FADIL VOKRİ’Lİ YILLAR

Selim Dündar

Kosova Futbol Federasyonu Başkanlığı yapan Fadıl Vokri 9 Haziran 2018 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucunda 58 yaşında vefat etmiş. Fadıl Vokri, adı futbolu biraz takip eden 1990’lı yılları hatırlayacak yaşa sahip kişiler için bilinen ve unutulmayan isimlerdendir. Fadıl Vokri adı bana 1990’lı o unutulmayan yılları hatırlattı. Kayserispor maalesef o dönemler 1. Lig’de değildir.

Fadıl Vokri, 1990 yılında Fransa’nın Nimes takımından Fenerbahçe’ye gelmişti. 1.80 boyu ve iri fiziğiyle o dönemin futbolunda etkili bir görüntü oluşturuyordu. Fenerbahçe’de ilk maçını, 26 Ağustos 1990 tarihinde Fenerbahçe Stadı’nda Aydınspor’a karşı oynar. Fenerbahçe 1988-1989 sezonunu 103 gol ile şampiyon olarak tamamladıktan sonra, Türk futbolunda Gordon Milne ve Beşiktaş dönemi başlamıştı. Beşiktaş o dönemler, Metin Ali Feyyaz’lı efsane kadrosu ile üst üste üç kez şampiyon olmuştu. İşte Vokri’nin Fenerbahçe’de oynadığı yıllar da bu döneme denk gelmiştir. Vokri’nin ilk onbirde başladığı maçta Fenerbahçe, Aydınspor karşısında halen unutulmayacak bir sürpriz ile karşılamıştır. Aydınspor İstanbul’da Fenerbahçe’yi 6-1 yenmiştir. Aydınspor, 1990 yılında Türkiye’de İlhan Cavcav’dan önce Afrika’dan oyuncu getiren bir kulüptür. Cezayirli libero Amani, orta saha Şerif ve forvet Neggazi bu dönemde alınmıştı. Amani, defansta sonradan Kayserispor’da da oynayacak Zeki Erguvan ile birlikte oynuyordu. Zeki bir sonraki sezon Kayserispor’a transfer olmuştur. Aydınspor’un kalesini ise bugün herkesin peşinden koştuğu ve yakında Avrupa’da bir takımda göreceğimiz Altınordu Kalecisi Erce Kardeşler’in babası Eser Kardeşler koruyordu. Fenerbahçe teknik direktörü Guus Hiddink, Aydınspor teknik direktörü ise Necdet Zorluer’dir. Aydınspor maçı sonradan Fenerbahçe’ye transfer olacak İlker Yağcıoğlu’nun 3, Hikmet Şıktaşlılar’ın 2 ve Mustafa Gölpınar’ın golleriyle 6-1 kazanmıştı. İşin bir diğer ilginç yönü, bir sonraki sezon ligin ilk maçında Fenerbahçe İstanbul’da yine Aydınspor ile karşılaşacak ve maçı yine Aydınspor 2-1 kazanacaktı. Aydınspor, 1992-1993 sezonu sonunda ise ligden düşecek ve bir daha 1. lige dönemeyecekti.

Fadıl Vokri o sezon 23 maçta Fenerbahçe formasını giymiştir. 1990-1991 futbol sezonunu Beşiktaş şampiyon olarak tamamlar Tanju Çolak ise 31 gol ile gol kralı olur ve bu sezonun bitiminde Fenerbahçe ile anlaşır. Tanju Çolak’ın da Fenerbahçe’ye gelmesiyle forma şansı azalan Vokri, Fenerbahçe’de toplam 52 maçta forma giymiş ve toplamda 19 gol atmıştır. Vokri, iyi top saklayan, ani şutlar atan ve köşeye isabetli vuruşları ile faydalı bir oyuncuydu.

Arnavut asıllı olan Fadıl Vokri, o dönemlerde tam da Kosova’nın Yugoslavya’dan ayrılma çabalarının yaşandığı yılları yaşamaktaydı. Kosova uzun uğraşları sonucu, Dünya kamuoyunun bağımsızlığını ancak 2008 yılında tanıması ile bağımsızlığını en geç ilan eden ülke olmuştur.

Bugün de seçim dönemindeyiz. O dönemde de 1989 yılında Turgut Özal, Cumhurbaşkanı olmuş, Yıldırım Akbulut Başbakan olmuştu. Ancak 1991’de Anap Genel Başkanı ve Başbakan Mesut Yılmaz olmuştu. 20 Ekim 1991 tarihinde yapılan genel seçimler, 2002 yılına kadar süren bir istikrarsızlık döneminin de başlangıcını oluşturması nedeni ile Türk siyasi tarihinde dönüm teşkil eder.

Kayserispor 1990-1991 sezonunu 3. ligde şampiyon olarak tamamlar ve 2. lige yükselir. Kayserispor, 2. lige yükselince transfer ettiği oyunculardan biri de Aydınspor’dan Zeki Erguvan’dır. O sezon Zeki dışında, Bursaspor’dan Beyhan Çalışkan, Samsunspor’dan Fatih Uraz ve Mehmet Şen, Zeytinburnuspor’dan eski Fenerbahçe’li Önder Çakar, Malatyaspor’dan Ceyhun Güray, Eskişehirspor’dan Metin Kaya ve Makedonyalı Nasır Beadani, Sökespor’dan Urfalı Recep Çavcı transfer edilmişti. Ayrıca 3. ligdeki kadrodan 3. ligin gol kralı Muammer Nurlu, Ayhan Bölükbaş, Hüseyin Ürküten, Rıdvan Çeçen, Mustafa Uğur, Recep Dikkeleş, Öztürk Tanrıbilir gibi oyuncular takımda tutulmuştu. Kayserispor 2. Lig C grubunu, 32 maçta aldığı 69 puan ile Petrolofisi’nin 15 puan önünde şampiyon olarak tamamlar. Muammer Nurlu, tekrar gol kralı olur. Teknik Direktörümüz ise Nevzat Güzelırmak’tır. O sezon, 16 Ocak 1992 tarihinde İzmir’de yapılan kamptan dönen Eskişehir’den transfer ettiğimiz Makedon Nasır Beadani ile Metin Kaya ve yardımcı antrenör Metin Parlaroğlu Afyon yakınlarında trafik kazası geçirmişler ve vefat etmişlerdir. Gerçekten bu kaza, 20 Ocak 1989 tarihinde Samsunspor futbol takımının yaşadığı büyük trafik kazası sonrası unutulmayan elim olaylardan biridir. Kaderin bir cilvesidir ki, Nasır Baedani, 20 Ocak 1989 tarihindeki Samsunspor’un trafik kazasında da Samsunspor futbol takımının formasını giymekteydi ve kazadan yaralı olarak kurtulmuştu. Allah üç spor adamına da gani gani rahmet eylesin. Yaşanılan bu elim olay sonrası, Kayserispor, futbol fedarasyonun verdiği izin ile Galatasaray’dan Büyük Metin (Metin Yıldız) ile Küçük Metin’i (Metin Aydemir) transfer etmiştir.

Kayserispor’umuzda geçmişte Balkan kökenli oyuncular forma giymiştir. Rahmetli Nasır dışında, 1993-1994 futbol sezonunda ara transfer döneminde Sarıyer’den gelen Nedzat Sabani (d. 1963), golcü oynardı ve Makedonyalı’ydı. Yine Arnavut Vioresin Sinani (d. 1978), 2004-2005 sezonunda Kayserispor kadrosunda yer almış ancak başarılı olamamıştı.

Kosova bugün halen % 90’ı müslüman olan bir ülke konumundadır. Kosova, 1. Murat tarafından 1389 yılında 1. Kosova Savaşı olarak bilinen Savaş ile Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bu dönemde bölgenin Türkleştirilmesine yönelik olarak Arnavut ve Türkler bölgeye yerleştirilmiştir. Osmanlı bölgeyi Viçitrin, Prizren ve İşkodra sancakları olarak üç bölgeye ayırarak yönetmiştir. Daha sonra yapılan etnik temizlik ve baskılar sonucunda bölgede Türk nüfusu azalmış ise de, müslüman Arnavut nüfusu çoğunluk olarak kalmaya devam etmiştir. Ülkemiz Kosova’nın bağımsızlığını resmi olarak ilk tanıyan ülke konumundadır. Tarihsel bu arkaplan nedeniyle Kosova, Ülkemiz ile daima iyi ilişkilerini sürdürmüş bir ülkedir.

Son yıllarda Kosova futbol milli takımı da uluslararası arenada yer almaya başlamıştır. Kosova milli takımında oynayan Türkiye’de Giresunspor, Gençlerbirliği formaları giydikten sonra geçen sezonu Rizespor’da tamamlayan Vedat Muriqi (d. 1994) 1.94 boyuna rağmen ileride hareketli ve yıpratıcı bir oyuncu.

Kayserispor açısından bakınca Kosova’dan Türkiye ligine alınabilecek ve faydalı olacak oyuncular da mevcut. Bunlardan en önemlileri şu şekilde belirtilebilir:

Ardin Dallku (d. 1994), defansın ortasında oynuyor ve kadro derinliği anlamında faydalı olabilecek bir oyuncu. 1.84 boya sahip. Yine defansın ortası ve sağ bekte de oynayabilen Amir Rrahmani (d. 1994) bulunmaktadır.

Sağ bekte bilhassa Benjamin Kololli (d.1992), İsviçre liginde oynuyor ve Lozan takımında iyi bir sezon geçirdi. Bir başka sağ bek oynayabilen isim Mergim Vojvoda (d. 1995).

Önlibero mevkinde faydalı olabilecek bir oyuncu olarak Hekuran Kryeziu (d. 1993), bu sezon İsviçre’nin Luzern kulübünden, Zürich kulübüne transfer oldu.

Her iki kanatta kullanılabilecek etkili ve parlayan bir yıldız olarak Hollanda liginde Heerenveen takımında oynayan Arber Zeneli (d. 1995) eğer alınabilirse çok faydalı olur. Yine sol kanatta faydalı olacak bir oyuncu olarak Bernard Berisha (d. 1991) var. Rusya liginde Akhmat Grozny (eski adıyla Terek Grozny) takımında oynuyor ancak transfer edilebilir bir oyuncu.

Türk futbolunun belki bugünkü kadar gelişmiş olmadığı ancak paranın, bahisin ve profesyonelliğin de bu denli futbolun içine girmediği o yıllar gerçekten başkaydı. Fadıl Vokri de o dönemin önemli simalarındandı. Kosova Futbol Federasyonu Başkanlığı döneminde Türkiye ile ilişkileri de arttırmış ve özel maçlar ayarlanmasına yardımcı olmuştu. Allah rahmet eylesin.

Selim Dündar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here