Türk Dağcılığı gerçek bir duayenini daha yitirdi

1. Türk Dağcılığı gerçek bir duayenini daha yitirdi

BOZKURT ERGÖR’Ü KAYBETTİK

1970 ve 80’li yıllarda şehrimizde Göz Doktoru olarak çalışan, Türkiye Dağcılık Federasyonu eski başkanlarından Dr. Bozkurt Ergör, ikamet ettiği Aydın’da yaşama veda etti.1927 yılında doğan Bozkurt Ergör, dağcılığa küçük yaşlarda başladı. 1966’da kurulan ilk Türkiye Dağcılık Federasyonu’nda görev üstlenen Ergör, aralıklarla 3 kez TDF Başkanlığı yaptı.Ülkemizde pek çok dağa genellikle de kışın ilk çıkış zirve tırmanışlarını yapan Dr. Bozkurt Ergör, dağcılığının duayenleri arasındaydı. 82 yaşında vefat eden Dr. Ergör, Kayseri’de bulunduğu sıralarda Dağcılık İl Temsilcisi olarak ta çalışmıştı.Bozkurt Ergör’ün cenazesi Aydın’da sevenlerinin omuzlarında ebedi istirahatgâhına defnedildi.

TDF Başkanı Dr. Alaattin Karaca, Dr. Bozkurt Ergör’ün vefatı nedeniyle Türkiye Dağcılık Federasyonu resmi sitesinde bir açıklama yaparak duyduğu üzüntüyü belirtti. Karaca’nın açıklaması şöyle :

“ Türk dağcılığının efsanevî-anıtsal ismi onursal Başkanımız, hocamız, değerli büyüğümüz, babamız sevgili Dr. Bozkurt Ergör Beyefendi’yi  yitirdik. Ülkemizde dağcılık sporunun master düzeydeki hemen her bireyi üzerinde doğrudan ya da eserleriyle büyük katkısı olan Sayın Dr.Bozkurt Ergör evrensel anlamdaki sportif yetkinliğinin ötesinde dünya dağcılık camiasının saygı duyduğu gerçek bir sportmen, doğa âşığı, insancıl, müstesna bir şahsiyetti.

Yoklardan var ettiği imkânlarla, bitip tükenmez enerjisi ve azmiyle, yıllardır boğuştuğu kalp rahatsızlıklarına meydan okuyarak sayısız sporcunun, doğa sevdalısının yetişmesinde lider olan Başkanımız, olağanüstü hoşgörüsü, mütevazi kişiliğiyle de her tanıyanda inanılmaz saygı-sevgi dalgaları oluşturan bir okyanustu.

Acısını yüreklerimizden çıkarmak, hedeflerini, amaçlarını beyinlerimizden soyutlamak mümkün değildir. Ancak,  Türk dağcıları olarak O’ndan aldığımız terbiye, O’ndan gördüğümüz sportif  azim ve şevkle O’nun ruhunu şad etmek için  devrettiği bayrağını sevdalısı olduğu yüce doruklarda  dalgalandıracağız. Kayaya çakılan her sikkede, atılan her düğümde, varılan her dorukta aziz ruhunuzu sonsuzluk âleminde muazzez edeceğimizden emin olun sevgili başkanımız.  Acımız büyük, yitiğimiz emsalsiz.. Tüm dağcılık camiasının başı sağ olsun. Sevgili Başkanımıza Yüce Allahtan rahmet, dağ ve doğa sevdalılarına sabırlar diliyorum.”

Alaattin KARACA 
TDF Yönetim Kurulu Adına ( Başkan )
 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları