28 Ağustos – 12 Eylül 2010 tarihleri arasında düzenlenecek olan 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nda Kayseri, grup maçlarının oynanacağı 4. şehir oldu.

FIBA ve 2010 FIBA Dünya Şampiyonası Yerel Organizasyon Komitesi tarafından, şampiyonanın Antalya ayağının Kayseri ile değiştirildiği açıklandı. Antalya’daki salon inşaatlarının gerekli sürede tamamlanmayacak olması nedeniyle değişikliğe gidilirken, grup maçlarına Kayseri’nin evsahipliği yapacağı belirtildi.

Bugün TBF Sportif Faaliyetleri Direktörü Emin Balcı ile Kayseri’ye giden ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhasaki ile de görüşen TBF Başkanı Turgay Demirel, “Eminiz ki Kayseri bu önemli organizasyona en mükemmel şekilde ev sahipliği yapacak. Kayseri birçok açıdan böylesine önemli bir şampiyonaya evsahipliği yapabilecek bir konumda. Gerek yeni ve FIBA’nın her türlü şartını karşılayabilen KH Spor Salonu gerek uluslararası bir havaalanına sahip olması gerekse de şehirde bulunan birçok beş yıldızlı otel Kayseri’yi bizim için önemli bir konuma taşıyor. Kayseri’deki yerel yetkililer de bize her konuda büyük destek sağlıyor ve hem basketbolun hem de sporun şehirde belli bir yere gelmesi için çabalıyorlar. Antalya ile ilgili olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi ve hükümet yetkilileri ile elimizden gelen her türlü çalışmayı yaptık ancak şu aşamadan sonra son kararımızı Kayseri’den yana kullanmak zorunda kaldık” diye konuştu.

Sportif anlamda son yıllarda büyük bir atılım içinde bulunan Kayseri, bir basketbol şehri olma yolunda da önemli adımlar attı. Şehrin bayan basketbol takımı, Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi’nde (TBBL) mücadelesini sürdürürken, halen yerel yetkililer de Beko Basketbol Ligi’nde mücadele edebilecek bir erkek takımını oluşturabilmek için yoğun çaba harcıyorlar. Basketbolun yanı sıra futbolda da söz sahibi olmayı hedefleyen Kayseri, geçtiğimiz yıl şehir olarak bu anlamda da önemli başarılara imza attı.

Öte yandan Antalya – Kayseri değişikliği FIBA tarafından da destek gördü. FIBA Genel Sekreteri Patrick Baumann tarafından yapılan açıklamada da böyle bir değişikliğin gerekli olduğu ifade edilirken, “Denetçi firmamız BG-Algoe’nin bize sunduğu raporlar doğrultusunda böyle bir değişikliğin gerekli olduğunda biz de hemfikir olduk. En son aldığımız raporlar doğrultusunda Antalya’daki salon inşaatının şampiyona için risk oluşturabileceğini gördük. Daha önce gerçekleştirdiğimiz FIBA Merkez Genel Kurulu Toplantısı’nda 15 Temmuz tarihine kadar bir karar vereceğimizi açıklamıştık. Bu tarih aynı zamanda Antalya için de son tarihti. FIBA olarak Kayseri’nin bu şampiyonanın bir ayağına en mükemmel şekilde ev sahipliği yapacağından hiç kuşkumuz yok. Kayseri’de salonun hazır olması ise gerek bizim gerekse de Yerel Organizasyon Komitesi için ayrı bir şans. Bu sayede sponsorluk, bilet satışı, reklam, ulaştırma gibi konulara ayıracak çok daha fazla vaktimiz olacak” değerlendirmesinde bulundu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here