Real Madrid’in gurbetçi futbolcu açılımından sonra Türk takımlarında büyük bir gurbetçi atağı baş gösterdi. Eskiden de bu eğilim vardı ama Mesut Özil, Hamit Altıntop ve Nuri Şahin’in İspanya’ya transferiyle eğilim, eğilimlikten çıkıp yayılım haline geldi. Yazının buraya kadar olan kısmı Süper Lig’deki 17 takım için geçerli. Evet, bir tanesini dışarıda tutuyorum. O takımsa Kayserispor. Süleyman Hurma önderliğinde “model takım” olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Kayserispor bu madeni uzun zaman önce keşfetmişti. Son 2 sezondur yerli ve gurbetçi gençlerin yanına kaliteli ve kariyer sahibi yabancılar eklediler. Bu sezonki transfer politikalarında da farklılık yok. Neyse, lafı uzatmadan değerlendirmeye geçeyim.

Souleymanou ile yollar nihayet ayrıldı ve Kayserispor kaleye Arjantinli Nicolas Navarro’yu transfer etti. Bir dönem oldukça parlayıp Argentinos Juniors’a Maradona’dan sonra en büyük bonservis bedelini kazandırarak Napoli’ye giden Navarro, İtalya’da tutunamadı ve kariyeri gerilemeye yüz tuttu. Fakat son zamanlarda milli takım için alternatif olma noktasına geldi. Navarro’yu hiç seyretmedim. Fakat referansları olumlu. İkinci kaleci geçen sezonun son zamanlarında kaleyi devralan Gökhan Değirmenci. Oynadığı sürede topladığı övgülerin haklılığını tam olarak karşılayamamış olsa da yeterli bir eldiven. 3. kaleci bu yıl İskenderun DÇ’den alınan Erhan Kırcı. Kariyerinde Trabzonspor da var. Geçen sezon bir maçını seyretmiştim. İyi bir kaleci. Rotasyon son derece yeterli.

Kayserispor’un yıllardan beri süregelen bir sağ bek hastalığı var. Kimleri kimleri transfer ettiler ama istikrarlı bir oyuncu bulamadılar. Görünen o ki bu sezon Fenerbahçe’den kiralık Okan Alkan’la idare edecekler. Gerçi Süleyman Hurma sağ beke transfer geleceğinden bahsetti ama şu dönemde iyi bir oyuncu bulunabilir mi, soru işareti! Okan’ı geçen sezon birkaç maçta seyretmiştik. Hücuma çıkmayı seven, potansiyeli olduğu belli bir oyuncu. Fakat tüm bir sezonu kaldırabileceği düşüncesinde değilim. Mantığım iyi bir yedek olabileceğini söylüyor. Yedekteki aslî sağ bek Tolga Yıldız’ı tanıdığımı söyleyemem. Bu ikili dışında yeni transfer Ömer Kulga sağ beke devşirilebilir. Bence sağ beke direkt olarak yerleşecek bir transfer gerekli.

Tandemdeki adaylar İlhan Eker, Eren Güngör, Zurab Khizanishvili, Ömer Kulga ve Berkay Dabanlı. Zurab adaylar arasında birinci sırada yer alıyor. Muhtemeldir ki geçen sezon hayranlıkla seyrettiğimiz Amisulashvili’yi bizlere unutturacak. Kariyeri çok parlak ayrıca tecrübesiyle vatandaşı Şota’nın saha içindeki yardımcısı olacak. Zurab’ın ilk 10 hafta sonunda ligdeki en iyi 5 stoper arasına yazılacağını düşünüyorum. Zurab’ın yanı için aday sayısı epey fazla. Ben yeni transfer, gurbetçi Berkay’ın formaya en uzak isim olduğu kanısındayım. Eren Güngör sakatlığını atlattı, yavaş yavaş geliyor. Sezona 11 başlayamasa bile her daim formaya yakın olacaktır. Bir başka gurbetçi Ömer Kulga’nın birkaç videosunu izledim. “Baby Face”ler yazısında da bahsetmiştim. Bence yeni sezonun sürprizlerinden olacak. Sağ bek transferi yapılmazsa sürpriz bir biçimde 11’e yerleşebilir. Stoper olarak oynayabilmesi için önündeki adaylar epey “yüklü”. Fakat sezon sonu bin dakikayı geçkin süre alacağı düşüncesindeyim. Gelelim İlhan Eker’e. İlhan Anadolu için iyi bir stoper ve televizyondan gördüğüm kadarıyla düzgün bir insan. Oynatılsa da oynatılmasa da takıma katkısı olacaktır. En muhtemel tandem Zurab-İlhan gibi gözüküyor. Bu isimlerin ağırlığı sorun yaratabilir.

Sol bekin tapusu Hasan Ali tarafından alınmış durumda. Geçen sezon 34’te 33 yapmıştı. Bu sezon da kendisini zorlayacak bir futbolcu yok. Hasan’ı ne kadar beğendiğimi daimi okuyucular zaten biliyor. Bana göre ligdeki en iyi yerli sol bek. Kayserispor yönetimi de ona çok güveniyor olmalı ki yedeğinde kimse yok. Geçen sezon sol bek olarak denenen Semih Aydilek’le de yollar ayrılmış vaziyette.  Hasan Ali’nin başına bir şey gelmezse -ki umarım gelmez- rotasyon yeterli. Bunu Hasan Ali’nin istikrarına dayanarak söylediğimi lütfen göz ardı etmeyin.

Karşımızda yine bir 4-5-1 takımı var. Gidişata göre 4-3-3’e dönebilen bu sistem takımlarımızın baş tacı. Kayserispor muhtemeldir ki bu taktiğin 4-2-3-1 versiyonunu kullanacak. Merkezdeki 2’liden biri tam olarak defansif diğeri çift yönlü orta saha olarak görev alacaktır düşüncesindeyim. Kayserispor’da Copa America finali görmüş 2 oyuncu var. Gerçi Santana finalde oynayamadı ama turnuvada görev aldı. İkisi de ülke ortalamasının üstünde, teknik futbolcular. Yaşanabilecek tek sıkıntı dört ciğer ekolünden gelmemeleri ve nispeten ağır kalma ihtimalleri. Ama Şota’nın milli takımda da beraber oynayan bu ikiliyi bozmayacağı düşüncesindeyim. Twitter ve blogda Kayserispor konuşurken sürekli bahsettiğim Santana tezinin yanına bu yıl Riveros tezi de eklenecek. Fakat buraya şöyle bir ünlem koymam gerek. Savunmada Zurab-İlhan, orta sahada Riveros-Santana dörtlüsü takımı oldukça ağırlaştırabilir. Bu durumu engellemek için Şota ya 4’lüyü bozup aralarına bir “pitbull” yerleştirecek ya da takımı geçen yılın aksine ağır tempoda oynatacak. Alternatifler Abdullah Durak, Savaş Yılmaz ve Furkan Özçal. Rotasyon güçlü, sıkıntı yaşanacağını sanmam. Ayrıca hazırlık maçlarında kullanılan kadroya bakınca Troisi bu bölgede değerlendirilmiş gibi gözüküyor.

Sağ açıkta yeni transfer, gurbetçi Sefa Yılmaz yer alıyor. Transfer döneminin başında Es Es’e gideceği söylenen Sefa sonradan karar değiştirdi ve 700 bin Avro gibi bir bonservisle Kayserispor’a transfer oldu. Sefa son hazırlık maçlarının tümüne 11’de başlamış. Ligin ilk haftalarında formasının garanti olacağını söyleyebiliriz. Sefa’yı seyretmedim ama hakkında söylenenler olumlu. Bir kere teknik ve güçlü olduğu, mücadeleden kaçmadığı söyleniyor. Delici yönünden ve hızından bahsediliyor. Sağ açığın yanı sıra sol açık ve 10 numara mevkisinde de oynayabiliyor. Negatif yanı ise kendine olan aşırı güveni. Sefa, Cangele tam anlamıyla düzelene dek rakipsiz bir biçimde yoluna devam edecek. Onu yedekleyecek futbolcular hücum hattının hemen her yerinde oynayabilen Cangele ve hazırlık maçlarında Sefa’nın yerine denenen Cem Sultan. Bu mevkide bol bol forvet devşirmesi izleyebiliriz çünkü 1 kişilik kontenjan için aday sayısı epey fazla. Örneğin Ömer Şişmanoğlu. Daha ziyade sol açıkta değerlendirileceğini düşündüğüm Amrabat da ihtiyaç halinde buraya çekilebilir.

Sol açık için adaylar daha nitelikli ya da şöyle diyeyim daha kariyerli. Sakatlık, ceza, vs. olmadığı sürece Nordin Amrabat 11’deki yerini alacaktır. Amrabat’ı Galatasaray’ın istediği yazıp çiziliyordu ama bana göre henüz erken. Amrabat yetenekli tamam ama geçen sezon böyle bir transferi gerçekleştirecek kadar oynamadı. 2-3 maçlık parlamalarını en az 15-20 maça çıkartabilirse o zaman tekrar oturur, konuşuruz. Amrabat’ı yedekleyecek oyuncu, antremanların her daim gözdesi James Troisi. Türkiye’de Gençlerbirliği forması giyerken Kayserispor’a karşı yaptığı hat-trick dışında akıllarda kalacak performans gösteremeyen Troisi, yıllardır patlaması beklenen bir bomba. Hazırlık maçlarındaki kadrolardan anladığım kadarıyla Şota onu merkezde de deniyor. Bu sezon son yıllara nazaran daha fazla süre alacak gibi. Bu ikili dışında kullanılabilecek alternatifler yeni transfer Riveros, Sefa Yılmaz ve belki de Engin Bekdemir. Bu mevki de son derece yeterli.

Geldik 10 numaraya. Şota buradaki hakkını 10 numaradan yana mı yoksa 2 merkez orta sahanın önünde biraz daha ofansif bir 3. orta sahadan yana mı kullanacak bilemiyorum. Hazırlık maçlarında bu bölge Altay’dan transfer Okay Yokuşlu’ya ayrılmış. 17’lik Okay şimdiden Süper Lig’de düzenli olarak forma giymeye başlar ve istikrarlı bir biçimde performansını yükseltirse 21-22 yaşında nasıl bir futbolcu olur sahiden merak ediyorum. Kayserispor’un ve dolayısıyla Şota’nın elinde büyük bir cevher var. Okay’ı havaya sokmadan yıldız konumuna yükseltebilirlerse Altay’a ödedikleri bonservisi misliyle çıkartırlar. Şota bir hazırlık maçında Okay’ı çıkartıp Savaş Yılmaz’ı oynatmış. Alternatifler arasında Engin Bekdemir ve -sahalara döndüğü zaman- Cangele var. Sezonun genelinde bu bölgeyi Okay ile Cangele’nin götüreceğini düşünüyorum. Okay, Cangele’ye nazaran biraz daha geride, birkaç satır üstte bahsettiğim gibi 2 merkez orta sahanın birkaç adım önünde oynatılacaktır. Yine alternatifi bol ve sağlam bir mevki.

Geldik tek kişilik kontenjanı olan santrfora. Adaylar Gökhan Ünal, Emir Kujovic, Ömer Şişmanoğlu, Nadir Çiftçi ve Cem Sultan. Cem ve Ömer’in zorunluluklar dışında forvet rotasyonunda olacağını sanmıyorum. Onları daha ziyade sağ ve sol açığın alternatifleri arasında göreceğiz. Gökhan Ünal klasik bitirici santrfor. Kayseri’den uzak kaldığı günlerde bekleneni veremedi ama Kayseri’ye dönüşüyle kendini bulduğu söyleniyor. Hazırlık maçlarında attığı goller bunun kanıtı. Emir Kujovic fizikli ama klasik pivot santrfor değil. 1.94’lük boyuna rağmen tekniği oldukça iyi. Geçen sezon zaman zaman parladı ama kendisini tam olarak gösteremedi. Bu sezon daha iyi olması takımının ligdeki durumuna direkt tesir edecektir. Kayserispor’un bir diğer gurbetçi transferi Porstmouth’tan Nadir Çiftçi oldu. Nadir Çiftçi, Gökhan Ünal ile Kujovic’in bazı yönlerden karışımı gibi gözüküyor. Gökhan Ünal kadar olmasa da ceza sahası içinde tehlikeli, belki de Kujovic’ten daha iyi bir biçimde hava toplarında etkili. Nadir, oyun tarzını İbrahimovic ile Drogba’ya benzetiyor. Onunla yapılan şu röportajı okumanızı öneririm. Gökhan Ünal formanın ilk adayıymış gibi gözüküyor. Kujovic’le Nadir’in forma şansı eşit. Ömer’in önce kenarlarda sonra forvette değerlendirileceği kanısındayım. Cem Sultan’ın forma ihtimali fazla gözükmüyor.

Yazının kimi noktalarında belirttiğim gibi Kayserispor bir proje takım. Yapılan transferlere baktığımızda hedefin yarışmaktan ziyade yetiştirmek olduğunu görebiliyoruz. Kayseri’nin bu sezon da sürpriz yetenekler çıkartacağını düşünüyorum. Yeni sezonda Zurab’ın çok beğenileceğine, Ömer Kulga’nın dikkat çekeceğine, Sefa ve Okay’ın yıldızlaşacağına eminim. Peki Kayserispor bu sezon yarışabilecek mi? Geçtiğimiz yıllarda son haftalarda düşen bir takım görüyorduk. Bu yıl o derece sert düşüşler yaşayacaklarını sanmıyorum. Çünkü daha alternatifli bir kadro oluşturuldu. Yine de onları şampiyonluk adayı olarak gösteremiyorum. Hatırlarsınız bir önceki incelemede Gaziantepspor’u şampiyonluk adayı göstermiştim ama Kayserispor bence o düzeyde değil. Çünkü genç futbolcu ağırlıklı takımların istikrarından bahsetmek kolay olmuyor. Kayserispor takımın tecrübeleri Navarro, Zurab, Riveros, Santana ve Gökhan Ünal’dan faydalandığı ölçüde lige tutunacaktır. Çok karmaşık bir sezon yaşayacağımız için tahmin yürütmek kolay değil ama Kayserispor’un 2-6 arasında yer bulacağını düşünüyorum.

Tahmini 11 şöyle:

Kaynak: http://www.uzunpaslar.com/2011/08/geleneksel-kadro-incelemeleri_11.html

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here