Son yazımızda Beşiktaş’a karşı nasıl oynamalı başlığı ile bazı değerlendirmelerde bulunmuştum. Bu sezonun lig esas alındığında hiç şüphesiz  en formda teknik direktörü olan Sumudica, Beşiktaş’a karşı nasıl oynaması gerektiğini iyi çalışmış. Yazımda bahsettiğimiz üzere defansı ve orta sahayı birbirine yakın ve kalabalık tutarak Beşiktaş’ın etkili oyuncularına boş alan vermeden, ani çıkışlarla da tehlikeler oluşturmak istedi. Ben önceki yazıda maçta kırmızı kart gören Tiago Lopes’in yerine Sapunaru, defansın ortasında Kucher ve Kana Bıyık ile orta sahada cezalı Şamil Cinaz’ın yerine de Espinoza ile oynaması fikrimi belirtmiştim. Sumudica defansın ortasında Kucher ve Kana Bıyık ile başladı. Ancak Sapunaru’yu sağda değil, defansın önünde Şamil Cinaz’ın görev bölgesinde değerlendirdi. Espinoza’yı tercih etmedi. Kayserispor temel diziliş olarak yine 4-2-3-1 ile oyuna başladı. Ancak Beşiktaş’ın hücumlarında 4-5-1 ve zaman zaman 5-4-1’e kayan bir diziliş ile oynarken, top Kayserispor’da iken Fernando Boldrin’in öne taşıdığı toplarla Ryan Mendez , Güray ve Umut ile tehlike oluşturmaya çalıştı. Ne varki ilk yarıda kişisel hatalardan Beşiktaş’a 2 net pozisyon imkanı verdik. Özellikle Kucher ve Atilla Turan’ın hatasında Oğuzhan’ın pozisyonu çok net bir pozisyondu. Ancak çok adam ile cesur şekilde hücuma çıktığımız anlarda, tam 7 oyuncu rakip ceza sahası civarında kümelenmişken soldan Kucher Gökhan’ı ekarte edip iki harekette sert ve kavisli bir orta yaptı ve topu Umut Bulut ile buluşturmayı başardı ve golümüz geldi. İlk yarıyı böyle bitirmek çok önemliydi. Ancak ilk yarının sonunda hiç pozisyon yok iken, Umut Bulut’un topu uzaklaştırmak isterken önce iyi kontrol edememesi ardından da topa tam vuracağı sırada Cenk’in araya girmesi ile Cenk’in ayağına ve topa karışık bir şekilde vurması ile Beşiktaş penaltı kazandı.

Penaltı’nın tarifine göre serbest vuruşa yol açacak on kusurlu hareketten birini ceza sahası içinde rakip takım oyuncusuna yaparsanız, penaltı oluyor. Yani orada gollük pozisyon olması veya topun rakip oyuncunun kontrolünde olup olmamasının önemi yok. Dolayısıyla hareket top ile karışık da olsa tarife göre penaltı. Ancak burada şu soru bence kritik: “Aynı pozisyon birebir Beşiktaş kalesinde olsa yani Cenk topu uzaklaştırmaya çalışırken Umut araya ayağını soksa ve Cenk top ile Umut’un ayağına karışık vursa, Hakem Yaşar Kemal Uğurlu, ne karar verdi? Yine penaltı verir miydi?” Hakem Yaşar Kemal Uğurlu’nun ilk yarının bitiş düdüğünden sonra Tiago Lopez’e gösterdiği sarı karttaki rahatlığı ve ardından ikinci yarının hemen başında onu ikinci sarıyı göstererek oyundan atmasını dikkate alınca, aynı pozisyon Beşiktaş kalesinde olsa, hakem penaltıyı veremezdi demek zor olmuyor. Bu Hakem, geçmişte Beşiktaş aleyhine yaptığı hatalar ile eleştirilince son dönemde Beşiktaş maçlarında tam tersi bir psikoloji ile hareket ediyor ve Beşiktaş aleyhine olmamak için bir çaba harcıyor gibi. Bir söz de Tiago Lopez’e söylemek gerekiyor: “İlk yarı bitmiş, gereksiz yere hakeme kart gösterecek fırsat veriyorsun. İkinci yarı top Kana Bıyık’a geliyor gereksiz şekilde Babel’i çekiyorsun. Sürekli oyunu geren bir tavrın var. Bu şekilde takıma zarar veriyorsun. Artık sadece maça odaklan, rakip takım oyuncularına veya hakeme değil. Oyunun kontrol edemediğin değil, kontrol edebildiğin alanlarına yoğunlaş ve oyununu oyna.”

Maçın ikinci yarısının başında 10 kişi kalınca tüm planlar elbette bozuldu ve oyunu o şekliyle bitirebilmek için Sumudica bence erken bir değişiklik yaparak Boldrin yerine Espinoza’yı aldı. İleri top taşıyan bir Boldrin vardı. Keşke biraz daha bekleseydi. Ancak Sumudica beklemeyi belki de haklı olarak göze alamadı ve Boldrin yerine Espinoza’yı kırmızı kart sonrası hemen oyuna aldı. Güray Vural’ı Tiago Lopez’in yerine sağa çekip, aynı şekilde kalabalık defans ve orta blok ile oyunu devam ettirdi. Oyunun son bölümünde de Levent Gülen sağ bekte oynarken, Güray Vural oyundan çıkan Ryan Mendez’in yerine orta sahada hücuma yakın bölgede oynamaya çalıştı.

İlk yarı 2-3 pozizyon bulan Beşiktaş, bir kişi fazla oynadığı ikinci yarı pozisyon bulamadı. Beşiktaş oyunun uzatmalarla birlikte son 15 dakikasında Gökhan Gönül’ün yerine Negredo’yu alıp, 3-2-5 gibi bir düzen ile oynadı. Ancak zaten 5-6 kişi ile savunmada olan Kayserispor ceza sahasında 5 Beşiktaş’lı da olunca oyun iyice çıkmaza girdi. Aslında bu dakikalarda oyunda Fernando Boldrin gibi topu taşıyabilecek bir oyuncu olsa, Kayserispor biraz ileri doğru çıkarak çok rahat Beşiktaş kalesinde pozisyon bulabilirdi. Çünkü bazı pozisyonlarda defansta sadece Pepe kalmıştı.

Ligin ilk yarısının bitmesine iki maç kaldı. Haftaya Pazar günü  Akhisar ile deplasmanda oynayıp, ardından Kayseri’de oynananacak Malatya maçı ile devreyi tamamlıyoruz. Lider Galatasaray’ın 5 puan gerisinde 5. sıradayız. Akhisar son dönemde bir düşüş yaşıyor. Haftaya Akhisar’dan puan almamız sürpriz olmaz. Ardından Malatya maçını da içeride kazanarak devreyi 30-33 puan ile bitirebiliriz.

Maçtan sonra Umut Bulut penaltı pozisyonu için gayet içtenlikle, “maç esnasında topa vurdum sandım ama Cenk’in ayağına da vurmuşum, penaltıydı” şeklinde cevap verdi. Bu dürüstlük Adebayor için de örnek olsun. Kazanmaktan daha önemlisi, maç sonu bu içtenlik ve dürüstlüğe sahip olabilmek… Galiba iyi takım olmanın ve kenetlenmenin de özünde bu içtenlik ve özveri ile mücadele gücü yatıyor.

Tüm takıma ve tribünleri dolduran taraftara teşekkürler…

Selim Dündar

 

 

1 YORUM

  1. Maaşallah, doğrucu davut olup çıktınız. Pozisyonun penaltı olduğunu, Erman Toroğlu gibi yılların kurdu ve otoritesi bilmiyor sen biliyorsun. Umut Bulut hiç gereği ve tehlikeli pozisyon yokken, en acemi futbolcunun yapmaması gereken müdahaleyi yapıp (sizce) penaltıya neden oluyor, ne hikmetse bunu o anda fark etmeyip futbolcu arkadaşlarını ve seyirciyi tahrik ediyor, sarı ve kırmızı kart görmelerine neden oluyor, bence bu şekilde maçı katlediyor, sizde bunu takdir ediyorsunuz. Takımı başarıdan başarıya koşturan başkanın, açıklamalarını çürütüp, sözünü yere düşürüyorsunuz. Aferin size….

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here