Not: Bu yazı http://www.uzunpaslar.com/2010/01/kime-ne-lazm-kayserispor.html adresinden alınmıştır.

Kime Ne Lazım – Kayserispor

Kayserispor, TSL’nin en komplike takımlarından biri. Bu sebeple, şu oyuncu olmasın bu oyuncu olsun demek, çok da kolay bir şey değil. Şöyle düşünün, Kayserispor "2 gb ram"a sahip bir bilgisayar. Çoğu şeyi çalıştırıyor ama bazı oyunlarda takılıyor. Bu bilgisayara yeni parça ekleseniz de olur, eklemeseniz de. Eklerseniz sistem mükemmelleşir, eklemezseniz büyük bir kaybınız olmaz.

Souleymanou Hamidou, kesinlikle kötü bir kaleci değil ama ne zaman, ne yapacağı asla bilinmeyen bir isim. Altyapısını Afrika’da almış kalecilere dikkat edin. Refleksleri muhteşemdir ama kalecilik duruşu zayıftır. Bunun için Hamidou’nun geçtiğimiz yıllarda Servet’ten, bu sezonsa Baroni’den yediği golleri seyretmek kâfi. Hamidou’nun yedeği Yusuf Soysal ve Gökhan Değirmenci. Özellikle Gökhan’ın büyük gelecek vaat ettiği söyleniyor. Kısacası, bu mevkiye transfer kış dönemi için son derece gereksiz. Fakat, yaz transferinde düşünülmeli derim!

Sağ bek Hakan Aslantaş oldukça yeterli bir isim. Hücuma çıkışlarında bir Ali Tandoğan kadar yeterli değildir belki de ama defansif anlamda Ali’nin önündedir. Tolunay Kafkas’ın öncelikle defansı düşünen futbolunu da hesaba katarsak Hakan’ın bu durumu hiç önemli değil. Hakan’ı yedekleyen oyuncu ise Durmuş Bayram. İkisi de yeterli isimler. Ülkemizdeki sağ bek devşirme ekolünü de düşünürsek buraya transfer yapmak ancak müsriflik olur.

Kayserispor’un en güçlü bölgesi tandemi ya da tandemiydi diyelim. Eren Güngör gibi geçtiğimiz sezonun yıldızı olan bir futbolcuyu kullanamıyor olsalar bile eksikliğini hiç hissetmediler. Ali Turan ve Aydın Toscalı, birbirlerini dengeleyen bir ikili. Bu iki oyuncu, 4 büyüklerin herhangi birinde rahatlıkla oynayabilecek kalitede. Onları yedekleyen Serdar Kesimal da büyük potansiyel vaat eden bir oyuncu. Kayserispor, Eren Güngör’ün sakatlık durumuna göre bir stoper alabilir. En güçlü bölgesi dedin ama transfer istiyorsun demeyin lütfen! Eren toparlanabilirse kimseye ihtiyacı olmaz Kayseri’nin. Fakat, Kasımpaşalı Barış Başdaş gibi bir oyuncu alınırsa kimse hayır demez! İlk cümlede bağlacın ardından -di’li geçmiş zaman kullanmamın sebebi, Ali Turan’ın Galatasaray’a gideceği yönündeki iddialar elbette. Ali, şu an gidecekmiş gibi duruyor, Kayseri’den İstanbul’a giden uçağa binerse transfer yapmak şart olur. Tecrübesiz futbolcular, kritik maçlarda bu yükü kaldıramaz.

Sol bekin bir numaralı ismi Delio Cesar Toledo. Geldiği günleri hatırlıyorum da bu transfere epey şaşırmıştım. Çünkü Toledo, İspanya’dan direkt Türkiye’ye transfer olmuştu. Bu tür işlere pek alışık değiliz maalesef. Toledo da tıpkı takımı gibi bir oyuncu. Çok üst düzey değil ama kötü de değil. Futbolcuları 1’den 10’a notlayın derseniz Toledo’nun notu 6 ya da 7 olur. Onun yedeğinde aslî görevi sol bek olan bir futbolcu yok. Bilal Aziz, sol bek de oynuyor ama Tolunay Hoca onu daha ofansif kullanıyor. Serdar Kesimal da devşirme ekolünün temsilcilerinden.

Kayserispor’da defans önünde oynayabilecek 4 futbolcu bulunuyor. Sezon başında Altay’dan alınan ve bekleneni veremeden sakatlanan Merter Yüce, TSL’nin tecrübelilerinden Alioum Saidou, son yılların en büyük potansiyellerinden Furkan Özçal ve biraz daha ofansif olsa da ara sıra burada da kullanılan fakat umulan performansı sağlayamayan Abdullah Durak. Tolunay Kafkas, genellikle Saidou-Furkan ikilisini kullanıyor. Bu oyuncular son derece yeterli. Yedekleri de gayet sağlam. Kısacası transfere gerek yok.

Sağ kanadın 1 numaralı ismi Gökhan Emreciksin. Sezon başı değerlendirmemde James Troisi’nin formayı kapacağını düşünüyordum ama Gökhan, beklentilerimin çok çok üstünde bir performans sergiledi. Yerel basında, Bursaspor’un Troisi’yi kiralayacağı yazıyordu. Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama transfer olmazsa bu mevkiye yeni oyuncu ihtiyacı yok.

Mehmet Eren Boyraz’ı çok beğendiğimi birkaç yazı önce belirtmiştim. Özellikle bu sezon, performansını ciddi ölçüde arttırdı. Makukula’yı besleyen en önemli dişlilerden biri Eren. Onu yedekleyen oyuncu, sol bek olarak da oynayabilen Bilal Aziz Özer ve Umut Koçin. Lübnan asıllı Bilal Aziz çok yetenekli bir oyuncu fakat beklentileri bir türlü karşılayamıyor. Umut’un durumunu pek bilmiyorum açıkçası.

Orta sahadan forvete giden yol, Franco Cangele’den geçiyor. Boca eskisi Arjantinli yıldız, Sakaryaspor’a transfer olduğu ilk sezon dışında bu sezonki kadar üst düzey oynamamıştı. Hırçınlıklarını ve istikrarsızlığını bir kenara koyabilirse verimi daha da artacaktır. Fakat bırakabilecek mi, sorun burada! Onu yedekleyebilecek, aslî mevkii 10 numara olan bir oyuncu yok kadroda. Fakat Troisi ve kadrodaki genç forvetler, bu bölgeyi rahatlıkla kaldırabilir.

Santrforu konuşmaya gerek yok sanırım. TSL’de Makukula gibi santrforun olsun 10 milyon TL borcun olsun. Ödeyemem derseniz 5’e de olur. Makukula’yı değil de alternatiflerini konuşalım bence. Alman genç milli takımlarında da oynayan Semih Aydilek ve FC St. Pauli’den alınan Ömer Şişmanoğlu, tıpkı Makukula gibi kalıplı oyuncular. Makukula’nın 1 numaralı alternatifi Semih olacak diye bekleniyordu ki Ömer, Cangele’nin cezalı olduğu maçlarda formayı kaptı. Kendimi tekrar ediyormuşum gibi oluyor ama buraya da transfer gereksiz.

İşin muhasebe kısmına geçersek;

*Çok iyi bir kaleci bulunursa transfer edilebilir fakat gerçekleşeceğini zannetmiyorum.
*Ali Turan takımdan ayrılırsa stoper almak şart olur. Ben, Barış Başdaş diyorum ama Kasımpaşa ciddi bir para almadan onu bırakmaz!
*Cangele’yi destekleyecek genç, gelecek vaat eden sol ayaklı bir oyuncu alınabilir. Fakat, gerçekleşme ihtimali çok zayıf.

Kayserispor transfer yapmayacağım derse bile çok şaşırmam. Ali Turan, yazılanların aksine Galatasaray’a gitmezse transfer gereksiz bir aktivite olur. Yazının başında belirttiğim gibi, Kayserispor çok komplike bir takım. Mevcut kaliteyi yükseltme amacı dışında yapılacak herhangi bir transfer, müsriflikten öteye gitmez. Böyle bir "overclock" da ancak yaz transferinde yapılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here