ayhan-baynal-arsiv

Ayhan Baynal’ın Kayserispor aşkı, araştırma yapmasına sebep oldu. Baynal, yaptığı araştırmalar ile Kayserispor’a ilişkin en büyük arşivi oluşturdu.

AYHAN BAYNAL KİMDİR?

1967 yılında Kayseri’de doğdu. Mesleğe 1981 yılında Mehmet Urfalı’nın yanında başladı. İlkokulu Kayseri Zeki Doğan İlk Okulunda, Orta Okulu 50.Yıl Dedeman’dan ve Liseyi Kayseri Atatürk Ticaret Lisesinde okudu. 1992’de Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 1998 yılında Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik Ruhsatını aldı. Aynı yıl İhtisas SMMM şirketinin yetkili ortaklarından oldu. 2006-2010 döneminde TÜRMOB Birlik Delegesi görevi yaptı. 2010 yılında Meslekte Gelişim Grubundan Kayseri SMMM Odası Denetim Kurulu üyeliğine seçildi. 19 Mayıs 2013 tarihine yapılan KSMMM Odası seçimleri sonucunda Kayseri Mali Müşavirler Oda Başkanı oldu. Yönetim Kurul Üyelerinden birinin istifası ile Yönetim Kurulu Başkanlığından ayrılmak zorunda kaldı. Ayhan Baynal, Anadolu Mali Müşavirler Odası Dönem Başkanlığı, Kayseri Akademik Odalar Dönem Başkanlığı, Kent Konseyi Üyeliği, Oran Kalkınma Ajansı Üyeliği, Kayseri Bağımsız Denetçiler Derneği Kurucu Üyeliği, Kayseri Hayvanları Koruma Derneği Üyeliği,  Televizyonda Mali Müşavirlik Mesleği ve Futbol Yorumculuğu üzerine programlar yapıyor. Birçok gazetelerde ve dergide mesleğe dair çok sayıda makalesi yayınlandı.

 ayhan01 

Kayserispor aşığı biri olarak ciddi bir arşiviniz var. Arşive geçmeden önce spora ilginiz nereden geliyor?

Çocukluktan gelen bir şey. Ben küçüklüğümde Kayserispor’un bütün maçlarına giderdim. Zaman geçtikçe Kayseri benim aşkım olmuştu. Ben düğünümü bile maça denk getirmemeye çalıştım.

 

Peki, arşiv yapma fikri nasıl doğdu?

1990’larda internetin de gelişmesiyle bir araştırma yapmaya karar verdim. İlk aşamada eski Kayserispor maçlarını arşivledim. Bunun ilk aşaması maçların sonuçları üzerindeydi. Gazeteci Mustafa Cengiz’in kitabı bana ilham verdi. Gazete arşivlerini kurcaladım. Kayseri’deki yerel gazetelerden arşivlerine inmeyi talep ettim. Bazıları yardımcı oldu.

 Ayhan02

Arşivi nasıl oluşturdunuz biraz da ondan bahsetsek.

Bazı gazetelerin arşivlerine bakınca Kayserispor için bir arşiv oluşturulabilir fikri aklımı kurcaladı. Bazı gazeteci arkadaşlarla konuştum ve konuyu onlara açtım. Bazıları bana fotoğrafları getirdi. Bundan sonra eski futbolculara ulaşmaya çalıştım. Hatta bazı futbolcuların çocuklarıyla görüştüm. Birçoğundan kaynak ve arşivlik bilgi ile fotoğraf aldım. Bu süreç bu şekilde aldı başını gitti.

 

Arşivinizde maçlar ile ilgili çok fazla bilgi var mı?

Elimde net olmamakla birlikte 2 bine yakın Kayserispor maçının bilgisi var. Bu maçların tamamına yakınının sonuçları, golleri ve kadroları elimde mevcut. Bunların bazılarını Kayserispor ile ilgili bir sitede yayınladık. Tabii ki hatalar ve eksikler var ama yapabileceğim en iyi arşivi oluşturmaya çalıştım.

 ayhan03

O dönemde başka araştırmalar da yapanlar vardır.

Bu süreçte Türkiye’de bu tarz çalışmaları yapanın tek ben olmadığımı gördüm. Türk Futbol Tarihi Araştırmacıları adında bir dernek kuruldu. Bu derneğin kurucu üyeleri arasında bulundum. Dernek olarak çok güzel çalışmalar yaptık. Birçok takımın tüm ayrıntılarını toparladık.

 

“O ZAMANKİ GAZETELER BİR BAŞKAYMIŞ”

 

Arşiv için elde ettiğiniz gazeteleri başka yönleri ile de incelediniz mi?

Elbette inceledim. O dönem teknolojinin çok kısıtlı ve imkânların olmamasına rağmen gazeteler çok iyi çıkıyormuş. Galiba gazeteciliğin gazetecilik olduğu zamanlar o zamanlarmış. 1972 yılında 1 maç oynanmış. O maçta 3 gol olmuş. O eski makine ile 3 golün üçünü de çekmişler. Bu arşiv araştırmasını yaparken Kayseri basınının tarihini de öğrendim.

 

Bu arşivi oluşturmak size ne hissettirdi?

O dönemlere gittiğimi fark ettim. Bunları ortaya çıkartıp günümüze, yeni nesillere aktarmak beni çok mutlu etti. ‘Bu benim üzerime düşer miydi?’ Sorusu tartışılabilir. Ama bunu tek başıma yapmadım ben. Birçok gazeteci arkadaştan çok fazla fotoğraf aldım. Bunları bir kitap halinde aktarmak da istiyorum. Bu arşivden edindiklerimle ilgili kitap yazmak istiyorum. Bununla ilgili de belediye ile görüşeceğim.

 

Sergi açmak da güzel olabilir aslında.

Sergi açmak çok güzel bir fikir ama kafamı kurcalayan bir şey var. Gazetede yayınlanmış bir fotoğraf var. O fotoğrafı başkası çekmiş. O fotoğrafı kendimin gibi bir sergide yayınlamak nasıl olur bilmiyorum. Ama bu isimlerden tek tek izin alarak böyle bir şey yapmak da aklımda yok değil.

ayhan01

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

1960 ve 1970 yılları ile ilgili arşiv gazeteleri duran varsa elinde buna benzer kaynaklar olan varsa bana ulaşsın. Ben elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Gazeteci Bekir Demirağ için bir parantez açmak istiyorum. Kayseri onun kıymetini bilemedi. Spora gönül veren bir kişi. Özellikle amatör spor için kendini adamış durumda.

– See more at: http://sohbetlerkoyu.blogspot.com.tr/2014/07/kayserispor-asigi-ayhan-baynalin.html#sthash.UcuWu3V1.dpuf

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here