Ana sayfa 50.Yıl Halil Severcan-Gönülden Sesleniş Fehmi Kuş

Halil Severcan-Gönülden Sesleniş Fehmi Kuş

2747
0

FEHMİ KUŞ
( 7 Nisan 2017 tarihli Hakimiyet Gazetesi-köşe yazım)

Bugün sizlere Kayseri’mizin yetiştirdiği ender spor adamlarından birisinden, mübalağa etmiyorum belki de birincisinden bahsetmek istiyorum. Biliyorum ki Fehmi Kuş ismi Kayseri spor tarihinde nesilden nesile aktarılıp, yaşatılacaktır. Tarihçilere ışık tutmak amacıyla Kayseri ve Türk sporunun duayeninin biyografisini affına sığınarak dilimin döndüğünce yazmaya çalışacağım.
Fehmi Kuş 1949 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. Henüz 16 yaşında iken Kayseri Lisesi takımında ve o tarihte 8 takımla oynanan Kayseri amatör liginde yer alan Sanayi Spor’da oynamaya başladı.

1965 yılında Genç karmaya çağrıldı.
1966 da Sanayi spor, Orta Anadolu spor ve Erciyes spor’un birleşmeşi ile kurulan Kayseri Spor’a davet edilmişse de Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin Türk dili ve Edebiyatı bölümünde tahsiline devam ettiği için bu teklifi kabul etmedi.
Bir müddet Kayseri Yapı spor’da oynadı. Bu arada Fakülte takımında da yer aldı. Fakültede okuduğu günlerde Kayseri’de antrenör-futbolcu olarak Ağırnas Şimşek sporda görev yapmaya başladığı için Ankara Güneş Spor’un teklifini de kabul etmedi.
Ağırnas Şimşek spor da Kayseri birincilikleri, Türkiye üçüncülüğü ve Türkiye Kupasına katılma başarılarını gösterdi.
Fakülteyi bitirdikten sonra Kayseri F.Çakmak Lisesinde Edebiyat Öğretmeni olarak göreve başladı. Bu dönemde Lise takımınıda çalıştırıp Kayseri birinclikleri ile Türkiye şampiyonalarında okul takımına dereceler kazandırırken Kayseri amatör kümesinde yer alan birkaç amatör takımı da (aynı sezonda olmak üzere) çalıştırıp şampiyonluklar elde etti.


1976 yılında Kayseri spor alt yapısını çalıştırmaya başladı. Kayseri Bölge Karmasının antrenörlüğünüde üstlenen Fehmi Kuş Kayseri Karmasını 1977 yılında Türkiye Şampiyonu yaparken Kayseri spor alt yapısında da bölge şampiyonlukları elde edip, Kayseri spor’a alt yapıdan 46 adet profesyonel futbolcul yetiştirdi.
1980 yılında vatani görevini tamamladıktan sonra Kayseri spor’la üç yıllık anlaşma yaparak profesyonel Teknik direktörlüğe başladı. Bu tarihten itibaren 4 yılı profesyonel takım da, olmak üzere Kayseri spor’da 11 yıl, Kırşehir spor’da 2 yıl, Aksaray spor’da bir yıl ve Elazığ Spor’da da yarım sezon teknik direktör olarak çalıştı.
1990 yılında Öğretmenliği tercih eden Fehmi Kuş yeniden F.Çakmak Lisesine dönünce okul takımı ile Ağırnas Şimşek spor’u da çalıştırmaya devam ederken Bölgesel Amatör Ligde oynayan Büyükşehir Belediye sporu 2 yıl çalıştırdı. Ardından 3.ligde yer alan Melikgazi Erciyes spor da görev aldıysa da okul ile ikisini bir arada yürütemediği için bırakmak zorunda kaldı.


Böylece asıl yuvası olan Ağırnas Şimşek spor’a dönerek burada yaptığı büyük atılımlara başlamış oldu.
Ağırnas Şimşek Spor Kulübüne kazandırdığı sportif başarıların yanı sıra Bir çok profesyonel kulübün dahi sahip olamadığı toplam 15.000 m2.lik bir alanı kapsayan kapalı ve açık halı sahaları, müsabakaların oynandığı nizami sentetik çimle kaplı futbol sahası,gece idmanı için aydınlatma imkanına sahip sahasının yanın da, soyunma odaları, iki katlı idari binalı mükemmel bir tesiside birkaç arkadaşı ile birlikte kazandırmış olmanın haklı olarak övüncünü ve gururunu yaşamakta olan Fehmi Kuş’un kariyerinde
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneğinin Kayseri Şubesinin kurucu başkanlığı , merkez yürütme kurulu üyeliği,
Ağırnas Şimşek spor’da Büyüklerde 5 kere Kayseri 1.küme Şampiyonluğu, Türkiye 3.lüğü, Türkiye Kupasına katılma hakkı, 4 defada genç takım Kayseri Şampiyonluğu,
Argıncık spor’da Genç takım Kayseri Şampiyonluğu,
Erkilet spor da 1.küme de ve genç takım da ikişer kere Kayseri Şampiyonluğu,
Emniyet sporda 2.amatör küme şampiyonluğu,
Kayseri spor alt yapı takımlarında defalarca genç takım şampiyonluklarının yanı sıra büyüklerde 2.amatör küme ve süper amatör küme şampiyonluğu,
Kayseri Bölgesinde
Kayseri amatör karmasının ve genç karmanın Türkiye Şampiyonlukları
Bulunmaktadır.
Kayseri’mizin yetiştirdiği bu değerli spor adamı halen kendi yuvası olan Kocasinan Şİmşekspor Kulübünün Genel Koordinatörü olarak Kayseri ‘nin öz be öz evlatlarına hizmet etmektedir.
Haftaya buluşmak umuduyla hoşça kalın.

Halil Severcan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here