0011

KAYSERİSPOR GENÇ OYUNCULARI KAZANMA
KONUSUNDA NE KADAR BAŞARILI…

Kayserispor son yıllarda transferler içinde gittikçe artan bir şekilde bilinen, sivrilen genç yetenekleri takıma kazandırmaya dönük bir yapılanma içinde. Ancak bu yapılanmayı başarıya ulaştıracak donanımlara sahipler mi? Yoksa Fenerbahçe’nin bir zamanlar yaptığı gibi 35-40 oyuncu transfer edip, bu oyuncuların içinde parlayan genç oyuncuları da alıp, hiç oynatmadan  oyuncular için kayıp yıllara sebep olmak, futbola zarar verir. Alınan oyuncular iyi analiz edilip, güvenilen oyuncular olmalı. Okay gibi, Engin Bekdemir gibi. Sonra da bu oyunculara ısrarla şans verilmelidir. Peki Kayserispor aldığı oyunculara istikrarlı bir şekilde şans veriyor mu? Buna “evet” demek mümkün değil. Bu Tolunay Hoca döneminde de böyleydi. Şimdi Shota döneminde de böyle. Durumu bazı örneklerle açıklayalım.

Semih Aydilek konusunda da Kayserispor kararsızlardan. 2009 yılında Kayserispor’a gelen geldiği ilk sezonda çoğu yedekten girmek üzere 14 Süper Lig maçında forma giymişti. 2010-2011 yılı başında ise hazırlık maçlarında kendisine şans verilmesi nedeniyle daha çok oynayacağı hususunda gayet umutluydu ancak başlangıçta forvet transfer etmeyebiliriz diyen yöneticiler daha sonra Kujoviç ve Zalayeta’nın gelmesinden sonra Semih ancak 10 Süper Lig maçında forma giyebilmiştir. Sezon sonunda ise Semih ile yolların ayrıldığı belirtilmişti. Ancak devre arasında Semih Aydilek’e yeniden lisans çıkarılarak takım içine dahil edildi. Semih Aydilek bu sezon sadece Beşiktaş maçında oyuna girdi. Son haftalarda, Semih Aydilek’i yeniden keşfetmiş olmalılar ki, 18’de kendine yer de bulmaya başladı.

Abdulkadir Özgen, 2010 yılı başında Almanya’dan alındı. 1986 doğumlu. Geldiği sezon 16 Süper Lig maçı, 1 tane de Türkiye Kupası maçında forma giydi. Shota’nın onun oyun stilini beğendiği söyleniyordu ve sık sık da onbirde şans buldu. Ancak gole yakın bir oyuncu olmasına rağmen genellikle kanatlarda değerlendirilmeye çalışılmıştı. 2010-2011 sezonunun ilk yarısında da Kayserispor’da 9 lig maçında oynadı ve 2011 yılı ara transfer döneminde ise Bucaspor’a verildi. Önceleri kiralık olduğu belirtilmişti ancak kiralık değil, bonservisi birlikte verildiği anlaşıldı. Abdulkadir Özgen önce Bucaspor’da harika bir ikinci yarı oynadı ve Bucaspor formasıyla 7 gole imza attı. Bu sezonda Bank Asya 1. ligde başarılı performansını devam ettiriyor ve Trabzonspor, Gaziantep, Bursaspor gibi takımlar tarafından takip edildiği belirtiliyor. Abdulkadir Özgen toplara iyi vuran, kendine güvenli bir oyuncu profili çiziyor. Kayserispor’da ise kaleye vurmaya korkan bir yapısı bulunuyordu.

Savaş Yılmaz, 1990 doğumlu. Kayserispor’a 2007 yılı başında geldi. 2008-2009 yılında 3 Süper Lig maçında, 2008-2009 sezonunda 12 Süper Lig ve 1 Türkiye Kupası maçında, 2010-2011 sezonunda 15 Süper Lig ve 1 Türkiye Kupası maçında oynadı. Çok koşan, pres yapan, modern futbolun ihtiyaçlarına cevap verebilen bir oyuncu yapısı vardı. Genç ve ümit milli takımlarda toplam 49 kez forma giymiştir. Bu sezon başında anlaşılmaz bir şekilde Samsunspor’a bonservisi ile birlikte verilmiştir. Oysa şu anda dahi takımda olsa Riveros ile birlikte gerçek yeri olan orta sahada forma giyebilirdi. Samsunspor, onun için asla doğru bir tercih olmamıştı. Çünkü oynadığı aynı bölgede Selim Teber, Alman oyuncu Fink, Mustafa Sarp, Murat Yıldırım gibi önemli oyuncular vardı. Devre arasında da Mustafa Sarp gidip, bir başka önemli oyuncu Murat Ceylan gelmişti. Neticede de ara transfer döneminde bonservisi ile birlikte Boluspor’a transfer oldu. Bu tip oyuncular, yaratıcı yönü ağır basan oyuncular olmadığı için alt liglerde kendini fark ettiremeyebilir. Ancak bana göre Savaş Yılmaz önemli bir oyuncuydu ve Kayserispor’da her sezon artan grafiği ile bu takımda olmayı hak eden oyunculardandı.

Okan Alkan, 1992 doğumlu ve bu sezon sadece 8 lig maçında kendisine şans verilmiş.

Engin Bekdemir, 1992 doğumlu ve çoğu yedekten olmak üzere sadece 6 lig maçında forma giymiş.

Nadir Çiftçi 1992 doğumlu ve yine çoğu yedekten olmak üzere 9 lig maçında forma giymiş.

Cem Sultan, 1991 doğumlu ve sadece 4 lig maçında forma giymiş. Bu maçların ilk ikisi Galatasaray ve Trabzonspor maçları ve forma giydiği maçlar üst üste maçlar değil.

Okay Yokuşlu, 1994 doğumlu, bu sezon başında Altay’dan alındı. Genç oyunculardan en çok şans verilen oyuncu. Bu sezon 16 lig maçında forma giydi. Kolay adam eksiltebilen, golü de düşünen yapısıyla forvet arkası olarak düşünülebilecek bir oyuncu. Ancak modern futbolun gereksinimleri düşünülünce zaman zaman Shota’nın onu denediği bölge olan defansın önünde oynayan ikili orta saha mevkinde de başarılı olmaya çalışması şart. Kendini güçlendirirse, Avrupa’da da rahatlıkla bir oynayacak bir seviyeye gelebilir. Ancak modern futbolun gerektirdikleri derken, ölçüyü kaçırmamak gerekir. Kimi hocaların yaptığı gibi “yetenek düşmanı” gibi hareket ederek, oyuncunun yeteneklerini de köreltmemek gerekir. Tersine yeteneklerini sahaya yansıtması için teşvik edilmesi, cesaretlendirilmesi doğru olacaktır.

Bazen teknik direktörler, bir fizikci, kimyacı edasıyla durup dururken keşif yapmaya çalışırlar ve bir maçta diğer maçlarda oynatmadıkları bir oyuncuyu oynatarak, o maçtada başarılı olursa, “deha” rolünü üstlenmeye çalışırlar. Mustafa Denizli ve Fatih Terim de dahil pek çok teknik adam bunu zaman zaman yapar. Oysa futbol basit bir oyun. Çılgınlığa da gerek yok. Bir oyuncu iyi ise, ısrarla şans vermekten çekinmemek gerekir. Genç oyuncuları kazanmanın yolu da onlara şans vermekten geçiyor. Kayserispor’da bulunan ve örneklerini verdiğim Okan Alkan, Engin Bekdemir, Nadir Çiftçi ve Cem Sultan da sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da bilinen ve takip edilen oyuncular. Üstelik yerlerine oynayan oyuncular bu oyunculardan 2 gömlek üstün falan değil. Aynı ayarda veya daha aşağı ayarda oyuncular. Bu yüzden bu oyunculara bence daha çok şans verilmeliydi, verilmeli diye düşünenlerdenim.
Semih Aydilek ilk geldiği sezon bana pek umut vermemişti. Ancak geçen sezon kimi maçlarda önemli bir oyuncu olabileceğinin sinyallerini vermişti. Semih’in öncelikle oyun zekası iyi düzeyde değil. Her hareketi sahanın her yerinde yapmaya çalışması doğru değil. Yerinde davranmak gerekir. Basit oynamak ve gerektiğinde adam eksiltmek gerekir. Semih ise sahanın her yerinde çalım atmaya çalışıyor.
Orduspor’a gönderilen Ömer Alp Kulga, geçen sezon alınıp Karabükspor’a gönderilen Barış, Hamza gibi umulan neticenin alınamadığı oyuncular da mevcut. Bir de örneğin Eren’den sonra bu bölgede oynayacak iyi bir Türk oyuncumuz yok. Bu bölgeye Sivasspor’un sezon başında aldığı Murat Akça, şu anda Kasımpaşada oynayan Barış Başdaş, Samsunspor’da oynayan Kemal Tokak gibi genç ve kapasiteli oyuncuların transferi düşünülmelidir. Bu oyuncular asla zarar ettirecek oyuncular da değiller. Yeter ki şans verilsin. Antalyaspor’un Denizlispor’dan aldığı Musa Nizam gibi görülemeyen ya da kaale alınmayan oyuncular da var, elden kaçan. En son Bucaspor’dan alınan 1992 doğumlu Kamil Ahmet Çörekçi için de herkes çok olumlu şeyler söylüyor. Sağ bek, sol bek, sağ kanatta oynayabilen bu oyuncuya da şans verilirse Türk futbolu için önemli bir kazanım olabilir. Ancak bana göre Okan Alkan’ın da bu bölge için bonservisinin alınması uygun olacaktır. Belki seneye sağ bek için yabancı hakkımızı kullanmaksızın Kamil Ahmet ve Okan Alkan ile bu bölgeyi yeterli hale getirebiliriz.
Shota’nın Kayserispor camiasına yakın isimlerden bir futbolcu izleme komitesi oluşturması gerekir. Genç oyuncular konusunda da danışabileceği önemli kişiler olmalı. Örneğin takımda Sportif Direktör konumuna Tugay Kerimoğlu tarzında dışarıyı bilen, içeriyi bilen, kapasiteli, birikimli birisi getirilmeli. Kayserispor iyi şeyler yapmaya çalışan bir görüntü içinde ama kurumsallaşma, organizasyon gibi konularda çok eksik. Bir yere kadar gelip tıkanılıyor. Takıma sonradan katılan genç oyuncuların psikolojik destek anlamında da takip edilmesi, bu konuda uzman kişilerle çalışılması şart. Eğer ki bu oyunculardan önemli yerlere gelmesi bekleniyor ve isteniyor ise.

Selim DÜNDAR
selimdundar38@gmail.com

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here