI SONU YAŞAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

Recep Mamur, Kayserispor’un da Erciyesspor’un akıbetine doğru yol aldığını iddia etti. Kayserispor, bir Gaziantep, bir Mersin ve bir Erciyesspor gibi olur mu?

Şahsen ben öyle bir durum olmayacağına inanıyorum. Erciyesspor’un bu halinden tüm Kayserililer üzüntü duymalıdır. Kulüp yönetirken, muhasebenin basit ilkelerini dikkate almazsanız, geliriniz ile gideriniz arasında dağlar kadar farklar olursa, 4-5 yıl içinde böyle sonların gelmesi kaçınılmaz oluyor. Oysa alt yapılardan oyuncu çıkarılıp takıma kazandırıldığı, oyuncu satılabildiği, akıllı transferler yapılan bir ortamda ayakta kalabilirsiniz. Bunu yapacak olan da 2-3 yıllık dönemler için yönetime gelmiş kişiler olamaz, olmuyor. Sağlıklı bir yönetimin bulunması gerekiyor. Gençlerbirliği dahi İlhan Cavcav ile yıllarca iyi yönetildikten sonra, onun vefatı sonrası hem de İlhan Cavcav sezonunda ligden düştü. Oyuncu bulmak sadece yetiştirmek ile değil, farklı şehirlerden genç oyuncuları bulup, getirip, şans vererek de oluyor. Artık tüm maçlar, televizyondan izlenebiliyor. Bu maçlarda dahi, çok iyi oyuncular tespit etmek mümkün. Yeter ki bu işten anlayan kişiler maç izlesin. Geçenlerde Tokatspor maçını izlerken, bizim bir zamanlar Ankaragücünden büyük yetenek diye aldığımız Bilal Gülden de Tokatspor’da oynuyordu ancak benim dikkatimi Azad diye bir önlibero çekti. Baktım 27 yaşındaymış ama eminim alın Rotman’a iyi bir alternatif olur. Bizim en büyük yanlışımız, yeni alınan bir oyuncudan hemen mucizeler beklememiz. Oyuncunun kapasitesi, takıma verdiği ve maliyetine ilişkin sağlıklı bir mukayese yaparak karar vermek gerekiyor. Eskişehir’den Hasan Hüseyin’i aldık, hiç şans vermiyoruz. Oyuncuların çıkması için onlara şans vermemiz gerekiyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here