EURO 2024 ADAYLIĞI, YİNE SÜKUT-U HAYAL…

Selim Dündar

 

Türkiye, basketbolda çeşitli önemli organizasyonlara ev sahipliği yapıyor ama nedense futbolda bir türlü Dünya ve Avrupa şampiyonalarını yapacak ülke konumuna gelemiyoruz. Türkiye, 2008 Avrupa Şampiyonası’na Yunanistan ile birlikte aday ülke idi. Ancak finalde oylamada yine kaybetmiş ve Avusturya-İsviçre ev sahibi olmuştu. Euro 2012 için bu defa tek başımıza aday olduk ancak finale kalamadan elendik. Euro 2012 Polonya ve Ukrayna ortaklığı tarafından kazanılmıştı. Üçüncü kez Euro 2016’nın ev sahipliği için aday olduk. Euro 2016 için ise yine finalde bu defa Fransa’ya kaybettik. Bu oylamada 13 yönetim kurulu üyesinin 7’si Fransa’yı, 6 tanesi Türkiye’yi seçmişti ve oylamayı kıl payı kaybetmiştik.

Türkiye dördüncü kez Euro 2020’ye aday olmuş ancak Olimpiyatlara da aday olduğu için adaylıktan çekilmişti. Dördüncü kez adaylığımız, bu defa EUro 2024 için oldu. Ancak bugün açıklanan sonuç ile oylamaya katılan 16 Yönetim Kurulu üyesinden 12’sinin oyunu alan Almanya, evsahipliği yapma hakkını kazandı. Türkiye’ye ise yalnızca 4 oy çıktı.  Bu kadar senedir aday olan ve bu kadar yeni stadyumun yapılmasından sonra daha önce 1988 Avrupa Şampiyonası’na ve 2006 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmış Almanya’ya karşı Türkiye’nin şanslı olduğu düşünülebilir. Ancak UEFA’nın Yönetim Kurulu yapısına baktığımız zaman aslında bu sonuç çok da şaşırtıcı olmuyor. UEFA’nın yönetim kurulu yapısına baktığımız zaman 20 üyeli yönetim kurulunda Başkan ancak oyların eşit çıkması halinde belirleyici oy kullanabiliyor. Ayrıca ev sahibi ülke vatandaşları da oy kullanmıyor. Yönetim Kurulu’nda bir Alman ve bir de Türk (Servet Yardımcı) oy kullanmadılar. Bir üye de rahatsızlığı nedeni ile oylamaya katılamadı (İsveç’li üye Lars-Christer Olsson).

Geriye 16 oy kullanan üye kaldı.

UEFA Yönetim Kurulu üyeleri:

1- UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Başkan’ın oyu oyların eşit çıkması halinde belirleyici oy olacağı için ilk oylamada Başkan’ın oyu bulunmamaktadır. Ancak Slovenyalı Başkan’ın da tercihini kendi ülkesine yakın olan Almanya’dan yana kullanacağı söylemek mümkündü.

2- Karl Erik-Nilsson: İsveç’li, Başkan Yardımcısı. Öğretmendir.

3- Fernando Gomes, Başkan Yardımcısı, Portekiz’lidir. Ekonomisttir.

4- Reinhard Grindel,  Başkan Yardımcısı, Alman’dır. Oylamaya katılma hakkı yoktu.

5- Grigoriy Surkis, Başkan Yardımcısı, Ukrayna’lıdır. Mekanik mühendisidir. Türkiye’ye oy verenlerden birisi olma ihtimali yüksek.

6- Michele Uva, Başkan Yardımcısı, İtalyan’dır. Akademisyendir.

7- David Gill, Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı, İngiliz’dir. Mali Müşavir’dir. Türkiye’ye oy verenlerden birisi olma ihtimali yüksek. (şaka şaka) kesin oy vermemiştir.

8- Zbigniew Boniek, Ünlü Polonyalı eski futbolcudur. 1982 ve 1986 Dünya Kupaları’nın öne çıkan oyuncularındandı.

9- Sandor Csanyi, FIFA Başkan Yardımcılığı da yapmaktadır. Macar’dır. Ekonomist ve Bankacı’dır. Türkiye lehine oy veren üyelerden birisi olabilir.

10- John Delaney, İrlandalı’dır. Eski futbolcudur. Türkiye lehine oy verme ihtimali bulunmaktadır.

11- Peter Gillieron, İtalyan asıllı İsviçreli’dir. Avukattır.

12- Florence Hardouin, Fransız’dır. Eski eskrimcidir.

13- Borislav Mihaylov, Bulgar’dır. Eski milli kalecidir.

14- Juan Luis Larrea Sarobe, İspanyol’dur. Bankacıdır.

15- Davor Suker, Hırvat’tır. Eski milli futbolcudur. Türkiye lehine oy kullanmış olablir mi, kim bilir belki.

16- Michael Van  Praag, Hollanda’lıdır. Ajax Kulübü’nün eski başkanlarındandır.

17- Andrea Agnelli, İtalyan’dır. Pazarlama ve reklam alanında faaliyet göstermiştir.

18- Ivan Gazidis, Yunan asıllı İngiltere vatandaşıdır. Arsenal kulübünün eski yöneticisidir.

19- Lars-Christer Olsson, İsveçli’dir. Spor Yönetimi okumuştur. Oylamada rahatsızlığı nedeni ile bulunmamıştır.

20- Servet Yardımcı, 2017 yılında UEFA Yönetim Kurulu’na seçilmiştir. Oy kullanma hakkı yoktu.

Elbette, daima uyruklara göre değerlendirme yapmak doğru olmaz. Ama en azından bazı ülkelerin nasıl yaklaşım sergileyeceği az çok belli oluyor. Belki İtalyan üyelerden de oy vermiş olan olmuştur, bilmiyorum. Ancak yukarıdaki değerlendirmeme göre İrlandalı John Delaney, Macar Sandor Csanyi, Hırvat Davar Suker ve Ukraynalı Grigoriy Surkis Türkiye lehine oy kullanmışlardır, diye tahmin ediyorum.

Yazık oldu, oysa ülke olarak ekonomik krizden geçtiğimiz bu günlerde bu Karar, Türkiye için bir moral ve doping etkisi oluşturacak nitelikte olabilirdi. Maalesef, Türkiye’nin her yanında inşa edilen onca stadyum inşaatına rağmen bu kadar taraflı ve adil olmayan bir yaklaşım göstermeleri üzücü.

Stadyumlarımız:

Öte yandan Turnuva’ya adaylığımız sırasında İstanbul’daki Atatürk Olimpiyat ve Türk Telekom Arena ile Ankara’da inşa edilecek yeni stadyum dışında Trabzon, Eskişehir, Kocaeli, Gaziantep, Antalya, Konya ve Bursa stadyumları turnuvanın oynanacağı stadlar olarak gösterildi. Kayserimiz 2009 yılında açılan Kadir Has Stadyumu ile aday olabilecek illerdendi ancak maalesef İstanbul ve Ankara dışındaki, aday olan 7 şehir stadından birisi olamadık. Şimdi aday gösterilen bu stadlara bakalım:

1- Antalya Stadyumu: 32.537 kapasiteli, 2015 yılında yapılmış, Antalya Havalimanına 19 km. uzaklıkta. Grup maçları ile son 16 takım maçlarının oynanması planlanmıştı.

2- Eskişehir Yeni Stadyumu: 33.963 kapasiteli, 2016 yılında yapılmış, Eskişehir Anadolu Havalimanı’na 14 km. uzaklıkta, Grup ve son 16 maçlarının oynatılması planlanmıştı.

3- Gaziantep Stadyumu: 33.502 kapasiteli, 2017 yılında yapılmış, Gaziantep Şehit Kamil Havalimanı’na 30 km. uzaklıkta, Grup ve son 16 maçlarının oynatılması planlanmıştı.

4- Kocaeli Yeni Stadyumu: 34.169 kapasiteli, 2017 yılında yapılmış, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 76 km. uzaklıkta, Grup ve son 16 maçlarının oynatılması planlanmıştı.

5- Konya Büyükşehir Belediye Stadyumu: 42.000 kapasiteli, 2014 yılında yapılmış, Konya Havalimanı’na 12 km. uzaklıkta, Çeyrek Final maçlarının oynatılması planlanmıştı.

6- Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu: 43.361 kapasiteli, 2015 yılında yapılmış, Bursa Yenişehir Havalimanına 62 uzaklıkta, Çeyrek final maçlarının oynanması planlanmıştı.

7- Trabzon Şenol Güneş Spor Kompleksi: 40.775 kapasiteli, 2016 yılında yapılmış, Trabzon Havalimanı’na 16 km. uzaklıkta, çeyrek final maçlarının oynatılması planlanmıştı.

8- İstanbul’da 2002 yılında inşa edilen Atatürk Olimpiyat Stadı’nda açılış ve final maçının oynatılması; 2011 yılında inşa edilen Ali Sami Yen Spor Komleksi’nde (Türk Telekom Arena) ise açılış ve yarı final maçı oynatılması planlanmıştı.

9- Ankara’da yeni inşa edilecek stadın ise 55.000 kapasiteli olması ve açılış ile yarı final maçı oynatılması planlanmıştı.

Gönül isterdi ki, o zamanında çok övünerek yaptığımız Kadir Has Stadyumu, aradan geçen yıllara rağmen en iyi stadyumlardan birisi olma niteliğini sürdürsün. Maalesef pek çok Kayserili için yeri de, stadyum da o kadar övülecek bir durumda değil.

 

Günümüzde oylamalarda vs. dönen dolaplara bakınca ve kapitalistleştikçe ruhunu kaybeden dünyayı gördükçe de, keşke 1960 yılında yapılmış olan Kayseri Atatürk Stadı, dursaydı deyip o günleri arıyoruz. O günlerin amatör ve samimi yanını…En azından ruh olarak dursaydı…Olmadı yerine kapitalizmin bir ikonu yerine, insanları rahatlatan bir yeşil alan olarak kalsaydı…

 

1 YORUM

  1. Ek Bilgi: Türkiye lehine Bulgaristan, İspanya, Hollanda ve Macaristan oy vermiş. Daha önce Türkiye’ye oy vereceği söylenen 5 üye ise UEFA Başkanı’nın kulisi ile oy vermekten vazgeçmiş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here