Perşembe röportajları serisinde bugünük konuğum, Kayseri spor’umuzun ilk Kayserili futbolcularından ve ilk sezonki kadrosunda forma giyen Mustafa Erdoğan. Sarı-kırmızılı forma altında pek çok maça çıkan Mustafa Erdoğan’ı yeni neslin de tanıması amacıyla bu röportajımı siz değerli okurlarımla paylaşıyorum.
Bekir Demirağ- Kayseri Maç Gazetesi 

ANILARIM CANLANDI !

Kayserimaç : Hoş geldiniz sayın Mustafa Erdoğan… Kayserimaç gazetemiz için sizinle bir röportaj yapmayı uzun zamandır düşünüyordum. Kısmet bu güneymiş ?

Mustafa Erdoğan : Hoş  bulduk… Bu güzel düşünceniz için çok teşekkür ediyorum Bekir bey. 

Kayserimaç : Bildiğim kadarıyla Kayserispor’un ilk kadrosunda kendine yer bulan  ilk Kayserili oyunculardan birisiniz ? Anlatır mısınız, bu nasıl gerçekleşti ?

Mustafa Erdoğan : O zamanlar Kayseri amatör kümede yer alan Erciyes Gençlik’de oynuyordum. 1966 yılında bizim takımla Orta Anadolu ve Sanayi Gençlik kulüpleri birleşerek Kayserispor’un çekirdeğini oluşturdu. Renklerini de Erciyes Gençlik’den aldı. Ben de hem Erciyes Gençlik’de hem de öteki takımlarda yer alan bazı arkadaşlarımla birlikte kendimi bir anda Kayserispor’da buldum. 2 sezon amatör forma giydim. Sonra profesyonel imza attım.

Kayserimaç: Hatırlıyor musunuz , o ilk kadroda kimler vardı ?

Mustafa Erdoğan : Ben vardım, sağbek İhsan Taşkın, merhum Kubilay, Şevki, kaleci Muharrem ve diğer arkadaşlar … Kayserili olarak rahmetli Cemal Bozdemir, İbrahim İmamoğlu, Bekir Molu, Ahmet Özdemir, Oktay Aktan  o ilk sezonki kadrodaydık. Ama bu arkadaşlarımdan bazıları sadece hazırlık maçlarında oynadı.

Kayserimaç : Peki ilk antrenörünüz kimdi, hatırlıyor musunuz ?

Mustafa Erdoğan : Kayserispor yeni kurulmuştu ve şehirde büyük bir heyecan vardı. Takımı Erdoğan Gürhan’a emanet ettiler. Çok iyi ve insancıl biriydi. Allah rahmet eylesin.

Kayserimaç : 1967-68 sezonundaki o spor tarihimize “  Kara Pazar “ olarak  geçen Sivasspor maçında oynamadınız ama ?

Mustafa Erdoğan : Evet… O maç öncesinde tırnaklarım çekilmişti. Yani bir operasyon geçirmiştim. Olaylar nedeniyle yarıda kalan maçı merhum kulüp başkanımız Rifat Gönen ile birlikte protokol tribününde ve şaşkınlıkla tabii çok da üzülerek izledim.

Kayserimaç: Kayserispor’dan sonra hangi kulüplerde oynamıştınız ?

Mustafa Erdoğan : Kayserispor’dan 1972-73 sezonunda yollarım ayrıldı. Teknik Direktör  Erdoğan Gürhan ile birlikte Konya İdman Yurdu’na gittim. Orada 1975’e kadar oynadım ve futbol hayatımı noktaladım. Daha sonra Kayserispor’da da forma giyen Celal Boyalı’nın transferinde çabam oldu. Celal o zamanlar Konya İdman Yurdu’ndaydı.

Kayserimaç : Teker teker isim verdiniz, ilk kadroda bile çok  sayıda Kayserili oyuncu varmış. Peki son yıllarda Kayserispor ya da Kayseri Erciyesspor’da Kayseri kökenli futbolcu niçin yok ?

Mustafa Erdoğan: Bu tümüyle yöneticilerin yanlışı, hatta ayıbı…Koskoca Kayseri’den eğer bu takımlarda forma giyebilecek kalitede tek oyuncu bile çıkartamıyorlarsa kapıya kilit assınlar ? Demek oluyor ki, alt yapı tümüyle yalan, göstermelik ve hiç önem verilmiyor  !

Kaysermaç : Peki tribünlerin boşalmasını neye bağlıyorsunuz ?

Mustafa Erdoğan : Şike sürecini iyi değerlendiremediğimizi düşünüyorum. Bir de şiddet ile küfür seyirciyi statlardan iyice soğuttu. Milletin maça gelmemesine vallahı şaşıyorum ?  bir doymuşluk var sanki… Bunu  sadece ekonomik nedene bağlayamazsınız, çünkü biliyorum ki en ucuz maç bileti Kayseri’de ?

Kayserimaç : Futbol yaşantınızda unutamadığınız bir anınız var mı ve paylaşır mısınız ?

Mustafa Erdoğan : Yıkılan Atatürk Stadı’nda Kayserispor ile Sarıyer karşı karşıya…Ben burnuma yediğim tekme nedeniyle darma dağınık olmuşum… Burnuma tampon yaptılar kan yine durmadı. Kanlar aka aka ve gözlerimden yaşlar boşalarak maçı tamamladım. Formam kıp kırmızı oldu. Maç 1-1 bitti ve tabii  ona çok üzüldüm. Bir de Konya İdman Yurdu’nda iken Türkiye Kupası’nda İstanbul İnönü Stadı’nda Beşiktaş ile oynadığımız ve 1-1 biten bir maçım var. O zamanın şöhretli oyuncularına karşı çok iyi oynamış ve transfer teklifi bile almıştım. Ama Konyalılar bırakmadı. Kulüpte kaldık tabii ki ?

Kayserimaç : Futbolu bıraktıktan sonra Kayserispor yöneticileriyle  hiç görüşmeniz oldu mu, yani arayıp sordular mı ?

Mustafa Erdoğan : İşin asıl üzücü olan tarafı da bu ya zaten ? Bu kulübe hasbelkader yıllarca emek vermişiz, kimsenin ne tanıdığı- ne de arayıp sorduğu hemen hiç yok ?  Burada klasik bir söz edeceğim : Unutanları da zaman gelip unuturlar ! Futbol çok nankör bir meslek, vefasızlık diz boyu…

Kayserimaç : Karşısında oynayıp da çekindiğiniz oyuncu var mıydı ?

Mustafa Erdoğan : Kesinlikle hayır ! Çıkar, topumu oynar en iyi şekilde mücadele etmeye ve görevimi yapmaya çalışırdım.

Kayserimaç : Son olarak ileride futbolcu olmayı düşünen gençlere ve Kayserili sporseverlere iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı ?

Mustafa Erdoğan : Futbolun nankör bir meslek olduğunu sakın unutmasınlar. Çok çalışsınlar ama en iyi dönemlerinde bile olabilecek bir sakatlık sonrasında bir kenara atılacaklarını da iyi bilsinler. Kayserili futbolsever hemşerilerime de gazeteniz Kayserimaç aracılığıyla sonsuz selamlarımı ve sevgilerimi iletiyorum. Bu güzel röportaj düşünceniz için size de çok teşekkür ederim Bekir bey ?

Kayserimaç: Ben de size çok teşekkür ederim Mustafa bey… Sizi ta okul yıllarınızdan beri tanıyan, maçlarınızı sürekli izleyen biri olarak bundan sonraki yaşamınızda esenlikler diliyorum.

Kayseri Maç Gazetesinden Bekir Demirağ’ın izni ile yayınlanmıştır.

Not:Kayserispor.org sitesinin ek bilgisi;

Mustafa Erdoğan Kayserispor’da

1966-67 sezonunda 25 Maç

1967-68 sezonunda  6 Maç

1968-69 sezonunda 8 Maç

1969-70 sezonunda 1 Maç

1970-71 sezonunda 3 Maç

1971-72 sezonunda 2 Maç

1975-76 sezonunda 16 Maç

1976-77 sezonunda 5 Maçta forma giydi.

Toplamda; 66 Maçta forma giydi.

Konya İdman Yurdu formasi ile Kayserispor’a karşı 1 maçta forma giydi. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here