Ligin ilk maçı olan Galatasaray maçından bir hafta önce Kayserispor’un transferlerini değerlendirmiştim. Biraz eleştiri de aldım. Eskiden beri futbolda çok oyuncu alan yönetimler beğenilir. Ancak bu tarz takımlar her zaman başarılı olmaz hatta çoğu zaman başarılı olamazlar. Futbol büyük bir endüstri oldu, eskisi gibi amatör ruh ile bu işi yapan kalmadı. Çok büyük paralar dönüyor. Yerli oyuncuların piyasası biraz düşürülebilir, bu vesile ile yurt dışına giden Türk oyuncu sayısı da artar gibi argümanlarla yabancı sayısı artırıldı ancak maalesef beklenilen faydalar sağlanamadı.

Hatta bu iş o derece absürt/sıradışı bir hâl aldı ki; Türk Milli Takımı’nın başına 72 yaşında bir yabancı teknik direktör getiriliyor ve bu yabancı teknik direktör “ben ligde hangi Türk futbolcuyu izleyeceğim.” diyerek yabancı kuralından rahatsızlığını dile getiriyor. “Zaten herşey olması gereken gibi olsa,  sen orada olmazsın” diyen birisi yok. Futbolun bu ortamında ayakta kalmanın yolu Altınordu modelini alt yapılarda uygulamaktan geçiyor. Transferlerle, bu yüksek ücretler ile hiçbir kulüp ayakta kalamaz. Yayıncı kuruluşun destekleri ancak sorunu erteler, mühim olan kafaları değiştirmek. Peki nasıl olmalı kafalar?

Açalım, somut örnekler verelim. Misal 2013 yılında Orduspor’dan Erciyesspor’a bir Türk stoper alınmıştı. Numan Çürüksu, 1984 doğumlu. Numan Erciyesspor’da iyi de oynamasına rağmen Türk oyuncu olması nedeniyle yaşı problem oldu sanırım ve onunla devam edilmedi. O da Osmanlıspor’a gitti. Numan Çürüksu, 29 yaşından sonra Osmanlıspor’da son iki sezondur milli takımlık performans gösteriyor. Tabii büyük takımlarda olmadığı için milli takım hocalarının da gözüne giremedi. Bugün pek çok “yorumcu” “Ömer Toprak niye uzun süre milli takıma alınmadı” diye Fatih Terim’i eleştirmeye çalışıyor ama oysa “neden milli takım stoper bulamazken, Numan Çürüksu en iyi zamanında milli takıma alınmadı” diye sorulsa, daha doğru ve “milli” bir soru sorulmuş olurdu. Şimdi Numan’ı gönderip yerine yabancı almak mı, Numan da ısrar mı doğru? Kayserispor geç de olsa bir stoper transferi yaptı: Oleksandr Kucher, 35 yaşında. Ukraynalı oyuncu en son Shakhtar Donets’te uzun süre oynadı. Burada Şampiyonlar Liginde de forma giydi, hatta Bayern München maçında gördüğü erken kırmızı kart ile  en hızlı kırmızı kart gören oyunculardan biri oldu. Öncelikle şunu söyleyim: Bu oyuncunun tecrübesi ile Kayserispor’a fayda sağlayacağını düşünüyorum. Ancak zaman zaman hatalar yapan ve neresinden baksanız 35-36 yaşında bir oyuncu. Kayserispor gidip Numan Çürüksu’yu alsa, “kim bu” denilir. Ancak tarz olarak da Numan gibi bir stoper olan Kucher gelince, kimse yaşını vs. sorgulamıyor. Önemli olan bakış açımızı değiştirmek. Yerli oyunculara güvenmek, şans vermek.

Sofiane Hanni

Bir başka örnek verelim: Sofiane Hanni. Bu ismi duyunca kiminiz hatırlayacaktır diye düşünüyorum. 1990 doğumlu, Cezayir asıllı Fransız orta saha oyuncusu. 2011 yılında çok düşük bir ücrete Erciyesspor’a geldi. Erciyessporda sürekli oynamadı ama oynadığı maçlarda adeta bağırıyordu “ben de yetenek var, şans verin” diye. Ben bunu o dönem yazdığım yazılarda belirtmiştim. Ne oldu peki, kimse onun iyi bir oyuncu olup, para kazandıracağını düşünmedi. Sofianne Hanni,  2013’de Osmanlıspor’a, 2014’de Belçika takımı Mechelen’e gitti. En sonunda burada kendini gösterdi ve 2016’da Belçika’nın en iyi takımı Anderlecht’e transfer oldu. Burada direkt oynuyor, kaptan ve Transfermarkt değeri 6.3 milyon Euro.

Nadir Çiftçi

Örnekler o kadar çoğaltılabilir ki; Nadir Çiftçi, Engin Bekdemir gibi oyuncuların kıymetini de bilemedik. Misal Eskişehirspor’da Hasan Hüseyin Acar diye bir oyuncu var. 1994 doğumlu. Eskişehirspor alt yapısından yetişmiş, bu oyuncu neden alınmaz. Bu oyuncu alınsa, Fernando Boldrin’den daha başarılı ve faydalı olur. Bu ismi de not edin, mutlaka öne çıkacaktır diye düşünüyorum.

Kayserispor nasıl oynamalı dedik ama önce bu zihniyeti değiştirmek gerekiyor. Zihniyet değişmezse, işte böyle takım kimyası olmayan bir takımdan “iyi bir takım” oluşturmaya çalışır dururuz. Kesin olan şey, Kayserispor takım kimyası iyi değil, yani oyuncuların mevkisine göre dağılımı iyi değil ve bu oyuncular birbirlerini tamamlayan oyuncular değil. Ama yapacak bir şey yok, eldeki oyuncu kadrosuna göre Kayserispor nasıl oynamalı, neden üçlü defans başarılı olmadı?

Kayserispor üçlü defansı neden başarılı değil? Öncelikle bu oyuncular kayan şekilde liberosuz oynamaya uygun oyuncular değil, hem teknik olarak buna uygun değiller hem de birbirlerini tamamlayan oyuncular değil. Eski 3-5-2’nin klasik liberolu sisteminde oynandığında da bu takımın liberosu maalesef Rumen oyuncu Sapunaru olamaz. İkincisi üçlü defansın başarılı olması için kanatlardaki iki oyuncunun defansif ve ofansif açıdan yeterli olması gerektiği gibi orta göbekteki oyuncuların da, açıkları kapatması şart. Ancak Kayserispor’da sağda oynayan Portekizli Tiago Lopez yetersiz. Solda oynayan Güray’ın da gücü oyunun her iki yönünü de oynamaya yetmiyor. Futbolda Sistem Tartışmalarına ilişkin uzun süre önce bu sitede yazdığım yazıda, neden modern futbolda üçlü defans yerine dörtlü defansın tercih edilmeye başladığını ayrıntılı yazmıştım. Modern futbolun temposunda, sahanın bir koridorunu, boylamasına bir tek oyuncunun ileri geri giderek karşılayamayacağını belirtmiştim. Kayserispor orta sahası da iyi değil. Ne Şilili Gonzalo Espinoza, ne Fernando Boldrin yeterli ve hazır değil. Orta sahada uyum yok. Deniz Türüç bile eski havasında değil.

Muammer Yıldırım

Takımın bir an önce dörtlü defansa geçmeli diye düşünüyorum. Kalede risk alınmaya değmez demiştim. Bence kalede Muammer ile başlanmalı. Defansta sağ bekte Sapunaru veya Levent Gülen, sol bekte Erkan veya Güray oynamalı. Defansın ortasında Kana Bıyık ile yeni transfer Oleksandr Kucher oynamalı.

Defansın önündeki ikili orta sahada Gonzalo Espinoza ve Stephan Badji oynamalı. Bu bölgede Şamil de her zaman düşünülebilir. İkili orta sahanın önünde, üçlüde sağda Silvestre Varela, solda Güray Vural veya Ryan Mendez, ortasında ise Deniz Türüç oynamalı. Geofrey Bia’dan da bu bölgede sık sık faydalanılmalı diye düşünüyorum. Fernando Boldrin, bu ligin Romanya liginden çok farklı olduğunu anlamalı ve ona göre performansını yukarı çekmeli, aksi takdirde oynayamaz. En uçta ise Welliton olsaydı o oynamalıydı. Ancak Welliton’un yokluğunda bana göre bir forvet de gerekiyor. Bu haliyle Asomah Gyan bu takımda oynayamaz. Mevcut durumda Umut Bulut oynamalı. Bu takım, benim için “ideal takım” değil ancak eldeki mevcut oyunculardan bu takım ile çıkılabilir diye düşünüyorum. İnşallah, yeni transferler bir an önce takıma uyum sağlarlar.

16 Ağustos 2017

Selim DÜNDAR

selimdundar38@gmail.com

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here