İki yıl önceki sezonun ilk hafta maçında Trabzonspor ile Sivasspor arasında oynanan maçta Trabzonspor Taraftarlarının sahaya girmesi sonrası beklenen ceza gelmemiş ve Sivasspor’ un 3-0 lık hükmen galibiyet kararı açıklanmamıştı. İşte bu ortamda oynanan Beşiktaş – Kayserispor maçında KASİST olarak bir pankart açmıştık. Bugün o pankartın hikayesini anlatalım…

Ulusal (İstanbul) Basınının tembelliğini bilirsiniz. Bu yüzden İstanbul dışında haber aramazlar. Belki de bu yüzden Anadolu Takımlarının haberleri için koşturmazlar. İstanbul Takımları Anadolu Takımları ile maç yaptığında da Şezlong üzerinde maç izelemyi tercih ederler…

Biz bu tembelliğin bilinciyle İstanbul’ daki maçlarda yapacaklarımızın basına yansıyacağını iyi biliriz. O yüzden İstanbul’ daki maçlarımızdan önce düşünür ve dile getirmek istediğimiz bir fikir varsa bunu pankartlarla ortaya dökmek isteriz. İşte bu ortamda arkadaşlarımla tartırşırken birden ortaya çıktı pankart fikrimiz. Trabzonspor – Sivasspor arasındaki olayda daha fazla Anadolu Takımı olan ve sezon başındaki saçma ve taraflı kararla hakkı yenen Sivas’ ın yanında olacaktık. Ani olarak verilen bu karar sonrası acele ile yazıyı plotter’ e aktardım. Pankart hazırdı: “SİVASIN YANIDAYIZ

Aceleyle çıkarttığım pankartı yanlış yazdığımı pankartı açtığımızda anladık… Neyse.

Bunun öncesinde ise Kayserispor Yönetimi ile Sivasspor Yönetimi bir birine küs durumda. Aralarında bir önceki sezon oynanan maçtan kalan bir anlaşmazlık var. Ortam gergin. Zaten o malum eski olay da her fırsatta akıllara geliyor. Ancak bu gerginlik aklımıza hiç gelmedi o an. Bizim için Sivas bir Anadolu Takımı idi. Son yıllarda bir İstanbul Takımı hüviyetine bürünmüş Trabzonspor tarafından hakkı yenmekteydi ve desteğe ihtiyacı vardı.

Kağıttan hazırladığımız pankartı bir kaç pankartla birlikte İnönü Stadyumuna soktuk. Polis girişte okudu ve sakıncalı bulmadı pankartı. Maçtan 5-10 dakika önce yaklaşık 80 kişi olan Taraftarımıza pankartımızın olduğunu anlattık ve yardım istedik. Yardımsever Taraftarımız hemen işe koyuldu. Bense pankartın içeriğini ve neden yazdığımızı anlatıyordum ancak beni kimse dinlemedi.

Pankart açıldı ve yaklaşık 3 dakika boyunca açık kaldı. Sonra o önemli kağıt parçasını yırttık ve kirlenmiş koltuklara serip üzerine oturduk. Pankart açıldığında Komiser büyük bir hızla yanıma geldi ve o anda kendimi komisere karşı tepki koymak için hazırladım. “Bu pankartta sakıncalı bir yazı yok, zaten girişte kontrol edildi” gibi sözler söyleyecektim ancak Komiser gülümseyerek “YANIDAYIZ yazmışsınız, bir adet -N- eksik dedi. Utandım :)

Pankartın o kadar ses getireceğini bilmiyordum. Ertesi gün tüm gazetelerde benzer haberler vardı. Pankartın resmi ile birlikte “Sivas’ a komşudan destek” haberi vardı. Bir hafta kadar sonra Başkanımız Sn Recep Mamur ile görüştüğümde bana komik bir olay anlattı:

Başkanımız maçta o pankartı görmemiş ve olaydan haberi yokmuş. Ertesi gün ise daha gazetelere bakmamış bile. Öğleden önce Sivassspor Başkanı bizim Başkanı cepten aramış ve “Başkanım İyi Sabahlar Ben, Beşiktaş maçında Taraftarlarınızın açıtığı pankart ile ilgili aradım” demiş. Bizim başkan o gergin ortamda neredeyse küs olduğu Sivasspor Başkanının aramasıyla zaten daha da gerilmiş ve “Kusura bakmayın, bizim Taraftarlar bazen istenmeyen pankartlar açabiliyor, engel olamıyoruz” demiş. Ardından Sivasspor Başkanı “Bilakis Ben teşekkür etmek için aradım. Yanımızda olduğunuzu belirtmişsiniz” deyince bizim Başkan toparlanmış ve “tabii o pankartı biliyorum, bilgimiz dahilinde açıldı, ben başka pankart sanmıştım” demiş. Sivasspor Başkanı gerçek dostların zor günlerde belli olduğunu söyleyerek defalarca Kayserispor Camiasının Başkanına teşekkür etmiş. Bu olaydan sonraki Sivasspor Deplasmanında da kafilemiz Sivas’ da çok iyi karşılanmış.

O pankarttan sonra da Forum sitelerinde bir dostluk havası dolaşmaya başladı ve o eski vahim olaylar adeta unutuldu. Her ne kadar Sivasspor ile aramızdaki maçların İçanadolu Derbisi olması münasebeti ile bir rekabet olsa da o rekabetin havasının aradaki ilişkileri germesine engel olunmalı. Özellikle İstanbul Basınında Kayserispor ve Sivasspor’ un başarılarının kıskançlık ve saldırgan haberlerle karşılandığını unutmazsak aynı tarafta olduğumuzu hatırlarız.

İçanadolu Derbisi Sivasspor – Kayserispor maçının dosthane bir ortamda geçmesi ne büyük temennim. İyi olan kazansın.

 

 

Serdar ERBASI

http://kasist.com/main/?p=118

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here