Beşiktaş üç haftadır kazanan bir takım olarak çıktı Kayseri’ye. Kayserispor ise uzun süren galibiyet hasretini Mersin’de zor bir maç sonunda Emir Kuloviç’in muhteşem dönüşü ile gidermişti. Beşiktaş’ta son haftaların formda ismi Almeida yoktu.

Kayserispor’da ise takımın iki önemli bel kemiği Khizanishvili ve Riveros cezalıydı. Yeni transfer Biseswar’dan ise Ambrabat’ın yokluğunda çok şey bekleniyordu ancak o da hantal ve antremansız görüntüsünü doğrularcasına çabuk sakatlandı. Kayserispor ile oynayan takımlar olsun, Kayserispor maçlarını izleyen seyirciler olsun, bu durumdan hoşnutturlar diye düşünüyorum. Çünkü Kayserispor ne kadar kötü durumda olursa olsun asla oyunu çirkinleştirmeyi düşünmüyor ve hep pozitif anlamda futbol oynamaya çalışıyor. Beşiktaş maçında da daha ofansif oynamaya çalışan takım Kayserispordu.

Temelde her iki takımda benzer şablonlarla ama önemli farklarla oynuyorlardı. Her iki takımda dörtlü defans, en ileride tek oyuncu ve öteki beşliyi orta saha ile forvet arasında paylaştıran bir anlayışla oynuyordu.

Beşiktaş’ta üçlü orta sahada Ernst, Necip ve biraz önlerinde Fernandez ile kanatlarda sürekli yer değiştiren Simao ve Quaresma ile oynuyordu. Kayserispor Riveros’un yokluğunda Abdullah’ı o bölgeye çekmiş, Abdullah’ın oynadığı bölgede ise Okay’a şans vermişti. Sistem kabaca 4-1-4-1 gibiydi. Bu sistemi hatırlayacaksınız Fatih Terim A milli takımda önemli bir süre denemişti. En uçta geçen haftanın formda ismi Kujoviç oynuyordu. Arkasında solda Troisi, sağda Sefa ortasında Okay ve Furkan oynuyordu. Okay biraz daha Abdullah’a yakın, Furkan ise biraz daha forvete yakın oynuyordu. Okay’da daha 18 yaşında olmasına rağmen çok rahat oynuyor. Fizik gücünü artırması, gücünü daha optimum kullanmayı öğrenmesi ile A milli takımlar seviyesinde bir oyuncu olacak gibi ancak “oldum” demeden “çalışmaya devam etmesi” de şart. Önceki haftalardaki sistemi başarı ile uygulayamamadan kaynaklanan bloklar  arası boşluklar bu maçta yoktu. Çünkü yardımlaşma ve iyiniyet ile mücadele isteği baskındı. Troisi, son haftalardaki kötü oyununu oynamadı. Mücadeleci, gayretli oynadı. Topları da daha olumlu kullandı. Ve sanırım bu sezonun en hızlı golünü attı. Abdullah son haftalardaki çıkışını sürdürdü.

Yine çok koştu, mücadele etti. Artık kendine de daha güvenli oynuyor. Furkan, bir oynayıp bir oynatılmadığının anlamsızlığını oynadığı futbolla ortaya koydu. Ambarat döndüğünde de Troisi sağ tarafa kaydırılıp yine Furkan oynatılmaya devam edilebilir. Defansımız gayet iyi oynadı. Hasan Ali Kaldırım müthiş oynadı. Pekarik hatasız oynadı. Eren ve İlhan’da gayet başarılı oynadılar. Fernandes’in çift sarı karttan oyun dışı kalması doğruydu. Kyaserispor, 10 kişi kalan Beşiktaş’a karşı daha rahat oynadı. Biraz dikkatli oynasa iki ve üçüncü golleri de bulabilirdi.
Kayserispor için en sevindirici olan ilk onbirdeki Sefa, Okay, Furkan, Abdullah, Hasan Ali gibi oyuncuların genç ve ümit milli takımlardan gelmesiydi. Kayserispor, sahaya iyi yayıldı ve oyunu istediği tempoda oynayarak maçı kazanmasını bildi. Beşiktaş’ın son haftalardaki çıkışını durdurdu. Shota’nın da paniğe kapıldığı zamanlarda daha çok hata yaptığını düşünürsek, bundan sonra Shota’nın da daha başarılı olacağını söyleyebiliriz. Kısaca iki haftada alınan iki galibiyet seyirci dahil tüm takımı rahatlattı.

Kayserispor bir Beşiktaş maçından daha galip ayrılarak Beşiktaş’a ters gelmeye devam etti.

Selim DÜNDAR

selimdundar38@gmail.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here