KAYSERİSPOR VE KURT SİMGESİ:

SİMGELERE BİR BAKIŞ

Selim DÜNDAR 

Kayserispor kurulduğu ilk zamandan beri renkleri değişse de daima logosunda bir Erciyes dağı hep yer almaktaydı. Ancak kulübün pek çok spor kulübünde olduğu gibi bir sembolü bulunmuyordu. Logonun basitliği dışında, bu eksiklik hep konuşulmuştur. Ülkemizde Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın sembolleri takımların giydikleri forma renklerinden esinlenerek oluşturulmuştur. Fenerbahçe’nin 1939-1952 yılları arasında kalesini koruyan Cihat Arman, kanarya sarısı bir renkten oluşan kaleci formasını giyiyordu. Kalecilikte meziyetleri onun, “Uçan Kaleci” olarak adlandırılmasına neden olmuştu. Daha sonra bu adlandırma “uçan kanarya” ve oradan da kulübün renklerinden de esinlenerek kanarya sembolüne dönüşmüş.

Benzer bir anlatı Beşiktaş için de söz konusu. 1940’l yıllarda takımın giydiği siyah renk formalardan esinlenerek taraftar “Hayda Kara Kartallar” diyerek sembolün oluşumunu sağlamışlardır.
Galatasaray’ın sembolü için hem Galatasaray Lisesi hem de futbolcu Nihat Bedik ile ilişkilendirenler olmuş. Nihat Bedik kulüpte, 1916-1936 arasında hem atletizm hem futbol oynamış. Nihat’ın lakabı “Aslan Nihat” daha sonra kulübün de simgesi olmuş.

Üç büyüklerin her birinin birer hayvan sembolü olması nedeniyle şampiyon olan dördüncü takım olan Trabzonspor için ise “Anadolu Kaplanı” denilmiş.

Bursaspor’da biliyorsunuz, timsah sembolü seçilmişti.

Gaziantepspor’un simgesi şehri Fransızlara karşı savunan Şahin Bey’den esinlenerek “Şahin” seçilmiş.

Konyaspor’un sembolü Selçuklu’dan esinlenerek “çift başlı kartal” olarak seçilmiş.

Kasımpaşa’nın sembolü martı, Gençlerbirliği’nin siyah gelincik, Rizespor’un “atmaca” olarak seçilmiş.

Gelelim Kayserispor’umuzun seçtiği Kurt sembolüne.

Dünya’da kurt sembolü olan bir kulüp daha var: Cengiz Ünder’in forma giydiği Roma. Ancak Roma’nın simgesi aynı zamanda şehrin de simgesi olan “siyah kurt” ve “onu emen ikizler”. Efsaneye göre Savaş Tanrısı Mars’ın ikizleri Roma’nın ortasından geçen Tiber nehrine bırakılır. Bu ikizler daha sonrayı Roma’yı kuracak olan Remus ve Romulus’tur. Bu ikizler dişi bir kurt tarafından emzirilerek büyütülür ve ardından Roma’yı kurarlar. Bu sembol de bunu simgeler.

Bununla birlikte Kurt sembolü daima Orta Asya kültürü ile ilişkilenirilmiştir. Dünya genelinde populasyon olarak Bozkurt’un ana vatanı da Orta Asya’dır. Kurt sembolü sadece Türklerde değil, Tibetliler için de önem taşır. Çin kaynaklarında ise kurt egemenlik ve yiğitliği temsil eder.

Türklerle özdeşleşmesi ise gerek destanlarda geçmesi gerekse de Göktürkler gibi devletlerde bu sembolün sık olarak kullanılması ile olmuştur. Kurt Türk mitolojisinde gök unsuruna bağlı olarak aydınlığın sembolü olmuştur. Oğuz Kağan Destanı ve Başkurt destanlarında kurt yol gösterici ve sıkıntıdan kurtarıcı olarak sembolize edilmiştir. Bozkurt, o zamanki Türklerin dininde Gök Tanrı’nın oğlu olarak Gökyüzünü simgeler. Kurt sembolü neden seçilmiştir? Çünkü kurt’un kendine has özellikleri vardır:

 1. Kurdun sadece bir ailesi vardır ve bu aileye sonuna kadar bağlıdır. Erkek kurt aileyi korumakla görevlidir. 2. Kurt inatçıdır. 3. Kurt mensubu olduğu sürüye sadıktır. 4. Bir kurt, sembol olarak aile bağlarını ve çocuklara olan sevgiyi öğretir. 5. Kurt savaşçıdır. 6. Kurt özgürdür. 7. Kurt centilmendir. Mücadeleyi kaybederse, sessizce ölür ve bunu düşmana göstermez.

 

Kurt sembolü Batı’da ise daima kötü ve acımasız olarak tasvir edilmiştir. Kırmızı Başlıklı Kız ve pek çok hikayede kurt bir canavar olarak sembol edilmiştir. Kurt adam tabiri de Batı’ya özgüdür. Oysa bizde “Kurtlar Vadisi” dir.

Atasözlerimizde de kurt çokça yer alır. En meşhuru “Kurt kocayınca çakallara maskara olur.” sözüdür. Bir başka atasözü “Kurt’a ensen neden kalın demişler, kendi işimi kendim görürüm de ondan” demiş.”

Kurt, Türkiye’de başkaca kulübün simgesi değil. Ayrıca olumlu anlamlar içeriyor. Bu yüzden bu simgenin seçilmesi olumlu. Simgenin aynı zamanda bir siyasi parti ile bütünleşmiş olması, belki eleştiri konusu yapılabilir. Bence kullanılacak kurt motifi, Erciyes dağı ile birlikte kombin edilmelidir. Elbette takım değerlerimiz de kurt’un sembolize ettiği değerler gibi cesur, mücadeleden vazgeçmeyen, birlik ve beraberlik içinde ve takımdaşlık ruhunu barındıran, centilmen olarak güncellenmelidir.

Ancak herşey sembollerle bitmiyor, bunu da bilmeliyiz. Son Ertuğrul Sağlam hamlesi, bu doğrultuda sorgulanabilir ve eleştirilebilir yönleri olmakla birlikte, inşallah takım için olumlu olur.

Selim Dündar

 

 

 

5 YORUMLAR

 1. Spor kamuoyunun dikkatine :
  Kayserispor’u taa kuruluş yılından bu yana çok yakından takip edip görüntüleyen, iç saha- dış saha ayrımı yapmadan karda-kışta, yağmurda- çamurda, soğukta- sıcakta izleyip gazetelerde-dergilerde ve sosyal paylaşım sitelerinde yorumlayan biri olarak şunu açıkça ifade edeyim ki bu KURT sembolü olayını hiç ama hiç bir başkan, yönetici ve sporcudan duymadım.Buna (Efsane başkan Üveyis Molu, Mehmet Haymanalı, Niyazi Bahçecioğlu, Osman Erköse, unutulmaz Genel Kaptanlar ( Kebapçı ) Hilmi Özköse, Atakan Orhon, Aydemir Doğan ,bu kulübün sembol ismi İbrahim Koltuk, Bekir Molu, ilk futbolcularımızdan Mustafa Erdoğan, Şahin Kubilay ve Mehmet Gümüşsoy dahil.İnanmayan, yaşayanlara sorabilir.)
  Gazete arşivlerine bir bakın lütfen ?
  Orada Kayserispor’umuzdan ASLAN, Anadolu Aslan’ı olarak simgeleştiğini görürsünüz…
  İstanbul’un Aslan’ı Galatasaray ise, Anadolu’nun Aslan’ı da temsilcimiz Kayserispor’dur !!! Beşiktaş’ın Kartalı varsa, Konyaspor ve Erzurumspor’un da sembolü Kartaldır.Hem de çift başlı.
  Açıkçası bu KURT sembolü Kayserispor’u temsil etmez, edemez !.
  KURT sembolünü kim, nasıl ve nereden bulmuş, bu sembol neden icap etmiş belgeleriyle açıklasalar da öğrensek ?
  Saygılarımla.

  Bekir DEMİRAĞ
  Gazeteci

  • Bekir Abi’ye katılıyorum… Kurt biraz siyasi gibi olmuş… Başka tercihler olabilirdi. Yılkı atları olabilirdi… Mesala; Sultansazlığında devamlı göç eden Flamingo olabilirdi.

 2. Bu yalçın karlı dağlara yılkı atı mı uyar , filamingo mu uyar? Çok komiksiniz. Seçim çok uygun olmuş.

 3. Bekir abi elbette senin ve senin gibi tecrübeli bu işe ömrünü vermiş kimselerin görüşleri önemli, mutlaka bu süreçte görüş alınmalıydı. Çünkü simge denilen olayın öncelikle bir kökeni olması gerekir. Bu köken kulüp veya şehir ile bağlantılı olabilir. Ancak benim anladığım kadarıyla burada simge, sembolden çok kulüp armasında kullanılacak bir figür seçiliyor ve bundan sonrası için de bu figürün simge haline gelmesi hedefleniyor. Bana da sorulsa, tercihimi Yılkı Atından yana kullanırdım. Çünkü öteden beri şehrin önemli alamet-i farikalarından kabul edilir.
  Saygılarımla,
  Selim Dündar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here